معیشت هنرمندان بازنشسته در کانونِ توجه قرار گرفت

تهران- ایرنا- استفاده از تجربیات هنرمندان بازنشسته و پیشکسوت به عنوان راهکاری برای بهبود وضعیت آموزش هنر و نیز تغییر مثبت وضعیت معیشتی و فرهنگی آنها برای رفع بخشی از دغدغه این عرصه مورد توجه بنیاد رودکی و صندوق بازنشستگی کشوری در تفاهم نامه مشترک قرار گرفته است.

بهبود وضعیت معیشتی هنرمندان پیشکسوت و بازنشسته همواره از دغدغه های اصلی بدنه مدیریتی عرصه هنر و تمامی هنرمندان در قید حیات بوده است، دغدغه ای که تاکنون جز مسکن های مقطعی هیچ درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

به عنوان مثال چندی پیش حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی با تأکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت معیشتی هنرمندان موسیقی در شرایط کنونی که کشور با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، از مسئولان درخواست کرد که به این مسأله رسیدگی و از این هنرمندان حمایت کنند.

و یا در میان هنرمندان تئاتر و سینما هر از چندگاهی خبری از هنرمندی که روزی روزگاری در این مملکت شهرتی به هم زده و محبوبیتی برای خود کسب کرده بوده، منتشر می‌شود که روزگار خوشی ندارد و با تحمل مشکلات بسیار در مضیقه شدید مالی به سر می‌برد. چهره‌های سرشناس هنری بعد از میانسالی که کمتر فرصت کار پیدا می‌کنند به تدریج به فراموشی سپرده می‌شوند و کمتر کسی از آنان سراغ می‌گیرند.

عباس مجیدی رییس هیات مدیره انجمن مجسمه‌سازان ایران نیز چندی پیش با ابراز گلایه از اوضاع معیشتی هنرمندان گفت: بدنه اصلی جامعه هنری اعم هنرمندان تجسمی و تئاتر و موسیقی، وضعیت معیشتی خوبی ندارند و با توجه به وضعیت چند سال گذشته با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند. 

در چنین شرایطی بنیاد رودکی و صندوق بازنشستگی کشوری تصمیم گرفتند در راستای بهبود بخشی از وضعیت معیشتی و فرهنگی هنرمندان پیشکسوت و بازنشسته قدمی بردارند و در این مسیر با امضای تفاهم نامه ای مشترک مقرر شد تا با استفاده از ظرفیت‌های مجموعه‌های فرهنگی دو طرف، در عرصه‌های مختلف هنری از جمله آموزش، از تجربیات هنرمندان بازنشسته و پیشکسوت استفاده شده و از حضور بازنشستگان در بسیاری از عرصه های اجرایی ضمن نگاه ویژه به وضعیت معیشتی آنها استفاده شود.

با امضای این تفاهم‌نامه که با حضور سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیات امنا، لادن حیدری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو هیات امنا و مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی و همچنین اکبر افتخاری مدیرعامل و محمود مرتضایی فرد، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، قرار شد تا از ظرفیت و تجربیات بازنشستگان و اساتید پیشکسوت هنری در اکثر عرصه های اجرایی و آموزشی هنر استفاده شود. 

تغییر شیوه آموزش هنر با اتکا به تجربیات هنرمندان پیشکسوت

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشاره به تغییر شیوه آموزش هنری استفاده از صاحب‌کسوتان یا بازنشستگان را کمک بزرگی به انتقال شیوه‌های آموزشی دانست و هنرمندان کشور را سرمایه‌های ارزشمندی  در حوزه آموزش و انتقال تجربه دانست و تاکید کرد شرایط این تعامل آموزشی باید به بهترین شیوه فراهم شود.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ظرفیت خانه‌های امید صندوق بازنشستگی کشوری به مهاجرت هنرمندان به تهران اشاره کرد و افزود: خانه‌های امید می‌توانند این امکان را فرهم کنند که هنرمندان پیشکسوت ما در شهرهای زادگاه به انتقال تجربه به نسل‌های بعدی بپردازند و این می‌تواند پیوندهای عاطفی را بین نسل‌های مختلف ایجاد کند تا خانه امید واقعا خانه امید شود.

لادن حیدری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم ضمن قدردانی از صندوق بازنشستگی کشوری و بنیاد فرهنگی رودکی برای توجه به ارتقای فرهنگ و هنر در میان پیشکسوتان و بزرگان جامعه گفت: جایگاه پیشکسوتان در ارتقای فرهنگ و هنر ایران و همچنین آموزش و انتقال دانش و تجربه به نسل جوان برکسی پوشیده نیست و استفاده از این ظرفیت‌ها کاری بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

توجه به زندگی یشکسوتان هنر در دو حوزه فرهنگ و اقتصاد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری هم با بیان اینکه ابعاد مختلف زندگی بازنشستگان باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در کنار بُعد مهم اقتصادی که نمی بایست از آن چشم‌پوشی شود، ابعاد دیگری از زندگی بازنشستگان هم باید مورد توجه قرار گیرد که یکی از آن ابعاد مهم، بُعد فرهنگی است.

افتخاری، با بیان این مطلب که این صندوق ارتقای کیفیت زندگی بازنشستگان را جزو اولویت‌های خود قرار داده است، گفت: برای تحقق این منظور در حوزه فرهنگی، یکی از ظرفیت‌هایی که وجود دارد، همکاری با مجموعه فرهنگی هنری بنیاد رودکی است.

وی گفت: هدف صندوق توجه به نیازهای فرهنگی بازنشستگان و تلاش برای نقش‌آفرینی بیشتر این عزیزان در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه فرهنگ و هنر است و می توان ظرفیت‌های موجود را با هم‌افزایی برای بازنشستگان فراهم کرد.

ظرفیت ویژه بنیاد رودکی و نهادینه کردن طرح خانه های امید

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز با اشاره به ظرفیت های مناسب این بنیاد و معرفی بخش‌های مختلف مجموعه از جمله تالار وحدت و برج آزادی، گفت: همکاری مشترک بین بازنشستگان هنرمندان و سایر بازنشستگان کشوری می‌تواند به انتقال تجربه این عزیزان کمک کند؛ از سوی دیگر، ظرفیت خانه‌های امید که دراستان‌های مختلف کشور وجود دارند، امکان مناسبی برای حضور پیشکسوتان هنری در این مراکز است و حضور هنرمندان در این فضاها دلگرم کننده است.

افضلی با تاکید بر اقدام و عملیاتی کردن برنامه‌ها افزود: بنیاد رودکی این آمادگی را دارد که با پشتیبانی صندوق بازنشستگی کشوری و با برنامه‌ریزی مناسب، خدمات مختلفی را در مراکز فرهنگی تحت نظر بنیاد از جمله مرکز آموزش هنری خود و همین طور فضاهای در اختیار صندوق بازنشستگی ارائه دهد.

مفاد تفاهم‌نامه سه ساله

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین صندوق بازنشستگی کشوری و بنیاد فرهنگی هنری رودکی با موضوع همکاری و مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، هنری، تبلیغاتی و ظرفیت‌های ابنیه فرهنگی برای مدت  سه سال منعقد شده است.

مشارکت در بهره‌برداری از فضاهای خانه‌های امید در سراسر کشور برای حضور پیشکسوتان هنرمند و اجرای برنامه های هنری، مشارکت در ارائه خدمات ارکسترهای ملی و سمفونیک برای اجراهای هنری در تهران و شهرستان‌ها با برنامه‌ریزی و فراهم کردن امکانات لازم از سوی صندوق بازنشستگی، مشارکت در بهره‌مندی از امکانات موجود بنیاد رودکی مانند بازدید از مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی و بهره‌برداری از تالارهای این بنیاد جهت برگزاری همایش‌ها از جمله مفاد این تفاهم‌نامه است.

 بر اساس این تفاهم‌نامه زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی هنری و نمایش‌های ویژه برای بازنشستگان و خانواده های ایشان و سایر ذینفعان صندوق بازنشستگی، مشارکت در راه اندازی ارکستر و گروههای هنری هنرمندان بازنشسته، مشارکت در طراحی و برگزاری جشنواره‌ها، کارگاه‌ها و رویدادهایی مختص بازنشستگان و ارایه بسته‌های فرهنگی به ایشان، همچنین مشارکت در بهره‌برداری از فضاهای تبلیغاتی فراهم شده است

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =