دیپلماسی همکاری شهری، محور ملاقات سفیر ایران و شهردار پایتخت بوسنی

اروپا| بلگراد-ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و شهردار سارایوو پایتخت این کشور روز شنبه در نشستی بر توسعه همکاری بین پایتخت های دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، «عبدالله اسکاکا» در ملاقات با «محمود حیدری» ضمن قدردانی از تلاش های سفیر جمهوری اسلامی ایران در بستر سازی روابط میان شهرداری های تهران و سارایوو نسبت به توسعه همکاری میان پایتخت های دو کشور اعلام آمادگی کرد. 

اسکاکا گفت: هم‌اکنون روابط میان شهرداری های تهران و سارایوو در سطح بسیار خوبی قرار دارد و مقامات دو شهرداری در موضوعات مختلف رایزنی دارند.

وی اضافه کرد:  تفاهم نامه خواهرخواندگی میان سارایوو و تهران و سفرهایی که به ایران داشته ام، نشانه ای از ارتقای دیپلماسی شهری میان تهران و سارایوو در سال های اخیر بوده است که مایلم از نقش موثر سفیر ایران در انجام هماهنگی ها و پیگیری های لازم قدردانی کنم.

شهردار سارایوو در این نشست افزود: امیدوارم در آینده نیز روابط میان دو پایتخت تهران و سارایوو بیش از پیش گسترش یابد و شاهد توسعه همه جانبه روابط از جمله دیپلماسی شهری و خصوصاً توسعه گردشگری میان دو پایتخت باشیم. 

وی با یادآوری آمادگی سارایوو برای میزبانی از شهردار تهران افزود: در روز ششم آوریل امسال ( 18 فروردین 1399) به مناسبت روز سارایوو آماده میزبانی از شهردار تهران بودیم که به علت شیوع ویروس کرونا و محدودیت های ناشی از آن، سفر به تعویق افتاد و امیدواریم با برطرف شدن موانع در  فرصت مناسب انجام شود. 

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این ملاقات اظهار کرد: اشتراکات تاریخی و فرهنگی فراوان میان دو ملت و علاقه مردم دو کشور به یکدیگر در کنار اراده سیاسی دو دولت برای ارتقای سطح همکاری ها در سال های اخیر فرصتی را پدید آورد تا بتوانیم دیپلماسی شهری میان تهران و سارایوو را فعال تر کنیم. 

حیدری افزود: در دوره ماموریت خود در بوسنی و هرزگوین شاهد همراهی و همکاری مستمر شهرداری سارایوو با سفارت و نهادهای ایرانی در راستای برگزاری رخدادهای مختلف فرهنگی بودم و یکی از ابتکارات قابل تقدیر اخیر  نورپردازی ساختمان تالار شهر سارایوو با پرچم جمهوری اسلامی ایران به نشانه اعلام همبستگی با ملت ایران در مبارزه با کرونا بود که همزمان با نوروز انجام شد.

طرفین در این دیدار بر ضرورت تقویت بیش از پیش روابط دوستانه در ابعاد مختلف و بهره برداری از تجارب یکدیگر به ویژه در مبارزه با شیوع کرونا تاکید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =