۲۱ هزار متر مربع از اراضی رودخانه‌های قاینات رفع تصرف شد

بیرجند - ایرنا - مدیر امور منابع آب قاینات و زیرکوه گفت: ۲۱ هزار متر مربع از حریم و بستر رودخانه‌های شهرستان قاینات رفع تصرف شد.

محمدعلی شهابی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در طرح ساماندهی و آزادسازی تصرفات حریم و بستر رودخانه‌های خراسان جنوبی، بخش‌هایی از بستر رودخانه‌های شیرمرغ، نیگ، غرقاب و ازنو از توابع شهرستان قاینات رفع تصرف شد.

وی بیان کرد: در این طرح نسبت به رفع انسداد رودخانه‌ها برابر ضوابط قضایی، با حضور نمایندگان فنی امور منابع آب شهرستان‌های قاینات و زیرکوه و نیروی انتظامی اقدام شد.

شهابی، هدف از اجرای این عملیات را باز شدن مسیر رودخانه، حفظ مسایل زیست محیطی و جلوگیری از پیشروی سیلاب ذکر و اضافه کرد: تجاوز به بستر رودخانه‌ها، خسارت سیلاب‌ها را افزایش می‌دهد و این کار سبب کاهش عرض مقطع و کاهش ظرفیت آبگیری رودخانه می‌شود که سبب خروج سیلاب از مسیر اصلی شده و خسارت زیادی به متصرفان و اراضی و تاسیسات می‌شود.

وی گفت: شرکت آب منطقه‌ای وظیفه شناسایی و تهیه نقشه حد بستر و حریم رودخانه‌ها، محافظت از بستر و حریم رودخانه‌ها و شناسایی تصرفات غیرقانونی و تلاش برای آزادسازی آنها از دست متصرفان با همکاری دستگاه قضایی و همچنین اخذ سند برای بستر رودخانه‌ها را برعهده دارد که برای این کار برخی دستگاه‌ها مانند ثبت اسناد و املاک، دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و غیره هم مشارکت می‌کنند.

مدیر امور منابع آب شهرستان‌های قاینات و زیرکوه اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۲ حلقه چاه غیرمجاز و سه چاله غیرمجاز کشاورزی در شهرستان قاینات مسدود شده است.

شهابی افزود: تا پایان شهریورماه برنامه‌ریزی کردیم که ۳۰ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستاهای قاینات و زیرکوه را تعیین تکلیف کنیم.

وی ادامه داد: اکنون بازدیدهای تکمیلی در دست انجام است و در یک هفته آینده برای اخذ حکم مسدودسازی اقدام خواهیم کرد.

شهابی عنوان کرد: مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز با هدف حفاظت از منابع آب و در راستای اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها