۱۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۹
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83892445
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

 شور و حال مسلمانان  هند در بکری عید

دهلی نو-ایرنا- مسلمانان هند امروز (شنبه ) با رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مساجد این کشور که پس از دو ماه گشایش یافته بود، حضور یافتند تا در نماز عید قربان شرکت کرده و این روز سعید را جشن بگیرند.

به گزارش شبکه خبری "ایندیا تودی"، همچنین بسیاری از مسلمانان هندی ترجیح دادند تا از خانه‌های خود خارج نشده و عید قربان را در کنار اعضای خانواده خود در خانه‌ها جشن بگیرند. 
پس از دو ماه قرنطینه سختگیرانه و سراسری در هند، اکنون اماکن مذهبی از جمله مساجد در این کشور باز شده‌اند و امروز مساجد پذیرای نمازگزاران هندی بودند. 
در تصاویر منتشر شده مسلمانان هندی در مسجد جامع دهلی با پوشیدن ماسک در صف‌های نماز ایستاده‌اند. همچنین در مسجد فاتح پوری دهلی مسلمانان با رعایت فاصله اجتماعی و با پوشیدن ماسک در نماز جماعت شرکت کردند. 
در شهر امیرتسر ایالت پنجاب نمازگزاران هندی با وجود بارندگی در مسجد خیر الدین این شهر حضور یافته و در نماز جماعت شرکت کردند. در همین حال در محله سیلام پور واقع در شرق دهلی نماز جماعت با تدابیر امنیتی برگزار شد. این منطقه چند ماه پیش شاهد درگیری‌های خشونت آمیز بر سر مساله اصلاحات قانون شهروندی هند بود. 
نارندرا مودی نخست وزیر هند با انتشار پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید قربان گفت: امیدوارم این عید روح برادری و عطوفت را در جامعه افزایش دهد. 
رام نات کویند رییس جمهوری هند نیز فرا رسیدن عید قربان را به مردم هند تبریک گفت. 
نماز عید قربان در سایر شهرهای هند مانند لاکنو در ایالت اوتار پرادش نیز با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد. 
نشریه "هندوستان تایمز" نوشت: نماز عید قربان در کشمیر به صورت محدود و با حضور گروه‌های کوچک نماز گزار در مساجد محلی برگزار شد. در همین حال به دلیل محدودیت‌های وضع شده از سوی پلیس، نماز عید در مساجد جامع و محبوب کشمیر برگزار نشد. 
یک مقام هندی گفت: مردم ترجیح داده‌اند که نماز عید قربان را در خانه‌های خود و در گروه‌های کوچک برگزار کنند. در شهر سرینگر، پلیس در مسیرها مانع ایجاد کرد تا از عبور و مرور آزاد مردم و اجتماع آن‌ها جلوگیری کند. 
وی افزود: با این وجود در سایر شهرهای منطقه کشمیر اجتماعات کوچک مردم در مساجد حضور یافته‌اند و نماز عید قربان را برگزار کرده‌اند. پلیس هند صبح امروز از مردم کشمیر خواست به دلیل نگرانی از گسترش ویروس کرونا، از حضور گسترده در مساجد خودداری کنند. 
عید قربان که امروز ۱ اوت (۱۱ مرداد) در سراسر هند و جهان گرامی داشته می‌شود، دومین جشن بزرگ مسلمانان است. به مناسبت فرارسیدن این روز تمام اداره‌های دولتی هند امروز تعطیل هستند. 
این عید در هند به «بکری عید» یا «قربانی عید» مشهور است و مراسم آن با مراسمی که در روز عید فطر برگزار می‌شود تفاوتی ندارد. در سال‌های گذشته مراسم جشن و دورهمی‌های مردم در عید قربان معمولا شب‌ها برگزار می‌شدند چرا که مسلمانان در صبح روز عید به برگزاری نماز عید و قربانی کردن مشغول هستند. 
مسلمانان در هند معمولاً بز را قربانی می‌کنند، به همین دلیل است که در اردو (زبان مسلمانان هند و پاکستان) به عنوان "بخر" یا "بکری" شناخته می‌شود. 
رواج فروش آنلاین بز در هند در میان شیوع ویروس کرونا 
پاشو باجر یک فروشنده گوشت در هند گفت: به دلیل شیوع کرونا،  فروش آنلاین بز از کمتر از ۱۲ عدد در سال گذشته به بیش از ۲۵۰۰ مورد در سه هفته گذشته رسیده است. حیوانات در وسایل نقلیه‌ای که می‌توانند ۱۰ تا ۱۵ رأس از آن‌ها را حمل کنند، در فضای باز به خریداران تحویل داده می‌شوند. در پاکستان نیز ده‌ها برنامه و وب‌سایت گسترش یافته است. خریداران می‌توانند یک دام را انتخاب کنند و آن را به خانه خود منتقل، ذبح و یا به یک خیریه اهدا کنند. 

شیوع ویروس کرونا در سال جاری به کم شدن فعالیت‌های اقتصادی و کاهش درآمدها در هند منجر شده است. این ویروس همچنین افت قیمت دام در هند را در پی داشته است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =