۱۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۱
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 83891570
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا در فارس چهار نعل می‌تازد

شیراز - ایرنا- شمار جان باختگان کرونا در استان فارس از مرز ۵۰۰ نفر گذشت، این بیماری همچنان در شیراز و دیگر شهرستان های این استان چهار نعل می‌تازد و کشته می‌گیرد ، بیماران ناخوش بستری و برخوردار از دستیاری ویژه نیز همچنان رو به افزایش است.

همچنان هر گونه فعالیت اجتماعی در شهرستان‌های قرمز  فارس مطلقا ممنوع است ، مرز بندی های و محدودیتها بنا بر آخرین مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا اجرا می شود ، این مرزبندی ها شامل لغو تمامی تجمعات در سراسر استان، لغو مجالس ختم و عروسی در تالارها، سالن‌ها و منازل، تعطیلی تمامی کتابخانه‌ها، بوستان‌ها و پارک‌ها و تفرجگاه‌ها، ارائه خدمات رستوران‌های و فست‌فودها فقط به‌صورت بیرون‌بر و همچنین تعطیلی مترو و اتوبوس در کلانشهر شیراز  است.

  با تشدید محدودیت‌ها، فرمانداران موظف شده اند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و سایر ادارات و نهادها بر اعمال شیوه‌نامه‌های بهداشتی نظارت کنند؛ همچنین برگزاری هرگونه مراسم در شهرستان‌های قرمز استان مطلقا ممنوع است؛ همچنین بازرسی و نظارت بر اماکن، مراکز تجمع، ادارات، واحدهای صنفی صنعتی و خدماتی تولیدی و عمرانی تشدید شود و با متخلفان بنابر دستورالعمل جدید کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با اختیاراتی که به بازرسان دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شده است، برخورد خواهد شد.

 همچنین با توجه به افزایش ابتلا به بیماری در شهرستان‌های قرمز ، دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، زبان سراها، آموزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، استخرهای سرپوشیده، سینماها، موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، سالن‌های زیبایی، باشگاه‌های ورزشی، ورزش‌های پربرخورد، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها و چایخانه‌ها، باغ وحش، مراکز تفریحی آبی، باشگاه‌های بدنسازی تعطیل است؛ همچنین هیچ مراسمی در مساجد و مصلاها برگزار نخواهد شد و نمازجمعه نیز برگزار نمی‌شود.

مسوولان بهداشتی استان فارس همچنین بر اجرای سختیگیرانه‌تر دستورات نظارتی درباره استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید می کنند ، و با مدیران و کارکنان ادارات و نهادها  که اهتمام لازم درباره رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نداشته باشند، مطابق دستور فرایند نظارت بر اجرای شیوه نامه ها  و برابر قانون تخلفات اداری برخورد می شود.

نشست ستاد دانشگاهی مدیریت مقابله با کرونا در شیراز هر روز تشکیل می شود ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست روز شنبه از دست اندرکاران برگزاری آزمون دکترای تخصصی وزارت بهداشت در شیراز، برای رعایت پروتکل های بهداشتی و تامین سلامت داوطلبان، قدردانی کرد.

مهرزاد لطفی با اشاره به بررسی های انجام شده در خصوص نحوه برگزاری آزمون دکترای تخصصی وزارت بهداشت در شهر شیراز، از دست اندرکاران برگزاری این آزمون تقدیر کرد و نظارت بر نحوه برگزاری دیگر آزمون های زیرمجموعه دانشگاه برای تامین سلامت داوطلبان و برگزارکنندگان آزمون را مورد تاکید قرار داد.

وی همچنین با دریافت گزارش از اعضای این ستاد در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی برای کادر بهداشت و درمان، به ویژه مدافعان سلامت در مراکز درمان کرونا ، تامین حداکثری سلامت کارکنان را در دستور کار اعضای ستاد قرار داد.

رئیس دانشگاه در ادامه این نشست با اشاره به دیدار با دکتر «محمدباقر نوبخت» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، از طرح اولویت های حوزه سلامت استان فارس در این دیدار و پیگیری برای کسب اعتبار و پیشبرد پروژه های سلامت محور فارس خبر داد.

او با بیان اینکه استان فارس کماکان در وضعیت قرمز قرار دارد، از اعضای این ستاد خواست تا اجرای حداکثری پروتکل های بهداشتی مورد پیگیری قرار گیرد.

نحوه توزیع اقلام حفاظتی شامل ماسک و دستکش در مراکز بهداشتی درمانی استان و داروخانه ها، دیگر محور برگزاری نشست امروز ستاد دانشگاهی مدیریت مقابله با کروناویروس بود که با حضور اعضا بررسی شد.

رئیس دانشگاه همچنین آمار مربوط به مبتلایان به کروناویروس به تفکیک شهرهای مختلف استان، تعداد نمونه گیری و بررسی نمونه در آزمایشگاه های تشخیصی مولکولی، موارد بستری و علت های مرگ و میر مبتلایان را مورد پیگیری قرار داد.

شیراز در صدر شهرهای کرونایی فارس 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست ابراز داشت :  هم اکنون هزار و ۶۱ بیمار مشکوک و دارای علامت کرونا  در مراکز درمانی فارس بستری هستند که از این تعداد، ۱۰۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش مراقبت های ویژه، خدمات درمانی لازم را دریافت می کنند.

عبدالرسول همتی همچنین گزارشی نیز از آمار تجمعی مبتلایان به کرونا  در استان، از ابتدای شیوع این بیماری ارائه کرد که در این گزارش، شیراز با ۱۴ هزار و ۵۳۳ مبتلا، در رتبه نخست اعلام شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین به باوری غلط در دیدگاه عموم در زمینه این بیماری اشاره کرد که گفته  می شود کودکان از ابتلا به کرونا  مصون بوده و یا کمتر در معرض خطر هستند و در این زمینه توضیح داد: یافته ها نشان می دهد سه درصد کودکان جامعه با این بیماری درگیر شده و نیم درصد نیز جان خود را از دست داده اند؛ بنابراین به خانواده ها توصیه می شود هنگام خروج از منزل، نسبت به استفاده از ماسک برای کودک خود نیز اهتمام جدی داشته باشند

از دیروز تا امروز ۱۱ مرداد ۱۳۹۹   بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۴۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران  در کشور به ۳۰۶ هزار و ۷۵۲ نفر رسید متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۶ بیمار  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها