کتاب "تاریخ بیهق" دایرة المعارف بخشی از خراسان است

سبزوار- ایرنا- یک پژوهشگر تاریخ گفت: کتاب "تاریخ بیهق" منبعی ارزشمند و دایرة المعارف این ناحیه و بخشی از خراسان در قرون نخستین اسلامی تا قرن ششم هجری است.

محمد عبدالله زاده ثانی روز جمعه همزمان با سالروز تولد ابوالحسن زید بیهقی معروف به ابن فندق و فرید خراسان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ابوالحسن بیهقی حکیم، ادیب مشهور و از ریاضیدانان بزرگ قرن ششم هجری بوده است.
وی اضافه کرد: با مطالعه تاریخ بیهق ابوالحسن بیهقی اطلاعات ارزشمندی درباره مسائل مختلف اجتماعی، تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی نواحی بیهق قدیم و بخش هایی از خراسان حاصل می شود.  
این پژوهشگر تاریخ گفت: "تاریخ بیهق" ابوالحسن بیهقی یکی از آثار منحصر به فرد در تاریخ نگاری محلی آن زمان بوده است که در کنار مباحث تاریخی به فلسفه و فواید علم تاریخ نیز اشاره کرده است.
عبدالله زاده افزود: ابوالحسن بیهقی علاوه بر تاریخ بیهق آثار دیگری نیز داشته  و کتاب "معارج نهج البلاغه" وی یکی از نخستین شرحها درباره نهج‌البلاغه است. 
ظهیرالدین ابوالحسن علی بن ابوالقاسم زید بن محمد بیهقی معروف به ابن فندق بیهقی و فرید خراسان، حکیم و ادیب مشهور ایران و از ریاضیدانان بزرگ قرن ششم هجری است.
ابن فندق در شهر ششتمد متولد شد و در جوانی به کسب علوم مختلف پرداخت و در نزد استادان بزرگ زمان خود در بیهق، نیشابور، مرو، سرخس و دیگر مناطق خراسان توشه برگرفت وی همچنین دیداری با حکیم عمر خیام داشت که شرح آن را در کتاب "تتمه صوان الحکمة" آورده است.
مهمترین اثر او کتاب پارسی 'تاریخ بیهق' در تاریخ و جغرافیای ناحیه بیهق و ذکر رجال علم و ادب و نیز سادات و خاندانهای مشهور و دیگر اطلاعات تاریخی آن سرزمین است.
از آثار او کتابی در ستاره شناسی به پارسی به نام "جوامع احکام النجوم" در سه جلد موجود است که وی این کتاب را به خواهش دوستان خود نوشت.

بیهقی در سال ۵۶۵ هجری قمری درگذشت و آرامگاه وی در شهرستان ششتمد در ۲۵۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =