پاکستانی‌ها با رعایت پروتکل های بهداشتی به استقبال عید قربان رفتند

اسلام‌آباد - ایرنا - مردم مسلمان پاکستان امروز شنبه که در این کشور مصادف با دهم ذی الحجه و عید قربان است با رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی به استقبال عید قربان رفتند.

به گزارش ایرنا، جشن‌های ملی و مردمی در پاکستان به مناسبت فرارسیدن عید قربان به دلیل وضعیت حساس شیوع ویروس کووید-۱۹ و هشدار جدی مقامات این کشور نسبت به احتمال بازگشت موج جدید کرونا تحت الشعاع قرار گرفته است.

در عین حال شهرهای مختلف پاکستان ساعاتی پیش شاهد اقامه نماز عید قربان با حضور انبوه مسلمانان اعم از شیعه و سنی بود که البته این آیین‌ها مطابق پروتکل‌های بهداشتی به انجام رسید.

شبکه های خبری در پاکستان گزارش دادند: نماز عید در مساجد و اماکن مذهبی سراسر این کشور به صورت باشکوه برگزار شد و مردم مسلمان، جشن‌های عید سعید قربان را پس از اقامه نماز آغاز کرده و خیران نیز با توجه به سنت ابراهیمی (ع) با قربانی کردن حیوانات اهلی (شتر، گاو و گوسفند) گوشت آنها را در راه خدا بین فقرا تقسیم کردند.

در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان دهها هزار نفر از مسلمانان پاکستانی با حضور در مساجد و دیگر اماکن مذهبی و مساجد این شهر نماز عید را برپا کردند.

عید قربان یا عیدالاضحی یکی از محبوب‌ترین عید مسلمانان پاکستان است که همه ساله به مدت چهار  روز تعطیل است اما امسال دولت پاکستان به علت شیوع کرونا با اعمال محدودیت ها تعطیلات را به سه روز کاهش داده است.

دولت پاکستان از مردم این کشور خواسته با رعایت پروتکل های بهداشتی از قرار گرفتن کشور در موج جدید کرونا جلوگیری کنند.

عید قربان جایگاه خاصی در جامعه پاکستان دارد. خرید و فروش حیوانات قربانی، خرید لباس عید و تهیه آجیل و شیرینی رونق خاصی به بازارهای این کشور می‌دهد اما دولت "عمران‌خان" از بیم تشدید انتشار ویروس کرونا از روز گذشته تا فردا تمامی مراکز تجاری، فروشگاه‌ها و مراکز خرید عمومی را تعطیل کرده است.

در میان ظواهر گوناگون عید الاضحی، قربانی کردن حیوانات در پاکستان چشمگیرتر است چرا که افراد کم استطاعت نیز به صورت اشتراکی حیوانی را قربانی می‌کنند. دولت پاکستان امسال از مردم خود خواست تا برای در امان ماندن از آلودگی به ویروس کرونا، مراسم قربانی حیوانات را به صورت آنلاین انجام دهند.

"عمران‌خان" نخست وزیر پاکستان هفته‌های اخیر از موفقیت دولت خود در کنترل قابل توجه شیوع کرونا خبر داد.

رییس جمهوری و نخست وزیر پاکستان امروز با تبریک فرارسیدن عید سعید قربان، تاکید کردند که وضعیت کنترل کرونا ناپایدار بوده و در صورت رعایت نکردن تمهیدات کرونایی، شاهد موج جدید ویروس کووید-۱۹ در کشور خواهیم بود.

براساس جدیدترین داده‌های ستاد ملی عملیات و مدیریت مبارزه کرونا در پاکستان، شمار بیماران کرونایی در شهرهای مختلف این کشور به ۲۷۸ هزار و ۳۰۵ نفر رسیده و تاکنون ۵۹۵۱ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

براساس نظرسنجی اخیر موسسه گالوپ، ۸۲ درصد مردم پاکستان از اقدامات دولت این کشور در مدیریت شیوع ویروس کووید-۱۹ رضایت دارند و ۱۸ درصد نیز تدابیر مهار کرونا را کافی ندانستند.

کووید-۱۹ یا همان ویروس کرونا هفتم اسفند سال گذشته توسط وزارت بهداشت پاکستان با شناسایی نخستین مورد در شهر «کراچی» اعلام شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha