جشنواره کتاب سال دانشجویان و همایش دانشگاه اخلاق مدار برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- دانشگاه تهران چهارمین دوره جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان و سومین همایش دانشگاه اخلاق مدار را برگزار می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دانشگاه تهران، توجه به امر تألیف و ترجمه کتاب توسط دانشجویان از جمله اقداماتی است که نه فقط آنها را در مسیر فراگیری دانش کمک خواهد کرد، بلکه ذهن کاوشگر آنها را نظم خواهد بخشید و خلاقیت‌های آنها را برای استفاده دیگران ثبت و ضبط خواهد کرد.

معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در راستای توجه به آثار و تولیدات فرهنگی دانشجویان و ترغیب آنها به مطالعه کتاب، نه‌ فقط به عنوان امری تکلیفی و در حوزه کتاب‌های درسی بلکه در گستره وسیع آثار ادبی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی اقدام به برگزاری چهارمین دوره جشنواره ملی کتاب سال فرهنگی دانشجویان و اولین دوره بین المللی این جشنواره را در حوزه های دینی، اخلاقی و تربیتی، هنری و ادبی و اجتماعی و سیاسی کرده است.

 همچنین در خصوص شرایط شرکت در جشنواره آمده است که شرکت‌کنندگان باید دانشجوی رسمی یکی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا سایر دانشگاه­های جهان مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند، کتاب‌هایی برای داوری پذیرفته می‌شوند که از اول اسفند ۱۳۹۷ تا پایان بهمن ۱۳۹۹ (۲۰۲۱- ۲۰۱۸) به یکی از زبان­ های فارسی، عربی یا انگلیسی منتشر شده باشند، هم‌زمانی دوره تحصیل دانشجو با تاریخ انتشار کتاب ضروری است.

براین اساس کتاب‌های فارسی باید با مجوز نشر رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌صورت کاغذی منتشر شده باشند، در مورد کتاب‌های عربی و انگلیسی باید توسط ناشر معتبر به‌صورت کاغذی منتشر شده باشند همچنین کتاب‌ها می‌تواند تألیف یا ترجمه شرکت‌کننده باشد و محدودیتی برای تعداد آثار وجود ندارد.

علاقه‌مندان می‌توانند پس از مراجعه به سامانه جشنواره و تکمیل فرم ثبت‌نام و فرم تحویل آثار به یکی از شیوه‌های ارسال از طریق پست سفارشی به دبیرخانه جشنواره اصل آثار خود و تحویل حضوری آثار در ساعات اداری به دبیرخانه را برای شرکت در جشنواره ارسال کنند.

سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار

دست‌یابی به زیست سالم و متعالی، وظیفه همه ارکان سازمان اعم از مدیران و دیگر کارکنان و ذی‌نفعان است که مراکز علمی بدلیل خصیصه دانش محوری در این باره مسئولیت جدی‌تری دارند،  از این‌رو اخلاق حرفه‌ای و مسوولیت‌پذیری سازمانی از وظایف کلیدی در نظام آموزش عالی در سطح جهان است که تبیین صحیح و ترویج اثربخش آن‌ها از جمله مسایل بنیادین در تعالی علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بحساب می‌آید.

 ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، گسترش نسل جدید دانشگاه‌ها با رویکرد دانش بنیان، درهم تنیدگی ابعاد مختلف آموزش، پژوهش و دانشجویی ضرورت دستیابی به سمت دانشگاه فضیلت‌مدار را موجب می‌شود.  

دانشگاه تهران در جایگاه نماد آموزش عالی ایران در برنامه سوم خود ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسوولیت‌پذیری اجتماعی را یکی از اهداف سه‌گانه خویش قرار داده، و اقدامات گوناگونی را در این باره تاکنون به انجام رسانده است.  در این راستا معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار را در آذر ۱۳۹۹ برای تحقق اهداف ترویج فرهنگ مسوولیت‌پذیری اخلاقی به‌عنوان بنیادی‌ترین پایه در اخلاق حرفه‌ای، تبیین و گسترش اخلاق حرفه‌ای در سطح دانشگاهیان برگزار می کند.

ارایه‌ راهکارهای عملی برای تقویت و ترویج اخلاق در بین اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان، ترویج اخلاق در آموزش، پژوهش، فضای مجازی و مسوولیت‌های اجتماعی نسبت به جامعه، طراحی الگوی مسئولیت‌پذیری اخلاقی دانشگاهی و نقش‌آفرینی دانشگاه در تعالی اخلاقی جامعه از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

 همچنین محورهای همایش مبانی، مؤلفه‌ها و ویژگی‌های دانشگاه اخلاق‌مدار، اخلاق حرفه‌ای در نظام آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اداری دانشگاه، مسئولیت‌ اخلاقی دانشگاه نسبت به جامعه و راهکارهای عملی رشد اخلاقی دانشگاه است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش