معاون تبلیغات اسلامی یزد: عید قربان اوج بندگی در پیشگاه الهی است

یزد- ایرنا- معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: عید قربان اوج بندگی، اخلاص و ایمان آدمی در پیشگاه حضرت حق است و باید درس‌ها و پیام‌های آن را در جامعه و بین نسل جوان بیشتر گسترش دهیم.

حجت‌الاسلام سیدناصر حیدری روز جمعه به مناسبت عید قربان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این روز بزرگ در اصل عید جان باختن و قربان کردن نفس خویش و رها شدن از تمامی تعلقات مادی و در مسیر حق بودن است.

وی ادامه داد: عید قربان درس‌های زیادی دارد که باید آدمی برای رسیدن به حق و کسب عزت و سعادت با همه وجود برای اجرای فرامین الهی از  زندگی خود بگذرد و  تنها فرمانبردار ذات اقدس ربوبی باشد.

این مسوول اظهار کرد: در عید قربان، انسان‌ واقعی در برابر درگاه الهی سر تعظیم فرو می‌آورد و از یکتای بی‌همتا، طلب رحمت می‌کند تا جان و روح خود را صیقل داده و اینگونه به سعادت حقیقی رهنمون شود.  

حیدری به اهمیت تبیین این روز و دهه امامت و ولایت( عید قربان تا عید غدیر) با بهره‌گیری از امکانات مناسب به روز به خصوص در شرایط کرونا اشاره کرد و از تمامی روحانیون و مبلغان دینی خواست در این ارتباط وظایف خود را انجام دهند.

عید قربان از عیدهای بزرگ مسلمانان و یادآور فداکاری بزرگ حضرت ابراهیم(ع) است که به فرمان پروردگار تنها فرزند خویش را که پس از سالیان دراز به او اعطا شده بود به صحرا می برد تا او را برای رضای خداوند قربانی کند اما بر پایه تقدیر الهی به ایشان وحی می‌شود که تو از امتحان الهی سربلند بیرون آمدی و به این شکل خداوند به وسیله حضرت جبرییل گوسفندی را برای قربانی کردن به جای حضرت اسماعیل (ع) بر پیامبر خود می‌فرستد.
آداب و رسوم عید قربان شامل غسل، برپایی مراسم دعا از جمله دعای ندبه، برپایی نماز عید قربان و قربانی کردن برای کسب رضای پروردگار می شود و حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن آیین حج، گوسفند، گاو و شتری را قربانی می‌کنند و پس از آن اموری همچون نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو که بر آنان در هنگامه احرام حرام شده بود حلال خواهد شد.

حضرت ابراهیم(ع) با تسلیم شدن در برابر اراده پروردگار، آموزگار درس بزرگ و مهمی برای بشریت شد و این سنت ارزشمند را به یک فریضه واجب برای حاجیان در روز عید تبدیل کرد تا این مهم نمادی برای مبارزه با نفس و خواسته‌های دنیوی باشد.

دهم ذی الحجه ( امروز ) روز عید سعید قربان و آغاز دهه امامت و ولایت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =