بازتاب مضامین کتاب مقدس در شعر فارسی معاصر

تهران- ایرنا- کتاب حبّه‌های نقره‌فام؛ الاهیات و مضامین کتاب مقدسی در شعر فارسی معاصر تالیف حیدر عوضی از سال ۱۳۹۶ در دسترس علاقه‌مندان پژوهش‌های شعری و کتاب مقدس قرار گرفته است.

شعر معاصر فارسی خصوصا از مشروطه به این طرف تحولات مهمی را از سر گذرانیده است. یکی از این تحولات کمتر مورد توجه قرار گرفته، اشاره و تلمیح مستقیم به مفاهیم الاهیاتی  در این آثار شعری این بُرهه است. موضوعی که در پیش از مشروطه معمولا به صورت غیرمستقیم و از منظر سنت اسلامی بود. از جمله دلایل این ارجاع و اشارات مستقیم می‌توان به ترجمۀ متون ادبی و دینی، ازدواج با اهل کتاب، سفر به فرنگ و ترجمه و مراجعه مستقیم به کتاب مقدس و ... اشاره کرد.

کتاب حبّه‌های نقره‌فام وجهه همت پژوهش و استقرای خود در شعر معاصر فارسی را همین نفوذ و نمود مفاهیم عهدین قرار داده است. عنوان کتاب برگرفته از کتاب غزل غزل‌های کتاب مقدس و جمله‌ایست که محبوبۀ سلیمان می‌گوید: «زنجیرهای طلا با حبّه‌های نقره برای تو خواهم ساخت.»

کتاب حبّه‌های نقره‌فام در یک مقدمه و دو بخش تشکیل شده است. در بخش نخست بر وجوه ادبی و بلاغی کتاب مقدس و خصوصا عهد عتیق تمرکز شده است. در فصل دوم این بخش به عنوان یک مطالعه موردی کتاب ایوب مشخصا از منظر ادبی تحلیل شده است. در بخش دوم که قسمت اصلی پژوهش را تشکیل می‌دهد، بازتاب عناصر مطرح در کتاب مقدس در شعر معاصر در قالب هشت فصل (حبّه) مورد واکاوی قرار گرفته است. هشت فصل (حبّه) بدین قرارند: یَهوه، سیب، میوه ممنوعه، ای دختران اورشلیم، کتاب جامعه نماد بدبینی به هستی، دانیال در کُنام شیران، شام آخر و یهودا، صلیب، برّه‌های گمشدۀ عیسی.

نقاشی‌ای از تمثیل برّه گمشده

از جمله شاعرانی که آثارشان در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است عبارتند از: احمد شاملو، طاهره صفارزاده، منوچهر آتشی، اسماعیل شاهرودی، سیدعلی صالحی، فروغ فرخزاد، حسین منزوی، محمدرضا شفیعی کدکنی، نادر نادرپور، حمید مصدق، نیما یوشیج، محمدعلی سپانلو، شمس لنگرودی ... .

نتیجه‌گیری پایانی حیدر عیوضی بدین قرارست که از مجموعه شاعران معاصر تعداد معدودی از جمله فروغ فرخزاد، شمس لنگرودی، احمد شاملو، منوچهر آتشی آشنایی عمیق و مستقیم با کتاب مقدس داشته‌اند. این در حالی است که در آثار بسیاری از سرایندگان امروز شعر فارسی فقر منابع مطالعاتی در این زمینه مشهود است. در حالی‌ که به بیان مولف شعر معاصر عربی و آلمانی اینگونه نیست و آثار آنها حاکی از آشنایی عمیق و دقیق از مکاتب و جهان‌بینی‌های بزرگ فلسفی دارد.

گفتنی است که کتاب حبّه‌های نقره‌فام؛الاهیات و مضامین کتاب مقدسی در شعر فارسی معاصر به تألیف و پژوهش حیدر عیوضی از سوی نشر ادبیات از زمستان سال ۱۳۹۶ در شمارگان ۲۰۰ نسخه و در ۲۲۲ صفحه در دسترسی علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار گرفته است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =