بستر سازی برای جذب دانشجویان هراتی متقاضی بورس تحصیلی در مراکز آموش عالی ایران

تهران- ایرنا - وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات، در راستای تکمیل ظرفیت دانشجویان خارجی برای سال ۹۹ -با جمعی از دانشجویان معرفی شده از سوی دانشگاه های دولتی و خصوصی هرات ملاقات کرد.

به گزارش ایرنا،  علی اصغر رضایی دستجردی وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات با اشاره به اینکه یکی از وظایف این مراکز فرهنگی ایران در خارج از کشور توسعه مراودات علمی و دانشگاهی بین کشورهاست است افزود که این بورسیه‌ها به کسانی تعلق می گیرد که ظرفیت علمی بالایی داشته و شایسته دریافت این بورسیه‌ها و آماده خدمت به کشور و مردم خود پس از فراغت از تحصیل باشند.

وی در ادامه تصریح کردند که هرچند این بورسیه‌ها بین دانشگاه‌های خصوصی و دولتی هرات تقسیم شده است ولی اولویت ما جذب دانشجویان دانشگاه دولتی هرات است.

در ادامه دانشجویان معرفی شده از سوی دانشگاه ها و مراکر آموزشی هرات باستان ضمن تشکر از مرکز فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات در توجه به دانشجویان جوان هرات از دلایلی چون نزدیک بودن دو کشور، هم‌مرز بودن، زبان مشترک، امنیت و سطح بالایی علمی در کشور ایران را از عوامل اصلی علاقه مندی خود به دریافت این بورسیه‌ها عنوان کردند.
 

 به گزالرش ایرنا، بر اساس آمارهای رسمی بالغ‌ بر ۱۶ هزار و ۵۰۰ دانشجوی افغانستانی در حال تحصیل در ایران هستند و در عین حال میزبانی ایران از جمعیت میلیونی میهمانان افغانی در ایران موجب شد که حدود ۴۵۰ هزار دانش آموز افغانی نیز در مراکز آموزش ابتدایی تا متوسطه مشغول تحصیل باشند و حتی بعد از فارغ التحصیلی به دانشگاه های ایران راه یابند.

همین امر موجب تقویت هر چه بیشتر پیوندهای عمیق فرهنگی، زبانی و تمدنی میان دو کشور شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =