طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستورکار مجلس قرار دارد

شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم شهرستانهای شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت بحث شفافیت آرا گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستورکار مجلس قرار دارد و هفته آینده در مجلس به رای گذاشته خواهد شد.

احمد راستینه هفشجانی روز پنجشنبه در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های گفتمان برتر فرهنگی چهارمحال وبختیاری با موضوع اصول و شیوه‌های مطالبه‌گری در نظام اسلامی با اشاره به اینکه طرح شفافیت آراء در این دوره مجلس مورد توجه قرار دارد، افزود: اجرای این طرح را از خودم شروع کردم، هرچند این شفافیت در همین مدت کوتاه نمایندگی هزینه‌هایی برایم ایجاد کرده است.

وی بر حذف لایه‌های پنهان فساد در جامعه تاکید کرد و گفت: این امر کمک بزرگی برای دستگاه قضا خواهد بود.

راستینه، با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی با گفتمان مطالبه‌گری حقیقت‌جو و حقیقت‌خواه شکل گرفت، اظهار داشت: انقلاب اسلامی با یک گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری حقیقت‌جو و حقیقت‌خواه شکل گرفته است و حضرت امام مبنای تفکر اسلامی را به میدان عمل و در صحنه واقعی به حرکت‌های اجتماعی تبدیل کردند.

وی بر تبیین خواستگاه مطالبه‌گری در جامعه تاکید کرد و گفت: در مطالبه‌گری به دنبال جریان‌سازی سیاسی، خواسته‌های حزبی،  گروهی و تفکر باطل نباشیم.

نماینده مردم شهرستانهای شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مطالبه‌گری در جامعه باید به یک گفت و گو و مدل اجتماعی مبتنی بر مقتضیات زمان تبدیل شود. 

راستینه اظهار داشت: شناخت اندیشه ولی امر در جامعه ضروری است تا مبتنی بر اندیشه ولی عمل شود و اگر مطالبه‌گری مبتنی بر شناخت درست نباشد به انحراف کشیده می‌شود.

وی بر مطالبه‌گری حقیقی و مورد نیاز جامعه تاکید کرد و گفت: مطالبه‌گری باید در جامعه به سمت اولویت‌های اساسی جامعه برده شود و ساختاری باشد و در جامعه امید ایجادکند.

وی به مطالبه‌گری ساختاری در نظام اشاره کرد و افزود: مطالبه مردم از نمایندگان باید وضع آیین‌نامه قانون تسهیل ازدواج باشد که این قانون ۱۴ سال پیش تصویب شده است اما هنوز آیین نامه اجرایی این قانون نوشته نشده است.

به گفته وی، باید از نمایندگان مجلس این مساله مطالبه‌گری شود که در مجلس قانونی وضع شود که آیین‌نامه آن نوشته و اجرایی‌شود.

وی به مشکلات اقتصادی، اجتماعی و  فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: اقتصاد کشور ما وابسته به دلار است و در مجلس باید قانونی تصویب شود که دولت مکلف شود دلار را از محوریت فعالیت اقتصادی حذف کند.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عزم مجلس یازدهم اصلاح ساختار جدید است، گفت: مجلس به کار کارشناسی برای اصلاح ساختار نیاز دارد.

مطالبه‌گری باید ذیل ولایت فقیه تعریف شود

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست با توجه به اینکه مطالبه‌گری که نسبت به ولایت ولی الهی تعریف نشود، گفت: از نگاه اسلامی این مطالبه‌گری دچار انحراف است.

حجت‌الاسلام مهدی طاهری افزود: اگر اصول و مبانی اساسی مطالبه‌گری به دقت تحلیل نشود، برخی از افراد که در حال مطالبه‌گری هستند نیز دچار انحراف می‌شوند.

وی، با تاکید بر اینکه مطالبه‌گری یک ویژگی است، گفت: باید مبنای مطالبه جریان‌ها و انسان‌ها در جامعه بررسی و تبیین شود.

طاهری تاکید کرد: هرگونه مطالبه‌گری باید ذیل ولایت فقیه تعریف شود و در مطالبه‌گری باید دنبال شاخصی باشیم که مطالبه‌گری صحیح را از غیر صحیح تشخیص دهیم.

به گفته وی، مطالبه‌گری حق است و در حوزه نظام اسلامی باید ذیل نظر ولایت فقیه شکل گیرد و مبتنی بر حق باشد.

وی با اشاره به اینکه مطالبه‌گری دارای اشکالاتی هم است، افزود: در مطالبه‌گری نباید در سطح ملی و یا استانی نگاه شود بلکه مطالبه گری باید به سمت تغییر ساختارها باشد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان چهارمحال و بختیاری نیز در ادامه نشست بر مطالبه‌گری صحیح و دقیق از نحوه فعالیت و مدیریت مدیران تاکید کرد و گفت: مدیران باید تحمل نقد را داشته باشند تا بتوانند جوابگوی مطالبات به حق مردم باشند.

عبدالرضا علی‌محمدی ،با اشاره به ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بیشتر  آرمان‌های انقلاب اسلامی محقق شده و باید برای آرمان‌های که تاکنون در نظام اسلامی محقق نشده علت‌شناسی شود.

به گفته وی، انقلاب اسلامی ایران، انقلاب کارآمد به رهبری ولایت فقیه است و همه شاخصه‌های یک انقلاب صحیح اسلامی را دارد.

وی با اشاره به برخی کاستی‌ها در جامعه گفت: برخی مدیریت‌های ناکارآمد باعث شده که هنوز به  برخی اهداف نظام دست پیدا نکینم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری گفت: در قوه قضاییه به سازمانهای مردم‌نهاد توحه خاص شده که بتوان در بحث مطالبه‌گری از این سازمانها استفاده کرد.

وی به نابسامانی‌های اجتماعی، اقتصادی ،فرهنگی و خانواده‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: برخی اهداف انقلاب ما در قانون اساسی پیش بینی شده اما مسوولان وظایف خود را انجام ندادند و باید با مطالبه‌گری از مدیران مشکلات و ضعف‌ها و کاستی‌ها را پیگیری کنیم .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =