شمار داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در اصفهان ۶.۶ درصد افزایش یافت

اصفهان - ایرنا - رییس ستاد برگزاری آزمون‌های دانشگاه اصفهان گفت: شمار داوطلبان شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد سال ۹۹ در این استان نسبت به سال گذشته ۶.۶ درصد افزایش یافت.

کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۹ برای رفاه حال داوطلبان به مدت سه روز و در روزهای شانزدهم تا هجدهم مرداد جاری با رقابت ۶۹۴ هزار و ۴۱۷ نفر (۵۱ درصد مرد و ۴۹ درصد زن) در ۲۳۶ حوزه امتحانی در سراسر کشور برگزار می‌شود؛ شمار داوطلبان در کشور نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ هزار نفر افزایش یافته است.

محمدرضا ایروانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال ۴۶ هزار و ۶۱۰ داوطلب در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته در استان اصفهان ثبت‌نام کردند از این تعداد ۵۳.۵ درصد زن و ۴۶.۵ درصد مرد هستند.

وی با بیان اینکه تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در این استان نسبت به سال گذشته ۲ هزار و ۸۰۰ نفر بیشتر شده است، اظهار داشت: با وجودیکه در آمار کشوری سهم داوطلبان مرد نسبت به زن کمی بیشتر است اما در اصفهان، داوطلبان زن در مقایسه با مردان، بیشتر هستند.

ایروانی با اشاره به اینکه این آزمون در ۱۳ حوزه امتحانی در شهرهای اصفهان، کاشان، نجف‌آباد، شاهین‌شهر و گلپایگان و در ۱۳۳ رشته اصلی و ۶۴ رشته امتحانی دوم (شناور) برگزار می‌شود، اضافه کرد: بیشتر داوطلبان برابر با ۳۵ هزار و ۸۱۳ نفر در هشت حوزه امتحانی کلانشهر اصفهان یعنی دانشگاه‌های اصفهان، صنعتی اصفهان، پیام نور اصفهان، معارف قرآن و عترت، غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی، آزاد اصفهان (خوراسگان)، فنی و حرفه ای شهید مهاجر و غیر انتفاعی راغب اصفهانی حضور می‌یابند.

وی با تاکید بر اینکه امسال حوزه‌های امتحانی و فضاهای در نظر گرفته شده نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است، گفت: با توجه به لزوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در هنگام برگزاری آزمون و ۲ برابر شدن فاصله صندلی‌ها، فضای بیشتری در نظر گرفته شد.

 رییس ستاد برگزاری آزمون‌های دانشگاه اصفهان به ۲ برابر شدن عوامل اجرایی برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ نسبت به سال گذشته نیز اشاره و اضافه کرد: در حوزه امتحانی دانشگاه اصفهان عوامل اجرایی به حدود یکهزار نفر می‌رسد.

به گفته وی در سال‌های گذشته به ازای هر ۱۰ داوطلب یک عامل اجرایی بود اما امسال به ۲ نفر عامل اجرایی افزایش یافت.

ایروانی گفت:  در روز نخست آزمون کارشناسی ارشد یعنی پنجشنبه شانزدهم مرداد ۲۱ هزار و ۷۰۰ داوطلب، روز دوم ۱۸ هزار و ۶۱۵ داوطلب و روز سوم که برای رشته‌های شناور در نظر گرفته شده، ۶ هزار و ۶۲۰ داوطلب در استان اصفهان به رقابت می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه کارت شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد ۹۹ از فردا دوشنبه، سیزدهم مرداد بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد، اظهار داشت: باجه رفع نقص کارت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد نیز از صبح روز سه‌شنبه فعال است.

ایروانی با تاکید بر اینکه همراه داشتن ماسک سه لایه برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد الزامی است، خاطرنشان کرد: هنوز تعداد داوطلبان مبتلا به کرونا در اصفهان به ما اعلام نشده اما در آزمون دکترای تخصصی که هفته قبل برگزار شد، پنج داوطلب مبتلا به این بیماری در ساختمانی جداگانه و با تدابیر پزشکی در کنکور شرکت کردند.

وی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اورژانس و سایر دستگاه‌های اجرایی برای برگزاری هرچه بهتر آزمون کارشناسی ارشد، افزود: همه حوزه‌های امتحانی و تجهیزات مورد استفاده در آزمون ضد عفونی می‌شوند.

تعداد داوطلبان شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد سال ۹۸ در استان اصفهان حدود ۴۳ هزار و ۷۲۸ نفر بود که نسبت به سال ۹۷ بیش از ۱۶ درصد کاهش داشت.

اصفهان با حدود ۱۷۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی با ۲۱۳ هزار دانشجو و هفت هزار عضو هیات علمی، دومین استان دانشگاهی کشور است؛ این استان حدود هفت درصد از کل دانشجویان کشور را در خود دارد.

بیماری کرونا از اسفند سال گذشته در کشور شیوع پیدا کرد و تاکنون بیش از ۳۰۶ هزار نفر به‌طور قطعی به آن مبتلا شدند و شمار جان‌باختگان کرونا به بیش از ۱۶ هزار نفر رسید؛ شیوع این بیماری باعث به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =