۱۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۰
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 83892017
۰ نفر

برچسب‌ها

حاجیان در مسیر بیت الله الحرام

تهران - ایرنا - حجاج بیت الله الحرام عصر امروز ( یکشنبه ) مصادف با ۱۲ ماه ذی الحجه از معشر منا کوچ و دوباره بسوی مسجد الحرام و مکه مکرمه رهسپار می شوند.

به گزارش ایرنا رسانه های عربستان سعودی روز یکشنبه گزارش دادند که حجاج  روز گذشته برای انجام رمی جمرات ( پرتاب سنگ به نماد شیطان ) به گروه هایی تقسیم شدند و پس از نماز صبح به محل رمی جمرات رفتند و طبق برنامه زمانبندی شده هر گروه ۱۰ دقیقه در مسیرهای مشخص شده، اقدام به رمی جمرات کردند.

وزارت حج و عمره عربستان سعودی به منظور پیشگیری از شیوع کرونا کیسه هایی حاوی سنگ ریزهای استریل شده برای انجام رمی جمرات در اختیار حجاج قرار داده بود. 

در همین حال گروهی از حجاج برای انجام طواف اضافی به وسیله اتوبوس به مسجد الحرام رفتند و پس از انجام طواف اضافی به مکان های خود در معشر منا بازگشتند. 

بر اساس این گزارش، حجاج صبح امروز به رمی جمرات سه گانه خواهند پرداخت و از بعد از ظهر امروز ( یکشنبه مصادف با ۱۲ ذی الحجه ) به تناوب کوچ از منا را آغاز می کنند و بسوی مسجد الحرام و مکه مکرمه رهسپار می شوند ـ 

عربستان حکم هفت متخلف حج را صادر کرد 

براساس اعلام رسانه های عربستان سعودی احکام هفت نفر از افرادی که مجوز ورود به مکه و مشاعر مقدسه را نداشتند روز گذشته توسط دستگاه قضایی این کشور صادر شد که زندان به مدت ۱۵ روز، جریمه مالی از ۱۰ تا ۴۰ هزار ریال و مصادره وسیله نقلیه از جمله احکامی است که برای این افراد صادر شده است.  

عربستان سعودی پیش از شروع حج ، ورود افراد غیر مقیم بدون مجوز به مکه و مشاعر مقدسه را ممنوع اعلام کرد و مجازات هایی را برای این افراد در نظر گرفت .

بر این اساس ، افراد متخلف ۱۰ هزار ریال سعودی جریمه می شوند و کسانی که وسایل نقیله خود را برای انتقال این افراد در اختیار غیر قرار دهد یا شخصا در این حمل و نقل نقش داشته باشد، وسلیه نقلیه آنها مصادره خواهد شد. 

برای بار دوم ، ۱۵ ماه زندان و جریمه مالی ۵۰ هزار ریالی برای هریک از افرادی که در انتقال فرد متخلف نقش داشته باشند در نظر گرفته شده است ضمن اینکه وسیله نقلیه آنها مصادره می شود. 

همچنین خارجیان مقیم که در این ارتباط دستگیر شوند ضمن پرداخت جریمه مالی به اخراج از عربستان محکوم خواهند شد. 

خاطر نشان می شود، سخنگوی رسمی فرماندهی نیروهای امنیتی حج در عربستان روز پنجشنبه از دستگیری ۹۳۶ نفر خبر داد که بدون مجوز قصد ورود به مشاعر مقدس را داشتند. 

مورد ابتلا به کرونا در بین حجاج ثبت نشده است 

وزارت بهداشت عربستان سعودی در آخرین ساعات روز گذشته اعلام کرد که تاکنون هیچ مورد ابتلا به کرونا در بین حجاج یا بیماری که بر سلامت عامه آنها تاثیر منفی بگذارد به ثبت نرسیده است .

مسجد الحرام روزانه ۱۰ بار شستشو و ضد عفونی می شود

بر اساس اعلام سازمان مدیریت امور مسجد الحرام و مسجد النبی ، به منظور پیشگیری از ویروس کرونا در بین حجاج و در راستای اقدام های کنترلی، عملیات شستشو و ضد عفونی مسجد الحرام به ۱۰ بار در روز افزایش یافته است و مسجد الحرام، صحن طواف و میدان های خارجی آن روزانه با مشارکت بیش از سه هزار و ۵۰۰ کارگر مرد و زن با حدود ۵۴ هزار لیتر از بهترین مواد شوینده ، مایع ضد عفونی کننده و معطرات سازگار با محیط زیست و با استفاده از ۹۵ دستگاه تجهیزات پیشرفته و ماشین مخصوص، شستشو و ضد عفونی می شود. 

مناسک حج امسال از روز چهارشنبه هفته جاری در شرایط استثنایی به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز شد و زائران خانه خدا در این روز که به روز " الترویه " نام دارد پس از نماز صبح از مکه به سمت منا رفتند تا به مدت سه روز مناسک حج را در مشاعر مقدسه انجام دهند.  

در پی شیوع «ویروس کرونا»، عربستان امسال برای نخستین بار اجازه نداده که حجاج از خارج کشور به حج بروند و فقط به افراد ساکن در عربستان اعم از اتباع خود و خارجی های مقیم اجازه حضور در مناسک حج امسال داده شده است.  

در مقایسه با سال گذشته که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مراسم حج شرکت کردند امسال پس از طی چند مرحله، حدود ۱۰ هزار نفر از افراد خارجی مقیم عربستان و عربستانی‌ها پذیرش شده و در مناسک حج ۱۳۹۹ شرکت ‌کرده اند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =