ایجاد کتابخانه عمومی در ۳۰ روستای خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: تاکنون ۳۰ کتابخانه عمومی در استان ایجاد شده که این میزان تنها ۱۰ درصد روستاها این خطه را شامل می‌شود.

علی محمد جهانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمامی روستاهای بالای هزار تا هزار و ۵۰۰ خانوار باید کتابخانه عمومی داشته باشند که در این استان دست کم به ۵۰ باب کتابخانه عمومی روستایی نیاز است.

خراسان شمالی بیش از ۸۰۰ روستا و آبادی دارد که جمعیت ۱۰۰ روستای این استان بیش از هزار نفر و ۱۷۶ روستا نیز جمعیت ۵۰۰ تا ۹۹۹ نفر دارد.

وی با بیان اینکه در سرانه فضای کتابخانه ای در کشور در ردیف دو تا سه هستیم افزود: با وجود این، بیشتر روستاهای با جمعیت بالا در این استان کتابخانه عمومی ندارند.

وی اظهار داشت: دولت تدبیر با ساخت ۲۱ باب کتابخانه عمومی در خراسان شمالی، که ۱۷ باب آن در روستاهای منطقه ایجاد شده، در فراهم کردن زیرساخت‌های فرهنگی و توسعه فرهنگ کتابخوانی در این استان نقشی کم‌نظیر ایفا کرده است اما هنوز فاصله تا استانداردها  وجود دارد.

جهانی گفت: ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند از  این رو نباید از گسترش فضاهای فرهنگی و کتابخانه ها غفلت شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اظهار داشت: از سال ۹۲ تاکنون ۲۱ باب کتابخانه عمومی جدید در این استان ایجاد شده که از این تعداد ۱۶ باب در مناطق فاقد کتابخانه ساخته شده و پنج باب نیز جایگزین کتابخانه های قدیمی تر شده است.  

جهانی  اظهار داشت: تا سال ۹۲ در مجموع ۵۵ باب کتابخانه عمومی در استان وجود داشت که اکنون این تعداد به ۷۰ باب رسیده است و پنج باب کتابخانه نیز شامل کتابخانه های شهری حصار، درق، شهید بهشتی و کتابخانه های روستایی دشت و قره مصلی جایگزین کتابخانه های پیشین شده است.

وی گفت: سرانه کتابخانه ای استان به ازای هر ۲۵ هزار نفر جمعیت ۲.۰۳ کتابخانه است.

جهانی افزود: به طور میانگین هر باب کتابخانه روستایی بین پنج تا ۶ هزار جلد کتاب دارد.

از مجموع ۷۰ کتابخانه عمومی خراسان شمالی ۴۰ باب در مناطق شهری و ۳۰ باب در نواحی روستایی مستقر است.

 کتابخانه های روستایی رباط شیروان، ارکان و گریوان بجنورد نیز آماده بهره برداری است که با در نظر گرفتن آنها  مجموع کتابخانه های عمومی استان به ۷۳ باب می رسد که از این تعداد، ۶۲ باب کتابخانه نهادی و ۱۱ باب کتابخانه مشارکتی است.

با راه اندازی این سه مجموعه جدید در مجموع تعداد کتابخانه های روستایی خراسان شمالی به ۳۳ باب می رسد.

این استان هم‌اکنون جایگاه نخست سرانه فضای کتابخوانی را به نسبت جمعیت در کشور داراست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =