اعتراض مسلمانان انگلیس به تصمیم ناگهانی جانسون

لندن – ایرنا – مسلمانان انگلیس، نخست وزیر این کشور را به اتخاذ تصمیم ناگهانی برای احیای برخی محدودیت‌های قرنطینه در آستانه عید قربان متهم کردند.

سازمان‌ها و نهادهای اسلامی بوریس جانسون را فردی «ضد حال» خواندند که برگزاری مراسم عید قربان را از آن‌ها ربوده است. آن‌ها می‌گویند که اگر تصمیم‌گیری دقیقه نود برای لغو آیین مسیحی کریسمس صورت می‌گیرد قطعا غیرقابل پذیرش بود.

«هارون خان» کارشناس مسائل حقوقی و رئیس شورای مسلمانان بریتانیا تصمیم شتابزده دولت را تکان دهنده خواند و تصریح کرد که این مساله را به چالش می‌کشد.  

بوریس جانسون دیروز (جمعه) کمتر از سه ساعت پیش از آغاز برگزاری مراسم عید قربان، با اشاره به اوج گیری آمار ابتلا به کرونا در انگلیس، محدودیت‌های تازه‌ای را برای مهار گسترش این ویروس در تعدادی از شهرهای شمالی انگلیس به اجرا گذاشت. به گفته وی شهروندان منچستر، مناطق شرقی لانکاشر و غرب یورکشایر از برگزاری هرگونه گردهمایی منع شدند. این تصمیم گیری خشم صدها مرکز اسلامی و مسجد را که از مدت‌ها پیش برای برگزاری آیین عید قربان برنامه ریزی کرده بودند به دنبال داشت.

نخست وزیر انگلیس پیشتر با تبریک عید قربان به مسلمانان این کشور و سراسر جهان، از تلاش‌های آن‌ها برای رعایت نکات بهداشتی به منظور مهار و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا قدردانی کرده بود.

وی با انتشار پیامی ویدیویی اذعان داشت که در چند ماه گذشته برای آنها (مسلمانان) که از گردهمایی در مراسم‌های عبادی و اجتماعی ماه مبارک رمضان تا شرکت در مناسک حج، ناگزیر از محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا، چشم پوشی کردند آسان نبوده است.

جانسون ساعاتی پس از انتشار این ویدیو در کنفرانس خبری دولت عنوان کرد که روند لغو بیشتر محدودیت‌های قرنطینه در کشور به تعویق افتاده است.

وی با بیان این ادعا که دولت در قیاس با ابتدای شیوع این ویروس در موقعیت بهتری قرار دارد افزود؛ اما ناگزیر باید پدال ترمز را فشار دهیم تا شیوع ویروس را کنترل کنیم.

جانسون در همین حال بر لزوم رعایت طرح همگانی پوشش ماسک در مکان‌های عمومی تاکید و تصریح کرد که این دستورالعمل از ۸ آگوست (۱۸ مرداد) به قانون تبدیل می‌شود. این بدین معناست که پلیس و دستگاه‌های اجرایی قادر خواهد بود تا با افراد متخلف را مجازات و برابر با قانون برخورد کنند. طبق قانون افرادی که ماسک استفاده نکنند ۱۰۰ پوند و در صورت تکرار تخلف تا سقف یک هزار پوند جریمه می‌شوند.

نخست وزیر انگلیس اردیبهشت ماه گذشته با بیان این ادعا که آمار کرونا در انگلیس کاهش یافته، محدودیت‌های قرنطینه را به سرعت کاهش داد تا اقتصاد تحت فشار این کشور را به حرکت درآورد. او چندی پیش در اظهار نظری جنجالی که با انتقادات زیادی در داخل مواجه شد از مردم خواست تا به محل کار خود بازگشته و عادی زندگی کنند.

وی تصریح کرد که دستور «در خانه بمانید» فایده خود را از دست داده و افراد باید به فکر بازگشت به محل کار باشند.

جانسون با این حال در یک چرخش ناگهانی از موج دوم شیوع کرونا در انگلیس و سراسر اروپا خبر داده و آن را مرگبارتر از دوره قبل توصیف کرده است.

براساس آخرین آمارهای منتشر شده تاکنون بالغ بر ۳۰۲ هزار و ۳۰۱ نفر در انگلیس به کرونا مبتلا شده و از این میزان ۴۵ هزار و ۹۹۹ نفر زندگی خود را از دست داده‌اند. انگلیس در زمان حاضر بیشترین تعداد مرگ‌و میر ناشی از کرونا را در اروپا ثبت کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =