مهر منیر منتخب اشعار باقر دهقان و دستور آسان زبان فارسی

یزد - ایرنا - کتاب مهر منیر منتخب اشعار باقر دهقان و دستور زبان آسان برای زبان فارسی است که در سال ۱۳۹۸ علاوه بر سروده‌های این شاعر در خصوص دستور زبان فارسی توضیحاتی را ارائه کرده است.

این کتاب توسط انتشارات فردابه، با حروف نگاری و صفحه آرایی موسسه شهرزاد پردیس کویر و طراحی جلد نرگس توکلی با شمارگان یک هزار نسخه و توسط چاپ و صحافی ناژو در زمستان ۱۳۹۸ به چاپ رسیده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقدمه این کتاب آورده است؛ شاعر چراغدار جامعه است؛ حضور او به مادیات هر اجتماعی معنا و روح می دهد و انسان ها را از دایره فروبسته روزمرگی رهایی می بخشد و همین نیاز ابدی و ازلی آدم ها به افق معنایی باعث شده که همه جوامع در هر زمان و مکان و در هر شرایط اقتصادی و مادی، شاعران خود را در درون بپرورانند، شاعران را باید به حق سخنگویان اندرون جوامع نام نهاد.

مجید جوادیان زاده افزوده ست؛ باقر دهقان از جنس شعر و لبخند است. شعر ، سازنده بخش بزرگی از هویت اوست، شعر تنها ابزار و صناعتی در دستان او نیست بلکه وجهی از شخصیت ایشان را شکل می بخشد.

باقر دهقان نویسنده این کتاب در مقدمه آن نوشته است؛ اشعار که در برابر شماست همان هاست که اکثر آنها را شنیده و یا در روزنامه ها و مجلات و کتاب ها خوانده اید و چون بسیاری از شما مایل بودید که آن ها را چاپ کنم اکنون به همت دوستان ادب دوست و تشویق اداره فرهنگ و ارشاد یزد تصمیم به چاپ گرفتم.

سرگذشت من به عنوان شرح حال

جایی که من آمدم به جهان نیر باصفاست        سرسبز و باشکوه و فرحبخش و دلگشاست 

کوهش رفیع و دشت وسیع و هوا لطیف             آبش چو آب خضر گوارا و جانفزاست 

این نیز بی نظیر به یک کوه گوشه کویر             یک پرده نقش از قلم صنع کبریاست 

در مورد دستور زبان فارسی هم با همه کمبودهایی که دارد خواستم به دانش آموزانی که می خواهند زبان های بیگانه را بیاموزند، کمکی کرده باشم، زیرا تا کسی به زبان مادری خود آشنا نباشد، نمی تواند زبان دیگری را نیکو بیاموزد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =