تبدیل دی اکسید کربن به سوخت و تجزیه پلاستیک با نانواسفنج‌ها

تهران - ایرنا - محققان موسسه تحقیقات بنیادی تاتا در بمبئی هند، توانستند نانواسیدهای جامدی با ساختار اسفنجی را تولید کنند که دی اکسید کربن را مستقیما به سوخت تبدیل کرده و ضایعات پلاستیکی را به هیدروکربن‌های تشکیل دهنده آن تجزیه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس‌دیلی، اسیدهای جامد از ضروری‌ترین کاتالیزورهای ناهمگن هستند که توانایی تبدیل اسیدهای مایع را از طریق فرایندهای شیمیایی مهم مانند شکستن زنجیره هیدروکربنی و آلکیلاسیون دارند.
محققان با استفاده از دو نوع اسید جامد شامل زئولیت‌های کریستالی و آلومینوسیلیکات‌های بدون شکل، نانوذراتی با ساختار اسفنج مانند تولید کردند که هم دارای خاصیت اسیدی زیاد و هم دارای سطح تماس وسیع هستند و قادرند واکنش‌های شیمیایی تجزیه پلاستیک و تبدیل دی اکسید کربن به دی متیل اتر را که نوعی سوخت محسوب می‌شود، با سرعتی قابل توجه، حجم بالا و پایداری مطلوب به‌گونه‌ای پیش ببرند که از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه باشد.
تغییرات آب و هوایی شدید ناشی از افزایش قابل توجه دی اکسید کربن در اتمسفر و تجمع حجم عظیمی از ضایعات پلاستیکی در آب‌های زمین دو پیامد ناگوار فعالیت‌های انسان در چند قرن اخیر است که تا کنون راه حل مناسبی برای مدیریت آن‌ها شناسایی نشده است. اما تبدیل مستقیم دی اکسید کربن به سوخت و تجزیه پلاستیک به هیدروکربن‌های تشکیل دهنده آن که به عنوان مواد اولیه صنعتی کاربرد دارند، می‌تواند هر دو مشکل را به صورت همزمان حل کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =