سیل ۸۰ میلیارد ریال به کلات خسارت زد

مشهد-ایرنا- فرماندار کلات گفت: بارشهای تابستانی و سیل در روزهای سه شنبه و پنجشنبه گذشته (هفتم و نهم مرداد ماه) ۸۰ میلیارد ریال به این شهرستان خسارت وارد کرد.

مهدی ناصری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که عمده خسارتها مربوط به بخش کشاورزی و دامداری بود افزود: در بارشها و سیل اخیر به ۲۰ هکتار از شالیزارهای این شهرستان خسارت وارد شد و ۲ راس دام سنگین و هشت راس دام سبک نیز تلف شدند.

وی با بیان این که راه روستاهای خاکستر، چهارراه و لائین کهنه همچنان از زمان سیل بسته است گفت: با توجه به پراکندگی جمعیت در این شهرستان و سخت گذر بودن مسیرها، امکانات لجستیکی اندکی به بخش راه شهرستان اختصاص یافته است، از این رو بازگشایی راههای روستایی تا چند روز پس از سیلاب به طول می‌انجامد.

فرماندار کلات به منابع سرشار سطحی و زیر سطحی آب در این شهرستان اشاره کرد و افزود:  با وجود این، امکان دسترسی به منابع آبی پایدار برای اهالی به خوبی فراهم نشده است و با توجه به سطحی بودن شبکه آبرسانی، هر بارشی آبرسانی به روستاهای این شهرستان را با مشکل رو به رو می کند.

وصل آب ۱۵ روستا

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان کلات نیز  از حل مشکل آبرسانی به  ۱۵ روستای این شهرستان خبر داد که بر اثر سیل اخیر با قطع آب رو به رو شده بودند.

رضا غلامپور گفت: در پی بارشهای اخیر به تاسیسات آبرسانی شهری و روستایی این شهرستان خساراتی وارد شد که تخریب منابع و شبکه انتقال آب مجتمع‌های آب رسانی شهید روان زاده (چهار روستا) و مجتمع آبرسانی شهدای هزار مسجد (۱۱روستا) از آن جمله بود.

وی افزود: با وجود حل مشکل آبرسانی در بسیاری از مناطق، در پی آسیب دیدگی سرچشمه و خط انتقال آب روستای ایدلیک و قطع انشعاب برخی مشترکان، همچنان به این روستای 250 خانواری با تانکر آبرسانی می شود. 

مرکز شهرستان ۳۸ هزار نفری کلات در ۱۵۵ کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است.

حدود هشت هزار نفر از ساکنان این شهرستان در مناطق پراکنده عشایری به دامداری اشتغال دارند، حدود ۱۰ هزار نفر در مرکز شهر کلات نادری زندگی می کنند و بقیه نیز ساکن روستاهای این شهرستان مرزی و کوهستانی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =