قریب ۳۰ هکتار مرتع در اراضی شهرستان ماهنشان سوخت

زنجان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: قریب ۳۰ هکتار از مراتع اراضی روستای قشلاق جوق علیا این شهرستان، طعمه حریق شد.

محرمعلی عزیزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آتش سوزی که در منطقه‌ای صعب‌العبور و دره‌ای رخ داد تا پاسی از شب ادامه داشت و در نهایت پس از قریب پنج ساعت تلاش بی وقفه عوامل محیط بانی و  منابع طبیعی، اطفا و مهار شد.

وی اظهار داشت: حضور به موقع و تلاش بی وقفه عوامل امدادی باعث شد تا از گسترش و سرایت آتش به دیگر بخش های این منطقه جلوگیری شود اما متاسفانه تعدادی از خزندگان،  پرندگان و حشرات، زنده زنده در آتش ایجاد شده بر اثر سهل انگاری گردشگران طبیعت، سوختند.

عزیزی افزود: روز جمعه که مصادف با عید قربان بود قریب یک هزار خودرو در این منطقه که عمدتا مرتعی است مشاهده می شد که خبر از حضور خیل گردشگران طبیعت را می داد و به احتمال بسیار علت وقوع این آتش سوزی نیز سهل انگاری گردشگران بود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: این منطقه در مسیر کریدور مهاجرتی قوچ و میش ارمنی است و با توجه به امن بودن منطقه، این گونه جانوری شاخص استان به منظور تغذیه بی دغدغه در این محل اتراق کرده و همچنین به علت صخره‌ای بودن آن، زادآوری نیز می‌کنند.

عزیزی از گردشگران طبیعت، چوپانان و شکارچیان خواست در صورت برافروختن آتش در دامان طبیعت، مواظب گسترش حریق باشند و قبل از ترک محل نیز از خاموش بودن آن مطمئن شوند. 

به گزارش ایرنا، از ۱۰ خرداد ماه امسال تاکنون بیش از ۳۵۰ هکتار از پوشش گیاهی، مراتع، گندم‌زار و باغات این استان در آتش سوخت. که بزرگترین این آتش سوزی ها با ۲۲۰ هکتار مربوط به مراتع اراضی روستاهای لهنه و زرده در شهرستان طارم بود که اواخر خرداد ماه امسال اتفاق افتاد.

تا به امروز بیش از ۴۵ مورد آتش سوزی در مراتع، گندم‌زارها و باغات این استان، روی داده است که بیشترین این آتش سوزی ها مربوط به مراتع بوده است که حریق روی داده در باغات بسیار پایین و در گندم‌زارها نیز نزدیک به ۱۱ هکتار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =