۱۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۲
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83891223
۰ نفر

برچسب‌ها

خطر انتقال تب کریمه از ضایعات دام جدی است

مشهد- ایرنا- بیش از ۳۰ درصد وزن یک دام زنده ضایعات و دور ریختنی است بنا بر این خطر انتقال بیماریهای مشترک بین دام و انسان از طریق کشتار غیر بهداشتی دامها جدی است.

رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی روز جمعه با بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: در کشتارهای غیر مجاز، ضایعات دام مانند محتویات شکم و خون باعث ازدیاد حیوانات ولگرد مانند سگ و گربه شده و خطر انتشار بیماریهای مشترک را در بردارد.
دکتر محمود قربان‌زاده افزود: هم استانیهای عزیز باید مخاطرات ذبح دام در معابر و منازل به ویژه در عید قربان و خطر انتقال بیماریها از این طریق را جدی بگیرند.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۸۲۳ نوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان در جهان شناخته شده است و ویروس کرونا نیز واقعیت و رفتارهای هزار چهره ویروس و باکتریهای بیماری‌زا را به خوبی نشان داد.
رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: طبق تمهیدات پیش بینی شده با محور سفارش غیر حضوری دامها در خراسان رضوی،  پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۸۰ درصد از دامهای قربانی این استان در  کشتارگاه کشتار  شوند. 

استان  خراسان رضوی در اجرای طرح ذبح بهداشتی و شرعی دامهای قربانی در کشور پیشگام بوده است و این طرح از سال ۱۳۸۶ در این استان در حال اجراست.
امسال در عید قربان ۱۵۹ گروه دامپزشکی ثابت و سیار در مناطق مختلف این استان بر ذبح بهداشتی و شرعی دامهای قربانی نظارت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =