بیش از ۲۰ میلیارد ریال بهای کلزا در کردستان پرداخت شد

سنندج - ایرنا - نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان گفت: تاکنون یک مرحله بهای خرید تضمینی محصول کلزا به مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به حساب کلزاکاران این استان که محصول خود را تحویل دادند، واریز شده است.

جمال صالحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از خرید یک هزار و ۷۶۴ تُن کلزا در استان خبر داد و اظهار داشت: بیشترین خرید کلزا مربوط به شهرستان‌های سقز با ۵۷۸ تُن، دهگلان ۵۶۸ تُن و قروه ۳۷۴ تُن است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۱۳۹ تُن کلزا در شهرستان کامیاران، ۹۲ تُن در مریوان و ۱۳ تُن هم در بیجار از کشاورزان خریداری شده است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان با اشاره به اینکه از هفت مرکز خرید تضمینی کلزا در استان ۶ مرکز فعال شده است، افزود: از مجموع کلزای خریداری شده در استان تاکنون یک هزار و ۵۲۹ تُن به کارخانه روغن کشی حمل شده و مابقی هم در حال حمل است.

صالحی با بیان اینکه تا ۱۵ تیر ماه امسال با کلزاکاران استان تسویه حساب شده است، تاکید کرد: ۲۰ میلیارد و ۴۸۱ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۶۶۱ ریال به حساب کلزاکاران استان کردستان واریز شده است.

استان کردستان یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارد و تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.
این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.
جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.
تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به ۲ میلیون تُن است که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =