خراسان جنوبی گنجینه ارزشمند از گیاهان دارویی دارد

بیرجند - ایرنا - رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: خراسان جنوبی گنجینه‌ای ارزشمند از گیاهان دارویی دارد که هنوز در جهان شناخته شده نیست لذا ورود به بازار بین‌المللی بدون شناخت مزیت‌ها فراهم نمی‌شود.

محمدرضا مجیدی روز شنبه در آستانه سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی در بازدید از مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی افزود: تا زمانی که مزیت‌ها شناسانده و معرفی نشود، نخواهیم توانست کار اثربخشی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه لازم است ارتباطات بین‌المللی را افزایش دهیم اظهار داشت: با نگاه محدود و بسته نمی‌توان کارهای بزرگ را رقم زد بلکه برای توسعه استان باید افق دید خود را باز کنیم.

سفیر و نماینده سابق ایران در یونسکو تأکید کرد: باید با بررسی پروژه‌های تحقیقاتی ایران و سایر کشورها زمینه‌های همکاری بین‌المللی فراهم شود.

وی تصریح کرد: جهاددانشگاهی یکی از یادگارهای ماندگار انقلاب اسلامی است و از این نهاد آرمان‌گرا و پیرو خط امام و رهبری به نیکی یاد می‌شود.

مجیدی گفت: این نهاد انقلابی توانسته با تربیت نیروهای متخصص، عرصه را برای فعالیت‌های پژوهشی در راستای نیاز جامعه فراهم کند.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی توانسته است در ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه موثر واقع شود افزود: دانش‌آموختگان با مهارت و توان کارآفرینی بالا در آموزش‌های کوتاه‌مدت و آموزش عالی این نهاد تربیت می‌شوند.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی شاهد فعالیت‌های بسیار خوب و گسترده‌ای از جهاد دانشگاهی بودیم ادامه داد: این نهاد ظرفیت بسیار خوبی در زمینه‌های علمی و پژوهشی دارد.

مشاور شرکت‌های ایرانی و رابط سفارت ایران در اسپانیا نیز در این بازدید گفت: در مرحله اول باید در اسپانیا مراکز پژوهشی و شرکت‌هایی شناسایی شوند تا از تجربیات و ایده‌های به دست آمده در این مجتمع بهره‌گیری شود.

دامون افکاری افزود: لازم است زمینه‌های همکاری مشترک بررسی شود تا براساس آن همکاری‌های بین‌المللی شکل گیرد.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌ جنوبی نیز در این بازدید به معرفی فعالیت‌های این مجتمع پرداخت و گفت: مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی مجموعه‌ای با مساحت حدود ۱۴۰ هزار متر مربع است.

محسن پویان افزود: هدف از احداث این مجتمع در وهله نخست تحقق برنامه‌های پژوهشی، تحقیقاتی، گردشگری، اشتغال‌زا و مؤثر در شکوفایی پتانسیل‌های بالقوه استان در حوزه گیاهان دارویی و به ویژه سه محصول استراتژیک عناب، زرشک و زعفران و تبدیل آن به یک مرکز مرجع پژوهشی در حوزه گیاهان دارویی بومی بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو ساختار گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی و مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک استان در این مجتمع مشغول فعالیت هستند.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌ جنوبی اظهار داشت: گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی با هدف انجام پژوهش‌های کاربردی و فناورانه برای کمک به بهبود فرآیند تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک استان برای ایجاد ارزش افزوده و خلق ثروت برای کشور و منطقه و همچنین سوق سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی به سمت این محصولات توانسته است اقدامات پژوهشی قابل توجهی در این زمینه انجام دهد.

وی تأکید کرد: معرفی و ثبت محصولات فراسودمند فرموله شده بر پایه عناب، زرشک و زعفران یکی از اقدامات قابل توجه گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی است که می تواند سهم قابل توجهی در کاهش خام فروشی این سه محصول استراتژیک استان داشته باشد.

پویان ادامه داد: همچنین به منظور تکمیل زنجیره ارزش گیاهان استراتژیک استان، مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی با عنوان «بیرناب» و با هدف خلق ثروت از مزیت‌های منطقه‌ای زیر نظر متخصصان و کارشناسان این مجموعه به ارایه خدمات آموزشی، مشاوره، پژوهشی، تولید فرآورده و فروش برای کشاورز می پردازد.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: فعالیت‌های این مرکز سهم قابل توجهی در افزایش رغبت کشاورزان به تولید داشته و بستری برای تهیه محصولات سالم در استان فراهم کرده است.

وی افزود: با معرفی این محصولات و فرآورده‌های حاصل از آن به بازارهای بین‌المللی سبب افزایش ارزش افزوده و زمینه‌ساز ارزآوری برای کشور خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =