بزرگداشت عید رهایی از نفس با چاشنی کرونا

ایلام - ایرنا - دفتر سالیان گذشته را که ورق بزنیم، عید قربان را از یک روز پیش با زمزمه های آسمانی دعای آخرت ساز عرفه مفرح تر می بینیم.

به گزارش ایرنا، روزگاری نه چندان دور که مسلمانان در نهایت شور و خوشبختی، قربانی را به عنوان سنتی دینی و فرهنگی عاشقانه ادا می کردند و همگام و همراه با حاجیان کوی عشق سرمست از امید به کسب خشنودی حضرت دوست، سجده شکر می گذاردند و در جمع خانواده و بستگان روزی خوش را به تقویم خاطراتشان می افزودند.

عیدی که همه ساله اولین ساعات صبحش مسلمانان در صفوفی در هم آمیخته و شانه به شانه با زمزمه ذکر اللهم اهل الکبریا و العظمه در قنوت نماز زیباترین جلوه های بندگی سر می دادند و آسمانیان را به دیدن این ضیافت بندگی دعوت می کردند.

عید قربان فرصتی برای رهیدن از نفس و اسارت دنیای بی ارزش و خلیل وار در مسیر طاعت و بندگی خدای بزرگ اسماعیل درون را به قربانگاه بردن است.

روزی فرخنده برای دستگیری از کوتاه دستان از سفره های رنگین و شادمان کردن دل کودکانی است که چشم انتظار دق الباب اند تا کسی از در درآید و لبخندی بر چهره پژمرده شان بکارد.

اما امسال چهره آسمانی عید قربان را صورتی دیگر پدید آمد و میهمان ناخوانده و نحس کرونا سراسر جهان اسلام و سرزمین و مردمان ایران کهن را از لذت بهره مندی از عید قربان دور کرد.

امسال که عید قربان مقارن با روز جمعه بود، می توانست آدینه ای زیبا را با اقامه نماز عشق آغاز و با دورهمی های شادمانه و خنده کودکان سپری کرد اما کرونا هم لذت خواندن دعای عرفه در کنار هم در زیر آسمان را از مردم گرفت هم لذت اقامه نماز پر فیض عید قربان و دورهمی های خانوادگی.

امید است در روزهای نه چندان دور به مدد الهی با شکست و راندن این میهمان منحوس بار دیگر آرامش به زندگی ها بازگشته و سال آینده مردم در روز عید قربان علاوه بر نماز عید، نماز شکر شکست و نابودی کرونا را به پا دارند.

اما قربانی کردن و دستگیری از نیازمندان یکی از سنتهای نیکو در عید قربان است که کرونا مانع آن نشد و شماری از مردم نیکوکار این استان امروز آنرا بجا آوردند.

بسیاری از مردم مناطق مختلف این استان امروز با قربانی کردن و توزیع آن بین نیازمندان دلهای بسیاری از فقرا را شاد و سفره های آنان را پربار کردند.

کمیته امداد امام خمینی(ره) ایلام امروز با ایجاد قربانگاه در مناطق مختلف استان آماده دریافت نذورات قربانی مردم برای توزیع بین نیازمندان مددجوی زیر پوشش است.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به آمادگی این نهاد برای دریافت نذورات قربانی مردم این استان گفت: در شش شهرستان این استان مراکزی به نام قربانگاه تدارک دیده شده که آمادگی دارند نذورات و قربانی مردم نوع دوست این استان را جمع آوری و پس از بسته بندی در بین مددجویان و نیازمندان توزیع کنند.

قنبر موسی نژاد افزود: این قربانگاه ها با همکاری مراکز دامپزشکی، بهداشتی و کشتارگاههای این شهرستان ها راه اندازی و مراحل ذبح دام، بسته بندی و توزیع با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد. 

 مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با بیان اینکه علاوه بر این ۵۲ پایگاه دیگر نیز در محل دفاتر کمیته امداد و مراکز نیکوکاری سطح استان آماده دریافت نذورات و قربانی مردم این استان هستند تصریح کرد: هدف اصلی کمیته امداد این است که بخش زیادی از نیازمندان این استان با همکاری مردم نیکوکار از گوشت و بسته های نذورات و قربانی برخوردار شوند.

ذبح ۴۱۰ رأس دام قربانی در قربانگاه های ایلام برای توزیع بین نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام در ادامه از ذبح ۴۱۰ رأس دام قربانی مردم نیکوکار این استان برای توزیع در بین مددجویان و نیازمندان این استان از صبح تاکنون خبر داد.

موسی نژاد در ادامه به دیگر برنامه های این نهاد برای دریافت نذورات قربانی مردم نوع دوست استان اشاره کرد و گفت: ارتباط گیری با خانواده حاجیانی که امسال قصد تشرف به بیت الله الحرام را داشتند و به دلیل شیوع بیماری کرونا موفق به انجام مناسک حج نشدند و همچنین ارتباط گیری با نیکوکارانی که طی سال های گذشته به حج مشرف شده اند برای دریافت نذورات آنها، هماهنگی و تعامل با موسسات خیریه ، مساجد و تشکل های نیکوکاری در خصوص استفاده از ظرفیت آنان در جهت جمع آوری و توزیع نذورات به نیازمندان از جمله این برنامه ها است.

وی در پایان گفت: با توجه به بیماری کرونا و بخاطر اینکه از ازدحام مراجعین برای دریافت گوشت قربانی در محل های ذبح و بسته بندی جلوگیری شود برنامه ریزی شده که تحویل بسته های نذورات قربانی به خانواده های شناسایی شده در محل منازل آنان انجام شود.

دریافت نذورات قربانی در مراکز بهزیستی ایلام مشروط به ذبح بهداشتی است

مدیر کل بهزیستی ایلام نیز گفت: بر اساس تصمیم کمیته پیشگیری از بیماری های واگیر سازمان بهزیستی و به منظور پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، همچنین تامین و حفظ سلامت کارکنان و مقیمان مراکز تحت پوشش این سازمان دریافت نذورات خاص و پذیرش قربانی در عید قربان مشروط به ذبح بهداشتی در کشتارگاه ها خواهد بود.

به گفته زهرا همتی ، بر اساس این بخشنامه دریافت دام زنده و ذبح در مراکز سازمان بهزیستی برای عید قربان امسال ممنوع و دریافت دامهای قربانی مشروط به ذبح بهداشتی در کشتارگاه ها خواهد بود.

وی افزود: همچنین مردم نوع دوست و خیر می توانند نذورات نقدی خاص این ایام را از طریق شماره کارت: ۵۰۲۰۰۸۷۰۲۰۲۰۲۰۲۷، شمار حساب های مشارکتهای مردمی بهزیستی ۱۵۰۷۲۱۱۳۴۵۰۶۰۰۱ و ۴۱۶۷۰۳۴۵۴۱۷۵۰۸۳۲ به مددجویان زیر پوشش اهدا کنند.

همتی بیان کرد: کلیه ادارات و مراکز بهزیستی سراسر استان نیز در روز عید سعید قربان آماده دریافت نذورات مردمی برای اهدا به مددجویان بهزیستی هستند.

۷۰ هزار نفر در استان ایلام از خدمات کمیته امداد و ۳۸ هزار نفر نیز از خدمات بهزیستی برخوردارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha