۱۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83891591
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا بزرگترین خطر برای روابط بین الملل از نگاه چین

پکن- ایرنا- با تیره شدن فزاینده روابط چین و آمریکا، پکن تاکید دارد که واشنگتن به بزرگترین عامل ضربه زننده به روابط بین الملل تبدیل شده است و کشورها باید برای مقابله با چنین پدیده ای هوشیار باشند.

به گزارش ایرنا «وانگ یی» وزیر خارجه چین بویژه در روزهای اخیر بارها از آمریکا به دلیل آسیب هایی که به روابط بین المللی زده انتقاد کرده و در تازه ترین مورد نیز در گفت و گویی با همتای اندونزیایی خود این موضوع را مورد تاکید دوباره قرار داده است.

تلویزیون چین از قول او گزارش کرده است که آمریکا به بزرگترین عامل ضربه زننده به روابط بین المللی تبدیل شده است و برعهده کشورها است که با همکاری و مشارکت متقابل با واشنگتن مقابله کنند.

از دیدگاه چین این آمریکا است که حالا به نیرویی برای برهم زدن مناسبات کشورها تبدیل شده است آمریکا تشدید منازعات و مناقشات میان کشورها را دنبال می کند و می کوشد تا آنها را رو در روی یکدیگر قرار دهد.

از نگاه وزیر خارجه چین، تلاش های واشنگتن با این سناریو دنبال می شود که کشورها شروع به یارگیری کنند و در مقابل هم قرار بگیرند اما چنین کاری به عقیده وی نه برای روابط بین الملل مساعد است و نه نفعی برای کشورها دارد.

از زمانی که شیوع کرونا در سطح جهانی شروع شد و بخصوص آمریکا را در برگرفت مقام های واشنگتن فشارهای همه طرفه ای را روی چین تحمیل کرده اند از جمله در زمینه هنگ کنگ،  تایوان و دریای جنوبی کوشیده اند تا کشورهای دیگر را مقابل چین قرار دهند.

در دریای جنوبی هم تلاش آمریکا به اعتقاد وزارت خارجه چین بر این است که کشورهای منطقه و همسایه چین را مقابل این کشور قرار دهد پکن به همه همسایگان خود تاکید کرده است حسن همجواری را رعایت می کند و اختلافی با آنها ندارد ولی هشدار داده است که همه با همکاری متقابل باید جلوی این پدیده خطرناک (تلاش های مخرب آمریکا) را بگیرند.

وزارت خارجه چین در تارنمای خود از قول وزیر خارجه این کشور آورده است: آمریکا به عنوان تنها ابرقدرت دنیا نه تنها مسئولیت ها و تعهدات بین المللی خود را نادیده گرفته بلکه با تحریم کشورهای دیگر به قوانین و حقوق بین المللی بی توجهی نشان داده است.

یکی از مسایل مهم مورد منازعه چین و آمریکا بحث دریای جنوبی است و واشنگتن می کوشد تا کشورهای آسیای جنوب شرقی را تحریک کند با تشکیل اردوگاهی در مقابل چین صف کشی کنند اما پکن نیز سیاست فعالی را برای توسعه روابط و همکاری ها با این کشورها به اجرا گذاشته و ارتباطات دیپلماتیک با آنها را افزایش داده است تا مانع چنین اقدامی از سوی آمریکا شود.

«سونگ جونگ پینگ» تحلیگر مسایل منطقه از چین می گوید: آمریکا باعث بروز ناآرامی هایی در منطقه از جمله دریای جنوبی شده ولی نباید فراموش کرد که شرایط نسبت به گذشته فرق کرده است و چین از منافع خود حراست می کند.

او خاطر نشان کرد که اگر آمریکا جولان منطقه ای خود را ادامه دهد پکن هم طبیعتا حضور فعالتری در منطقه خواهد داشت او به مخاطراتی که پیش روی دو کشور در دریای جنوبی وجود دارد اشاره کرد و نسبت به تبعات آن هشدار داد.

دولت و حزب حاکم چین تاکید کرده اند که در راستای حراست از منافع ملی و حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور با هیچ نیرویی مصالحه نخواهند کرد و ارتش چین تاکید ورزیده است که نیروهای مسلح همواره برای دفاع از دریای جنوبی آماده هستند و مرعوب آمریکا نمی شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =