۵۴۳هکتار از جنگل‌ها و مراتع گچساران دچار خسارت شد

گچساران- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: ۵۴۳ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در آتش سوزی های امسال دچار آسیب جدی شده است.

مجید نظری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان جنگل و  مراتع در۲۶ فقره آتش سوزی طعمه حریق شد.
 وی بیان کرد: آتش سوزی های امسال در مناطق پلاک انبار شاهی، پشه کان اولیا، نارک، خنگ بنار و کوه گهر، ماهور باشت، آبریگون، سراب ننیز و کوه پهن رخ داد.

نظری تصریح کرد: ۹۰ درصد از آتش سوزی های اخیر در این شهرستان عمدی بوده که در این زمینه تاکنون چهار نفرشناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد از این میزان آتش سوزی در ۲ ماه گذشته  رخ داد اظهار داشت: این میزان خسارت وارد شده به این مراتع قابل جبران نیست.

نظری با اشاره به بارندگی‌های امسال گفت: آتش در کمین جنگل‌ها و مراتع است و شهروندان باید از انجام اقدامات خطرساز در طبیعت خودداری کنند.

وی  اظهار داشت: آتش سوزی ها با کمک نیروهای یگان حفاظت، بسیجیان، شوراها و دهیاری ها و همچنین جوامع محلی خاموش و از گسترش آن به مراتع دیگر جلوگیری شده است .

نظری افزود: بیش از ۴۳۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در گچساران وجود دارد که از این میزان ۳۲۰ هزار هکتار مرتع و بیش از ۱۱۵ هزار هکتار جنگل است.
درختان بلوط، بادام، بنه و کیکم مهم‌ترین پوشش گیاهی جنگل‌های این شهرستان است.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =