مبارزه با سوسک حنایی در ۸ هزار هکتار از نخلستان‌های سیستان وبلوچستان 

زاهدان- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: مبارزه با آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی خرما از ابتدای سال جاری تاکنون هشت هزار هکتار از نخلستان‌های این استان انجام شده است.

غلام‌حسین ‌تیموری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سوسک سرخرطومی حنایی به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین آفت‌های درختان نخل نام برده می‌شود که برای زندگی، لانه سازی و پرورش لارو به طور معمول از تنه درخت برای رشد و تکثیر خود استفاده می‌کند.
وی ادامه داد: تاکنون کار ردیابی سوسک سرخرطومی خرما در سطح حدود ۲۰ هزار هکتار انجام شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: آفت سرخرطومی خرما علاوه بر خسارت مستقیم که از بابت تغذیه لارو آفت از تنه درخت و آوندهای آن انجام می شود عامل ورود عوامل قارچی و باکتریایی به داخل تنه بوده که درنهایت درصورت عدم مبارزه به موقع باعث مرگ درخت می شود.
وی گفت: سال گذشته نیز پایش سوسک سرخرطومی خرما در بیش از ۵۹ هزار هکتار و مبارزه با آن در سطح ۲۶ هزار هکتار  اجرایی شده است.
تیموری به همه کشاورزان نخل کار توصیه کرد: با توجه به پراکندگی درختان آلوده در سطح نخلستان ها باید تمامی درختان آلوده توسط کارشناسان ماهر مورد بازبینی قرار گیرد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: مبارزه شیمیایی با قرص‌های فسفید آمونیوم واستفاده از فرمون سوسک راههای مبارزه با این آفت است.

تیموری بیان کرد: این حشره خطرناک با ایجاد حفره‌ها و راهروهای متعدد فضای کافی برای رشد کلنی درحال گسترش در درختان نخل بوجود می‌آورد و میزان رشد و باردهی درخت را تحت تاثیر قرارمی‌دهد و در نهایت در صورت مبارزه نکردن منجر به مرگ درخت خرما می‌شود.

وی افزود: خسارت اصلی این آفت در مرحله لاروی سوسک حنایی وارد می شود بطوری که این حشره نابالغ با تغذیه از دسته‌های آوندی درخت نخل کانال‌هایی درجهت مختلف بالا و پایین ایجاد کرده و در اثر تغذیه، درختان حالت تشنگی از خود نشان می‌دهند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بتدریج حشره کامل شده و از طریق زخم‌های موجود بر روی تنه درختان خرما وارد درخت می‌شوند و شروع به تخم‌ریزی کرده که تعداد زیاد تخم‌ها، شرایط مناسب دمایی ومبارزه نکردن به موقع می‌تواند منجر به گستردگی این آفت شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =