کرمانشاه جزو استان‌های برتر در مدیریت دفن اجساد کرونایی است

کرمانشاه- ایرنا- کارشناس مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت کرمانشاه گفت: این شهرستان در زمینه مدیریت دفن اجساد کرونایی با رعایت احترام و دستورات شرعی، انسانی و اجتماعی جزو استان‌های برتر است.

بهمن خدادادیان روز شنبه به ایرنا افزود: فردی که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان جان خود را از دست می دهد جسد وی در بیمارستان ضدعفونی اولیه می شود و کارشناسان بهداشتی مستقر در بیمارستان با آرامستان تماس می گیرند تا آمبولانس هایی به سوی بیمارستان رهسپار شود.

وی با بیان اینکه خودروی آمبولانس برای این منظور در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه مستقر است، به ارایه آموزش های لازم برای گندزدایی در محوطه داخل آمبولانس اشاره کرد.

خدادادیان یادآور شد، پس از اینکه اجساد به آرامستان حمل شدند به غسالخانه ویژه بیماران کرونایی منتقل می شوند که این بخش را با مدیریت آرامستان راه اندازی کرده ایم و در این زمینه نیز جزو استان های نخست هستیم.

به گفته خدادادیان، در این غسالخانه کارکنان زن و مرد وجود دارند و همه پروتکل های بهداشتی رعایت می شود و پس از غسل و ضدعفونی کردن جسد، نماز میت با همه دستورات مذهبی برگزار می شود.

این مسوول اضافه کرد، اگر جسد متعلق به کرمانشاه باشد در آرامستان این شهر دفن می شود و اگر برای مراکز روستایی باشد کارشناسان ما به محل اعزام می شوند تا بر مراحل دفن نظارت کنند اگر جسد متعلق به دیگر شهرستان ها باشد آمبولانس پلمب خواهد شد و با شهرستان مقصد هماهنگ می شود و مشخصات دقیق داده می شود، در صورتی که برچسب پلمب آمبولانس به هر دلیل باز شود پیگیری قضایی را به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد، مراحل دفن اجساد کرونایی از ریختن آهک در کف قبر و سنگ لحد و سایر نکات بهداشتی رعایت می شود.

وی با تقدیر از همکاری آرامستان کرمانشاه در روزهای کرونایی افزود: اجازه ورود خودرو و جمعیت بالا به داخل محوطه داده نمی شود.

خدادادیان افزود: استفاده از ماسک در جامعه به بیش از ۷۰ درصد رسیده و تلاش داریم تا این میزان به بالای ۹۰ درصد برسد و این فرهنگ سازی باید تداوم یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۰۴ هزار و ۲۰۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۹۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان این بیماری به ۱۶ هزار و ۷۶۶ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۰ مرداد ۱۳۹۹) و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۶۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۵۲۳ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۰۴ هزار و ۲۰۴ رسید.

سرخط اخبار استان‌ها