ادعای تکراری پمپئو: با پایان یافتن ممنوعیت تسلیحاتی، دست ایران باز می‌شود

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا که به شدت در پی تمدید بی‌پایان ممنوعیت تسلیحاتی ایران است، مدعی شد با پایان یافتن این ممنوعیت‌ها، دست ایران برای اقداماتش در منطقه و جهان باز خواهد شد.

مایک پمپئو روز پنج شنبه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که به منظور بررسی بودجه سال ۲۰۲۱ وزارتخانه متبوعش حضور یافته بود، ادعا کرد دیدیم که ایران یک متجاوز و نه قربانی است، در نتیجه کارزار فشار حاکثری را از ماه مه ۲۰۱۸ آغاز کردیم، ۹۰ درصد درآمدهای نفتی و فعالیت هسته‌ای آنها را کاهش دادیم.

وی ادامه داد: کاری کردیم که حزب الله در کشورهای اروپایی و جاهای دیگر تحریم شود و آمادگی خود را در قبال تهران افزایش دادیم.

وزیر خارجه آمریکا با یادآوری اتمام ممنوعیت تسلیحاتی ایران در ۲۷ مهرماه امسال، ادعا کرد: از اقدامات ایران اطلاع دارید، تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داده، به حوثی ها سلاح فرستاده است و از مادورو (ونزوئلا) حمایت می‌کند. می‌دانید اگر این تحریم به پایان برسد، دست ایران برای انجام اقداماتش در منطقه و در واقع در جهان باز خواهد شد.

پمپئو در بخش دیگری از این اظهارات به رفتار خصمانه آمریکا در قبال روسیه هم پرداخت و گفت: روسیه یک بازیگر بی‌ثبات کننده است، در اوکراین، لیبی، سوریه و دموکراسی‌های غربی این کار را کرده است.

وی افزود: این دولت برای دفاع از دوستان و متحدان خود عمل می کند، ما به اوکراین سلاح فرستادیم و بیش از ۳۶۰ نهاد حقیقی و حقوقی روسیه را به خاطر اقدامات مختلف از جمله استفاده از نیروهای نیابتی در سراسر جهان و سرکوب آزادی‌ها تحریم کردیم.

وزیر خارجه ترامپ درباره چین هم اظهار کرد: ما اطلاع رسانی نادرست و سایر تبلیغات فریبنده در دریای جنوبی چین را باید از طریق قوانین بین المللی برطرف کنیم. اتحادیه اروپا هم قانون امنیتی هنگ کنگ را محکوم کرده است و به درخواست اتحادیه اروپا در سال گذشته فقط بر روی چین تمرکز کردیم.

پمپئو یادآور شد: دبیرکل ناتو گفته است که باید خطر چین را در نظر بگیریم. ما تلاش‌های چندجانبه ای را ادامه می دهیم تا با کشورهایی که برای آنها حقوق مالیکت معنوی اهمیت دارد، یک ائتلاف ایجاد کنیم.

وی با بیان این که این مساله برای ژاپن هم اهمیت یافته است، گفت: ما سخت کار کردیم و پیشرفت‌های خوبی به دست آورده‌ایم. علاوه بر این تلاش‌های چند جانبه ، وزارت دادگستری ما هم درباره تهدیدهای چین نسبت به حقوق مالکیت معنوی ما تحقیق می‌کند و به کسب وکارهای آمریکا هشدار داده است که چگونه چین از کارگران در زنجیره خود استفاده می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما کنسولگری آنها را در هیوستن بستیم، بودجه ما بازتاب دهنده واقعیت موجود است. ما ۱.۵ میلیارد دلار برای کمک به منطقه ایندو-پاسفیک درخواست کردیم که نشان دهنده افزایش نسبت به سال گذشته است.

توجیه خروج نیرو از آلمان

وزیر خارجه آمریکا درباره خروج نیروهای آمریکایی از آلمان هم گفت: ما با خروج نیروهایمان از آلمان، (و استقرار آنها در لهستان) به مرزهای روسیه نزدیک‌تر شدیم. این یک فرایند متفکرانه بود.

پمپئو افزود: من مطمئن هستم که ماموریت ما و ناتو در متوقف کردن تهدیدهای روسیه، همچنان به طور کامل محقق شدنی است. زمانی ۲۰۰ هزار نیروی ما در آن منطقه حضور داشتند و به مرور کاهش یافتند. این بستگی به شرایط چالش موجود دارد و ما باید برای مواجهه با موقعیت‌های جدید، آمادگی داشته باشیم.

ترور سردار سلیمانی

وی در پاسخ به سوال جیم ریش رئیس کمیته روابط خارجی سنا مبنی بر اینکه آیا با کشتن سردار سلیمانی پیام روشنی به همه کشورهای روی زمین دادید که در صورت هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی در مناطق جنگی چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: بله، این کار را کردم.

افغانستان

وزیر خارجه آمریکا درباره استراتژی این کشور در افغانستان هم گفت: رئیس جمهوری 2 ماموریت را در افغانستان برگزیده است؛ نخست کاهش آرایش نظامی ما در آن کشور است که به منزله کاهش خطر برای مردان و زنان جوان ما است که در آنجا می‌جنگند.

پمپئو افزود: دوم اینکه اطمینان یابیم هیچ حمله تروریستی در آنجا وجود ندارد. ما به این منظور روند صلح و مصالحه را آغاز کردیم.  همچنین نیروهایمان را به نصف رساندیم و قصد داریم حتی بیش از این هم نیروهایمان را کاهش دهیم.

مکانیسم ماشه

وزیر خارجه آمریکا به این ادعا که تحریم‌ها به طور روشن اثر داشته‌اند، گفت: به طور مشخص توانایی آنها را در تعهد به حزب الله و شبه نظامیان عراقی کاهش داده اما واضح است که به هدف نهایی یعنی تغییر رفتار حکومت، دست نیافته است.

پمپئو افزود: خوشحال می‌شویم که ببینیم رفتار آنها تغییر کرده است، اما تا آن زمان، ما از همه ابزارهایمان برای ضربه به ایران در سراسر جهان استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: حمایت از این اقدام بسیار مهم است و از همین رو به طور خستگی ناپذیری کار می‌کنیم تا اطمینان یابیم ممنوعیت تسلیحاتی ایران در ماه‌های آینده برداشته نخواهد شد.

ادعای آمریکا تا کنون حتی از سوی متحدان اروپایی آنها هم مورد قبول واقع نشده است. روسیه و چین هم به صراحت با این تصمیم آمریکا مخالفت کرده‌اند.

اعتقاد جمعی طرف‌های فعلی برجام بر این است که تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، پایان برجام خواهد بود در حالیکه آنها به شدت به دنبال حفظ و تداوم آن هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =