پلاسمای خون ۱۲۷ بیمار کرونایی در اردبیل دریافت شد

اردبیل - ایرنا - مدیرکل انتقال خون استان اردبیل اعلام کرد: پلاسمای خون ۱۲۷ بیمار بهبودیافته کرونا در این استان به منظور استفاده در امور درمانی افراد مبتلا به کووید۱۹، دریافت و به بیمارستان‌ها ارسال شد.

شراره دژکام روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: با دریافت نمونه خون بیماران بهبود یافته کرونا ۲۸ روز بعد از بهبودی در مراکز انتقال خون استان اردبیل، پلاسمای خون مبتلایان بهبودیافته کرونا با حفظ موازین بهداشتی و سلامت در اختیار مراکز بیمارستانی قرار می‌گیرد تا برای مداوا و بهبودی بیماران بستری و بدحال صرف شود.

وی میزان اهدای پلاسما توسط افراد بهبودیافته کرونا در استان را کم عنوان کرد و با دعوت از شهروندان برای امر خیر اهدای پلاسما به منظور مداوای بیماران کرونا افزود: تاکنون از چهار هزار بیمار بهبودیافته کرونا در استان، تنها ۱۲۷ نفر پلاسمای خون خود را برای مداوای افراد بستری اهدا کرده‌اند.

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل اختیاری بودن اهدای پلاسما را علت اصلی پایین بودن آمار اهداکنندگان پلاسما در این استان عنوان کرد.

وی با بیان این که افراد ۱۸ ساله تا ۶۵ ساله امکان اهدای پلاسما دارند، اظهارداشت: افرادی که سابقه بیماری قلبی، مغزی و بیماری‌های خاص و همچنین بانوان دارای سابقه سقط جنین نمی‌توانند پلاسمای خون خود را اهدا کنند.

دژاکام، خواستار مشارکت فعال شهروندان بهبود یافته بیماری کرونا در اهدای پلاسما شد و افزود: پلاسما درمانی از راه‌های موثر درمان و بهبودی بیماران بدحال کرونایی محسوب می‌شود و به همین منظور مشارکت بهبودیافتگان در اهدای پلاسما بسیار حیاتی است.

وی اضافه کرد: خانواده‌های بیماران نیازمند به پلاسمای گروه‌های خونی مختلف برای یافتن افراد مناسب هیچ منبع اطلاعاتی ندارند و در فضای مجازی اعلام نیاز می‌کنند.

به گزارش ایرنا، در شبانه‌روز گذشته علاوه بر فوت ۹ نفر به علت ابتلا به بیماری کرونا، ۴۴ نفر نیز به تعداد افراد بستری مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان افزوده شد.

در شبانه‌روز گذشته، تعداد افراد بستری در مراکز درمانی استان به ۳۹۳ نفر افزایش یافته و تعداد افراد تحت‌نظر بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان به ۶۷ نفر رسید.

به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل، شهرستان‌های این استان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =