درخواست‌های استاندار فارس از رییس سازمان برنامه و بودجه چه بود؟

شیراز- ایرنا- استاندار فارس در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان فارس که با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، خواستار رسیدگی به تمام طرح‌های نیمه‌تمام یا با اهمیت این استان در زمینه‌های گوناگون شد.

عنایت‌الله رحیمی، عصر پنجشنبه در این نشست اظهار داشت: تحقق وعده‌ها و مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان فارس به نحو مطلوب برنامه‌ریزی و اجرایی شد و نتیجه آن محقق شدن همه وعده‌ها و مصوبات سفر بوده است.

وی افزود: توجه به بازنشستگان اعم از فرهنگیان و مستمری‌بگیران، پرداخت به‌موقع مطالبات ایثارگران، پرداخت مطالبات کشاورزان به ویژه در زمینه خرید گندم و پرداخت کارانه درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی به مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال، از آخرین اقداماتی است که دولت با هدف رفع مشکلات فارس انجام داده است.

استاندار فارس، با بیان اینکه در نظر گرفتن ظرفیت‌های این استان در همه زمینه‌ها می‌تواند موتور محرکه اقتصادی فارس باشد، افزود: تلاش دولت تاکنون مبنی بر این بود که ظرفیت‌ها را هم در سطح ملی و هم در سطح جهانی بشناساند، همچنان که در حوزه گردشگری رخ داد و فارس هم ‌اکنون با ۱۱ اثر ثبت جهانی و ۲ شهر جهانی در دنیا مشهور شده است.

انتقال آب از دریا برای فارس جدی تلقی شود

رحیمی، کمبود آب را یکی از معضلات مهم استان فارس برشمرد و بیان داشت: ضروری است، موضوع انتقال آب از دریا برای این استان جدی تلقی شود.

وی، با اشاره به آغاز به کار پروژه‌ای با همراهی بخش خصوصی با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و وزارت نیرو برای انتقال آب گفت: مجوز این طرح بیش از ۲۸۳ میلیون مترمکعب آب است که در حال حاضر ۱۵ میلیون مترمکعب آن را برای انتقال در قالب قرار داد در دست اقدام داریم.

استاندار فارس ادامه داد: در زمینه غلبه بر کم‌آبی در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، پنج سد در استان فارس وجود داشت که هم اینک به ۹ سد افزایش یافته است و چهار سد نیز در دست اجرا داریم و سدهای هایقر، نرگسی، تنگ بتا، پارسیان و چروم در صورت توجه ویژه تا پایان دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

رحیمی، همچنین به معضلات موجود در زمینه تامین آب آشامیدنی اشاره و بیان کرد: در این دولت خط آب‌رسانی به جهرم اتمام یافته، خط آبرسانی از سد رودبال به داراب و خط آبرسانی از سد ملاصدرا به سعادت شهر (مرکز شهرستان پاسارگاد) به نتیجه رسیده است اما خطوط دیگر آبرسانی فارس نیازمند تخصیص اعتبارات است.

وی اظهار داشت: در این زمینه باید به خط آبرسانی از سد رودبال به جنت شهر داراب و زرین‌دشت اشاره کرد، همچنین آبرسانی از سد رودبال به استهبان و فسا، آبرسانی از سد ملاصدرا به ارسنجان، آبرسانی از سد درودزن به شیراز (۱۴ کیلومتر باقی‌مانده)، انتقال آب شرب از سد تنگ بشار کهگیلویه و بویر احمد به شیراز و همچنین انتقال آب به بخش بیرم لارستان در زمره درخواست‌های فارس در زمینه آبرسانی است.

احداث پست برق، از نیازهای فارس برای تداوم حرکت در مسیر توسعه‌یافتگی است

استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ظرفیت این استان در حوزه انرژی گفت: بیشترین میزان تولید و همچنین صدور مجوز در زمینه انرژی خورشیدی و انرژی پاک متعلق به فارس است؛ اما در این زمینه به علت حرکت استان به سمت توسعه، به ویژه در زمینه صنایع سنگین، احداث پست‌هایی در این زمینه نیازهای استان را پوشش می‌دهد.

وی اضافه کرد: برق در استان فارس بیشتر در زمینه صنایع کشاورزی کاربرد دارد که با خاموش شدن پمپ‌های کشاورزی به دلیل قطع برق به کشاورزان خسارت‌های بسیاری وارد شده است، از همین رو نیاز است در شهرستان‌های خنج، اقلید، ارسنجان و لامرد پست‌های برق ایجاد شود.

۳۰۰ میلیارد تومان کمک دولت برای تکمیل آزاد راه شیراز-اصفهان محقق شد

رحیمی، همچنین با اشاره به کمک ۳۰۰ میلیارد تومانی دولت به تکمیل آزاد راه شیراز-اصفهان، بیان کرد: این مبلغ به حساب وزارت راه و شهرسازی واریز شده است و به زودی به پیمانکاران پرداخت می‌شود.

استاندار فارس ادامه داد: به علت عقب ماندگی تاریخی فارس در زمینه راهداری، این حوزه نیازمند توجه بیشتر است و برای تکمیل و احداث راه‌های داراب، فسا، همچنین شیراز - بوشهر- خوزستان، شیراز- نی‌ریز- کرمان، شیراز- عسلویه- لامرد و لامرد - پارسیان به همیاری نیاز داریم تا با اتصال فارس به دریا، صادرات کالاها ارزان‌تر و ایمن‌تر صورت گیرد.

وی، با اشاره تاسیس هفت شهرستان جدید در استان فارس، ایجاد مجتمع‌های اداری را در این شهرستان‌ها از نیازهای مهم این استان برشمرد.

استاندار فارس، همچنین به ضرورت تکمیل طرح‌های فرهنگی در استان فارس پرداخت و اظهار داشت: تحقق منابع موزه مشاهیر و منطقه‌ای شیراز، مجموعه فرهنگی تالار مرکزی این شهرز، تامین اعتبار کتابخانه مرکزی شیراز و موزه دفاع مقدس ضروری است.

علوم پزشکی باید در جنوب کشور دیده شود

رحیمی، در حوزه پزشکی نیز موضوع احداث بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی شیراز را مطرح کرد و گفت: زمین این بیمارستان مهیا شده است و می‌توان احداث بخشی از آن را تا پیش از پایان کار دولت در دستور کار قرار داد.

وی، با تاکید بر اینکه علوم پزشکی باید در جنوب کشور دیده شود، بیان داشت: خدمات استان فارس در زمینه بهداشت و درمان، ملی و فراملی است و با توجه به این جایگاه فارس، امکان تکمیل بیمارستان‌های جهرم، فسا، مرودشت و رستم اکه هم اینک پیشرفت فیزیکی آنها ۸۵ درصد است در دولت تدبیر و امید وجود دارد.

دولت برای جبران خسارت‌های سوانح طبیعی فارس مساعدت کند

استاندار فارس، همچنین به برآورد خسارت‌های ناشی از سیل، زلزله و آتش‌سوزی توسط ستاد بحران کشور اشاره کرد و گفت: خسارت های وارد شده ناشی از سوانح طبیعی به مجموعه روستاهای فارس در بخش خان‌زنیان، قسمتی از لامرد و قسمتی از گراش جدی است و نیازمند مساعدت دولت برای پرداخت خسارت است و افزون بر این، کمبود تجهیزات برای خاموش کردن آتش در مراتع برای این استان مشکل‌ساز بوده است.

محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، عصر چهارشنبه (هشتم امردادماه ۹۹) برای سفر ۲ روزه وارد شیراز شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =