پهنه‌های معدنی استان اردبیل تکمیل می‌شوند

اردبیل _ ایرنا _ رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: با پایان مطالعات سه محدوده پهنه معدنی این استان در مناطق گردنه صلوات ، قوتورسویی و ناتور تحول بزرگی در توسعه رونق اقتصادی منطقه در بحث معادن ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایرنا ، رامین صادقی روز یکشنبه در نشست با اعضای شرکت ایمدرو و مجری طرح مطالعه و اکتشاف پهنه معدنی قزل‌اوزن خلخال اظهارداشت: همچنین استفاده از ظرفیت پهنه معدنی قزل‌اوزن خلخال  زمینه توسعه اقتصادی و حل مشکل بخشی از بیکاری مردم این شهرستان را فراهم می‌کند.

وی افزود: مطالعات و اکتشاف پهنه معدنی قزل‌اوزن خلخال از ۲ سال پیش توسط این شرکت در پنج محدوده از جمله روستاهای کمر ، مندجین ،نمهیل ،شمس‌آباد و کزج در حاشیه این رودخانه آغاز شده و موفقیت‌هایی در دستیابی به رگه‌های پلی‌متال و طلا در گمانه‌زنی‌ها و حفاری‌های این پهنه بدست آمده است.

وی از سخت بودن کار مطالعه و اکتشاف پهنه معدنی قزل‌اوزن با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه ، همجواری با استان آذربایجان‌شرقی و برخی موانع ایجاد شده از طریق محیط زیست ، منابع طبیعی و معارض شخصی برای شرکت ایمدرو و مجری طرح مطالعه و اکتشاف معادن موجود در محدوده قزل اوزن خلخال خبر داد.

صادقی گفت: سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل برای حل مشکلات یاد شده و رفع موانع تکمیل عملیات اجرایی مطالعه و اکتشاف پهنه معدنی قزل‌اوزن با استفاده از

ظرفیت‌های اداری تلاش خواهد کرد.

فتاحی ، مدیر طرح توانمندسازی معادن شرکت ایمدرو در شمال و شمال غرب کشور نیز در این جلسه گفت: تحریم‌های خارجی ،شیوع بیماری کرونا ،افزایش قیمت کالاها و تجهیزات در بازار موجب بی‌رغبتی پیمانکاران اکتشاف و بهره‌برداری از معادن در پهنه‌های مطالعه شده کشور از جمله سه پهنه معدنی قزل‌اوزن ، ناتور و قوتور سویی استان اردبیل شده است.

وی با بیان اینکه مطالعه در بخشی از پنج محدوده تعیین شده برای پهنه معدنی قزل‌اوزن خلخال به پایان رسیده و معادن برای واگذاری به پیمانکاران آماده است، اظهارداشت: انجام چهار بار مناقصه برای واگذاری بخشی از انجام کار مطالعه و اکتشاف به پیمانکاران مجری بخش خصوصی تاکنون نتیجه‌ای نداده است.

وی با بیان اینکه برای مطالعه و اکتشاف پهنه معدنی قزل‌اوزن تاکنون بیش از  ۶۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده ، افزود: مانع‌تراشی حفاظت محیط زیست ،منابع طبیعی و معارض محلی مانع از دستیابی اهداف طرح اکتشاف معاون در پنج محدوده این پهنه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =