امام جمعه کرج: عید قربان نماد روسیاهی و شکست شیطان است

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج گفت: عید قربان نماد روسیاهی و بزرگ‌ترین شکست شیطان از موحدان عالم و روز پیروزی بر شیطان درون و نفس وسوسه کننده است.

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه مکتوب این هفته شهرستان کرج افزود: عید قربان یعنی یادآوری ایثار و فداکاری، جهاد درراه خدا و رها شدن از سلطه‌ی هوس‌ها و نفس اماره، نزاهت و پاکیزگی روح و متخلق شدن به اخلاق الهی و اطاعت از اوامر خداوند است.

وی ادامه داد:  قربانی کردن نمادی از سربریدن هواهای نفسانی و نوعی جهاد با نفس در جهت از بین بردن وابستگی ‏های دنیوی و آزاد شدن از زندان دنیاطلبی است و در نهایت تسلیم اوامر مولا شدن است.

وی اظهار داشت:، بنابر این به هر چیزی که انسان را به خدا نزدیک کند قربانی گفته می‌شود. یعنی حتماً ذبح کردن حیوان قربانی نیست، بلکه نمازهای واجب و مستحب و روزه گرفتن و انواع عبادت و هر عملی که به‌قصد قربت انجام بگیرد ولو عبادت هم نباشد، قربانی است و انسان را به خداوند متعال نزدیک می‌کند.

حسینی همدانی گفت: خاصیت روزهایی که از نظر اسلام عید نامیده شده این است که انسان را به توحید و یگانگی خدا نزدیک می‌کند و فقط به جنبه شادی آن توجه نشده، می‌بینید اعمالی که برای این روزها در نظر گرفته می‌شود همگی مقرب انسان به سمت خداست.

وی اضافه کرد: تذکر این مطلب لازم است که یکی از آموزه ‏های اسلام برای تکامل و رشد انسان‏ها، ایثار جان و مال در راه خداوند می‏ باشد؛ یعنی همه دارایی‏ ها و امکاناتی که در اختیارداریم را امانتی الهی بدانیم که باید در مسیر بندگی خدا هزینه کنیم تا به این وسیله در زمره محسنین و نیکوکاران قرار گیریم.

امام جمعه کرج گفت: بنابراین در این روزها که مبتلابه ویروس کرونا هستیم زمان خوبی است که در این امتحان الهی سربلند بیرون بیاییم و با کمک کردن به‌اندازه وسع، در ردیف اهل مواسات که از برترین صفات مومنین است قرار گیریم.

تقیه و اقدام امام جواد برای تربیت نیروهای انقلابی 

وی با اشاره به ۱۵ مرداد مصادف با ۱۵ ذی‌الحجه سال گشت ولادت امام ابوالحسن علی النقی الهادی (ع) گفت: بعد از امام جواد و به‌تصریح حضرت به امامت رسید که امام(ع) از فرصت تقیه برای تربیت نیروهای آگاه انقلابی که در آینده بتوانند جامعه اسلامی را اداره کنند استفاده کردند و با تقویت مقاومت اسلامی جنبه‌های مختلف به‌خصوص مشکلات معیشتی مردم را مدیریت کردند. که این روش و سیره برای امروز ما که مشغول مواسات و کمک‌های مومنانه هستیم هم درس است.

آیت الله حسینی همدانی افزود:  در شرایط بحرانی‌ای که ائمه شیعه در زمان بنی‌عباس با آن روبرو بودند، آنان را واداشت تا طرح شبکه ارتباطی وکالت و تعیین نمایندگان و کارگزاران در مناطق مختلف را طراحی و اجراء کنند.

وی گفت: هدف اصلی این سازمان جمع‌آوری خمس، زکات، نذورات و تبرعات از مناطق مختلف توسط وکلا، و تحویل آن به امام، و نیز پاسخگویی امام به سوالات و مشکلات فقهی و عقیدتی شیعیان و توجیه سیاسی آنان توسط وکلاء و هم‌چنین سازمان‌دهی شیعیان بود. و این سازمان تا امروز به نحوه‌ی دیگری کاربرد موثری در پیشبرد مقاصد امامان داشته است.

شیخ فضل‌الله نوری و افشاگری جریان غرب‌گرا 

امام جمعه کرج اظهار داشت: یکی از مناسبت‌های هفته ۱۱ مرداد است که سال گشت شهادت عالم ربانی، فقیه بزرگ شهید حاج شیخ فضل‌الله نوری اعلی‌الله‌مقامه است که یکی از علمای متنفذ ایران در دوران معاصر و از رهبران اصلی قیام ضد استبدادی مشروطه است.

وی اضافه کرد: ایشان بعدازآنکه جریانات روشنفکری انگلیسی و خط انحراف را کشف کرد، باقدرت و صلابت‏ به افشاگری و شفاف‏سازی جریان غرب‌گرا و وابسته پرداخت و عاقبت نیز جان خود را بر سر این مقاومت هوشیارانه گذارد.

آیت الله حسینی همدانی بیان داشت: شیخ‌ شهید در جنبش ضد انگلیسی تنباکو به رهبری میرزای شیرازی، شرکت داشت‌. پس از درگذشت میرزای شیرازی و احتمال مرجعیت وی و میرزا حسن آشتیانی که خطری برای انگلستان محسوب می‌شد، شب‌نامه‌هایی توسط وابستگان انگلیس پخش شد. اما شیخ بعد از وفات میرزای آشتیانی در جمادی‌الاول ۱۳۱۹ ق‌، عالم و مجتهد اول تهران شد. از مرحوم شیخ تالیفاتی نظیر تذکره الغافل و ارشاد الجاهل و صحیفه مهدویه و غیره برجای‌مانده و البته اهل شعر هم بود و قصیده‌هایی در مدح اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام سروده است‌.

وی یاد آورشد: خوب است اینجا چند کتاب مفید راجع به تاریخ مشروطیت را معرفی کنم. که مشروطه پژوه بزرگوار مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی ابوالحسنی (منذر)، نوشته‌اند. عناوین اصلی این کتاب‌ها عبارت است از «آخرین آواز قو!»، «اندیشه سبز، زندگی سرخ»، «دیده‌بان، بیدار!»، «کارنامه شیخ فضل‌الله نوری» و «خانه، بر دامنه آتش‌فشان».

آمریکا کارش تمام‌شده 

وی در ادامه بیان داشت: در تقویم ۱۴ مرداد روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی است. انتشار اعلامیه حقوق بشر اسلامی از سوی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با استفاده از اندیشه‌های ناب اسلامی، در مقابل اعلامیه جهانی حقوق بشر که بعضا در مواردی با چارچوب‌های اسلامی تناقض داشت، راهکار جمعی برای ارزش گذاشتن به حقوق انسان‌ها از نگاه شریعت اسلامی بود.

امام جمعه کرج گفت: این اعلامیه دارای یک مقدمه و ۲۵ ماده است. محتوای این اعلامیه مثل اعلامیه جهانی، آزادی سیاسی و اجتماعی و بسیاری از آزادی‌های دیگر را از حقوق انسان‌ها می‌داند و دولت و اجتماع را در فراهم کردن محیط زندگی برای برخورداری از این حقوق مسوول‌ می‌داند.

وی افزود:  آزادی را که در تضاد با حقوق و تکالیف جامعه و فرد باشد، ممنوع کرده است. محتوای این اعلامیه مثل اعلامیه جهانی صرفا یک بیانیه مشترک از حقوق بشر اسلامی است و نه کنوانسیون یا معاهده‌ای الزام‌آور. بعضی از حقوق هم که در اعلامیه جهانی حقوق بشر نیامده،  مثل ممنوعیت استعمارگری و حق مبارزه با آن یا حق مقابله با تجاوز به حیات انسان و نیز حق زندگی در محیط پاک و دور از مفاسد اخلاقی و داشتن امنیت دینی علاوه بر امنیت‌های مربوط به جان و خانواده و ناموس و نیز اشاره به لزوم حفظ حرمت انسان حتی پس از حیات او و محترم شمردن جنازه اودر اعلامیه اسلامی موردتوجه و تصریح قرارگرفته است.

نماینده ولی فقیه دراستان البرز ادامه داد: همان‌طور که توجه دارید مساله‌ی حقوق بشر همیشه برای قدرت‌های بزرگ وسیله‌ای بوده تا کشورهای مستقل را تحت‌فشار قرار دهند و بر آنان سلطه پیدا کنند. بعد از جنگ سرد یعنی فروریختن دیوار برلین و فروپاشی شوروی یکی از ابزارهای مورداستفاده استکبار بحث حقوق بشر بود.

وی افزود: ولو خودشان در هیچ زمانی نه نسبت به دیگران و نه نسبت به مردم خودشان حقوق را رعایت نکردند. علاوه بر جنایات گسترده در حق کشورهای دیگر مثل بمباران اتمی ژاپن که این روزها سال گشت آن است، قتل‌عام بومیان قاره آمریکا فراموش‌شدنی نیست و همین الان هم می‌بینید که با مردم خودشان در خیابان‌ها چگونه رفتار می‌کنند و در جلو چشم مردم دنیا با وقاحت تمام حقوق انسان‌ها را لگدکوب می‌کنند.

خبرنگار رسالت بزرگی بر عهده دارد

وی  با اشاره به ۱۷ مرداد به مناسبت شهادت خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی محمود صارمی  و روز خبرنگار گفت: صارمی از بسیجیانی بود که ۱۳ ماه در جبهه‌های جنگ تحمیلی حضور فعال داشت و مدتی هم تا زمان شهادت به دست طالبان، سرپرست نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در کابل را بر عهده داشت. خدای تعالی از سفره کرامتش متنعمش بگرداند.

امام جمعه کرج اظهار داشت: باید گفت خبرنگار رسالت بزرگی بر عهده دارد و اگر خوب به وظیفه‌اش عمل کند بصیرت مخاطب و فرهنگ عمومی را رشد می‌دهد. لازمه‌اش این است جوری عمل نکند که مردم به او بی‌اعتماد شوند. موضع مشخص در مقابل دشمنان و معاندان داشته باشد و خطوط قرمز ملت برایش خط قرمز باشد. صداقت و راست‌گوئی و به‌موقع گوئی شرط لازم کار خبرنگار است.

وی افزود: خبرنگار خوب، باانگیزه و متعهدی که در کار خودش استعداد و خلاقیت دارد می‌تواند با درک مقتضیات و زمان‌شناسی در کمال آرامش جوری خبر تهیه کند که ضمن بیان حقایق، شفافیت و سالم‌سازی در کشور نهادینه شود. البته خبرنگاران همیشه خود را در محضر خدای تعالی ببینند. به همه خبرنگاران حق جو و حق گو و حق پو خدا قوت و خسته نباشید عرض کرده توفیقات بیشتر برایتان مسئلت می‌نمایم.

غریبه‌های تروریست دیگر در منطقه جایی ندارند

وی همچنین بیان داشت: از عزیزانمان در سپاه پاسداران به خاطر رشادت‌ها و خدماتی که به امت اسلام بخصوص ایران اسلامی دارند تشکر می‌کنیم. رزمایش بزرگی که در حال انجام است و این موشک بالستیک که بدون سکوی پرتابی از اعماق زمین شلیک می‌شود پدیده‌ای بود که دشمنان را به هذیان‌گوئی وادار کرد. و البته غریبه‌های تروریست باید بدانند که دیگر در منطقه جایی ندارند. 

 عزم جدی مسوولان در استان البرز مبارزه با فساد و احقاق حقوق مردم است

وی  از مسایل  مهمی که همه باید به آن حساس و مطالبه گر باشند را حفظ محیط‌زیست و استفاده صحیح از آب‌وخاک بیان داشت و افزود: گاهی به خاطر سودجویی و گاهی به خاطر بی‌توجهی و کم‌توجهی خسارات فراوان به مردم و بیت‌المال زده می‌شود که باید به‌سرعت جلوی ضرر را گرفت. هیچ‌کس حق ندارد در مقابل کسانی که به محیط‌زیست صدمه می‌زنند و یا زمین‌های کشاورزی را از بین می‌برند و در آن ساخت‌وساز غیرمجاز انجام می‌دهند کوتاه بیاید.

امام جمعه کرج تاکید کرد: من از دستگاه قضایی استان  البرزو به‌خصوص دادستان مکه محکم و انقلابی به این امور پرداخته‌اند و برای احیاء حقوق عامه اقدام انقلابی دارند و هزینه می‌پردازند تشکر می‌کنم و به آن دسته از افرادی که سنگ‌اندازی و سیاه نمایی می‌کنند تذکر می‌دهم که مسیر خود را اصلاح کنند و بدانند که عزم جدی مسوولان خدوم در این استان مبارزه با فساد و برگرداندن بعضی مسیرهای غلط گذشته به مسیر اصلی و احقاق حقوق مردم است.

وی ادامه داد: دزدی آب و کندن چاه غیرمجاز و بی‌آب کردن مردم چه معنائی دارد؟ بعضی از مناطق استان گاهی تا دوازده ساعت آب ندارند و آن مقداری هم که هست بعضاً کیفیت لازم را ندارد. لذا این خواسته‌ی مردم است که ملاحظه کسی نشود و با قاطعیت جلوی دزدی آب‌گرفته شود.

سریعا نسبت به دفن زباله در حلقه دره فکر اساسی شود

امام جمعه کرج یادآور شد: آلوده کردن محیط‌زیست شرعا خلاف است ولو این کار توسط دستگاه‌های متولی صورت بگیرد. بنابراین اگر باید برای پسماند فکری می‌شده و نشده و محیط‌زیست را با چالش مواجه کرده، مسوولیت متوجه سیاست‌گذار و برنامه‌ریز و بودجه ریز و عامل است. حتما و سریعا نسبت به دفن زباله در حلقه دره  در استان البرز فکر اساسی شود.

وی گفت: مطلب دیگر راجع به بیمارستان امام خمینی ره است بنده تا امروز در شش خطبه تذکر داده‌ام، امروز هم عرض می‌کنم چرا می‌گذارید کار به بیانیه دانشجویی و تذکر مجدد بکشد و عده‌ای هم سوءاستفاده کنند و موج‌سواری کنند.

آیت الله حسینی همدانی افزود:  البته تا امروز کارکنان بیمارستان آبروداری کرده‌اند و اجازه به خناسان برای سوءاستفاده نداده‌اند و نمی‌دهند اما مسوولان  هم اقدام عاجل داشته باشند. توان حل مساله به این راحتی را ندارید یا منافع عده‌ای دست و پای عده‌ی دیگر را بسته است در این روزها که به‌شدت به تخت بیمارستانی و امکانات درمانی احتیاج هست و سلامتی مردم مطرح است با درایت بیشتری عمل کنید.

به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های اکید مسوولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی مبنی بر پرهیز از برگزاری تجمعات باهدف جلوگیری از گسترش بیماری که منجر به توقف موقت برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شده است، آیت‌الله حسینی همدانی در قالب بیست و دومین خطبه مکتوب جمعه توصیه‌ها و تذکراتی را بیان فرمودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =