۱۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83891347
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خطبه‌های نماز عیدقربان در ابرکوه و بهاباد

یزد - ایرنا - تروریسم آمریکایی جهان اسلام را تهدید می‌کند و نماز عیدقربان با حضور اقشار مختلف در شهر بهاباد اقامه شد از جمله خبرهای روز جمعه استان یزد است.

امام جمعه ابرکوه با اشاره به مزاحمت هفته گذشته ۲ جنگنده اف ۱۵ ارتش آمریکا در فضای سوریه برای یک فروند هواپیمای مسافربری ایران که از تهران عازم بیروت بود ،گفت: تروریسم آمریکایی جهان اسلام را تهدید می کند، این نخستین و آخرین حرکت پلید دشمنان نظام و انقلاب نیست .

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در خطبه های نماز عید قربان که با رعایت مسایل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مصلی شهدای محراب این شهر برگزار شد، افزود: آمریکا چنین اقدامات خصمانه ای را از خود نشان داده و آن را لذت بخش می داند .

وی با انتقاد از سکوت مجامع بین المللی در قبال این اقدام آمریکا ، اظهار کرد: البته دونالد ترامپ  رییس جمهوری آن کشور در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ میلادی که آبان ماه ۹۹ برگزار می شود، به دنبال کسب سوژه تبلیغاتی برای قهرمان شدن خود است .

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه تصریح کرد: مردم ایران در بدترین شرایط وخامت اقتصادی و با وجود شیوع ویروس کرونا سختی‌ها را به جان خریده و تسلیم فشار دشمن نشده‌ است .

امام جمعه ابرکوه خاطرنشان کرد:  امسال به دلیل شیوع کرونا مناسک حج در منا با حضور تعداد کمی از زایران سعودی برگزار شد و عید قربان که مسلمانان را به یاد مناسک حج ابراهیمی می اندازد ، از اعیاد اسلامی است .

وی ادامه داد:  با وجود گسترش شیوع کرونا  تعدادی از شهروندن به توصیه مسوولان مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی توجه نمی کنند و این خلاف وظیفه انسانی است  و از مردم می خواهم مراسم گروهی مثل جشن عروسی و عزا را برگزار نکنند، تا شاهد کاهش آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ باشیم  .

امام جمعه ابرکوه در ادامه به سالروز حقوق بشر اسلامی تصریح کرد: این عنوان در برای افشای ماهیت کاذب غرب و کشورهای استعمارگر و زورگو در ادعای دفاع از حقوق بشر است که از این عنوان حربه ای برای سلطه بر کشورهای جهان سوم استفاده می کنند.

وی ادامه داد: مبانی حقوق بشر اسلامی قطعاً خصایص و برتری هایی دارد که در اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد توجّه قرار نگرفته و اهمیت و ارزش حقوق بشر در اسلام را آشکار کرده است .

 حسینی خاطرنشان کرد: جلوه های حقوق بشر آمریکایی امروز در یمن ،  بحرین ، عراق ،  افغانستان ، فلسطین و لبنان با جنایت آفرینی های ضدبشری خودنمایی می کند .

بهاباد

همزمان با روز عید قربان نماز وحدت بخش این  روز در بهاباد با حضور اقشار مختلف مردم ولایی  و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مسجد جامع این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام محمدعلی اخوان بهابادی امام جمعه موقت بهاباد در خطبه های نماز عید قربان اظهار کرد: قربان عید تعبد، بندگی ، تسلیم ،رضا و نزدیکی در برابر خداوند متعال است.

رییس حوزه علمیه بهاباد با بیان اینکه اعیاد رسمی زیادی در اسلام داریم، افزود : قربان و  غدیر به عنوان مهمترین اعیاد اسلامی مورد توجه مردم است.

وی تصریح کرد : قربانی کردن، نمادی برای تسلیم است، یعنی همانگونه که گوسفند را برای رضای خدا ذبح می کنیم باید هواهای نفسانی و امیال شیطانی را از خود دور کنیم.

امام جمعه موقت بهاباد با بیان اینکه حرکت ارزشمند ابراهیم (ع) تعظیم در برابر پروردگار متعال و گذشتن از هستی خویش است، اضافه کرد: قربانی کردن نفس در راستای رسیدن به تقرب الهی، امری بسیار مهم و سرنوشت ساز است و باید همه ما در این مسیر حرکت کنیم.

امام جمعه موقت بهاباد در ادامه با اشاره به  آغاز دهه امامت و ولایت( عیدقربان تا غدیر) تصریح کرد: رسیدگی به فقرا و  اطعام نیازمندان باید در دستور کار مسلمانان در دهه امامت و ولایت بیشتر قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اصول اساسی اسلام اصل امامت و ولایت است افزود : دهه ولایت فرصت مناسبی برای تبیین مبانی امامت و ولایت در جامعه است و این دهه جریانی الهی است که با عید قربان به‌ عنوان مظهر عبودیت آغاز و با غدیر به‌عنوان خاستگاه و تجلی‌گاه امامت و ولایت به کمال می‌رسد.

اخوان بهابادی افزود: بزرگداشت غدیر نباید تنها به دهه امامت و ولایت ختم شود؛ بلکه باید همواره گرامی داشته شود و  فرصت مغتنمی برای تبیین و ترویج بیشتر مبانی مساله امامت و ولایت در جامعه است.

مرکز شهرستان ۲۰ هزاار نفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شرق شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =