زمین برای ۳۰ هزار مسکن اقدام ملی در خراسان رضوی تامین شد

مشهد- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: تعهد استان در اجرای طرح اقدام‌ ملی مسکن ساخت ۴۷ هزار واحد بود که تاکنون زمین برای ۳۰ هزار واحد از این تعداد تامین شده است.

قدرت‌الله ابک روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح احداث کلانتری و پایگاه اجتماعی نیشابور افزود: تمهیدات لازم برای ساخت این واحدها در راستای نوسازی بافت‌های فرسوده و پرداخت وام‌های مورد نیاز انجام شده است.
وی ادامه داد: هفته گذشته یک هزار واحد مسکونی با حضور استاندار خراسان رضوی در مشهد به خانواده معظم شهدا واگذار شد و در سایر شهرها نیز تعهد داریم با توجه به اعلام نیاز اداره کل بنیاد شهید زمین‌ها را واگذار کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: در این استان ۱۲۰ هزار واحد مسکن مهر وجود دارد که از این‌ تعداد پنج هزار واحد باقی مانده که در قالب طرح اقدام‌ ملی مسکن در حال تکمیل است و زمین‌هایی هم در قالب گروههای ساخت به بنیاد مسکن واگذار می‌شود.
وی افزود: تعدادی زمین در نیشابور برای اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در نظر گرفته شده که طی بازدیدهای امروز به جمع‌بندی نهایی خواهیم‌ رسید.
ابک ادامه داد: طرح جامع و تفصیلی شهرها ارتباط مستقیم با شرایط و جمعیت‌پذیری هر شهر داشته و قابل بازنگری است و در صورتی که نیاز یک شهر احراز گردد و تشخیص داده شود که باید الحاق محدوده انجام شود در طول دوره ۱۰ساله طرح انجام می‌گردد.
وی گفت: اداره کل راه و شهرسازی پنجشنبه‌ها را به بازدید از طرح‌ها در شهرستان‌ها اختصاص داده تا بدین ترتیب در اجرای طرح‌ها تسریع گردد و پیشنهادات مطرح شده در این جلسات در اختیار مشاور قرار می‌گیرد تا نتیجه نهایی به کمیسیون ماده پنج ارائه گردد.
فرماندار ویژه نیشابور نیز در حاشیه این بازدید گفت: پیشرفت فیزیکی پایگاه اجتماعی و کلانتری نیشابور به ترتیب ۶۰ و ۷۰ درصد بوده که پیمانکار هر دو طرح یکی است و برای اتمام آنها حدود ۲۰ میلیارد ریال مورد نیاز است.
علیرضا قامتی افزود: طرح تفصیلی شهر نیشابور در سال‌ ۱۳۸۵ تدوین گردیده و طرح جدید به دلیل تامین منابع مالی با تاخیر مواجه شده که عدم تطبیق شرایط فعلی در بخش مرتفع‌سازی، گسترش محدوده شهری و میراث فرهنگی شهروندان را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۶ از سوی بنیاد ملت که بعدها به بانک ملت تغییر یافت ۲۰ میلیارد ریال برای احداث کتابخانه نیشابور اختصاص یافته ادامه داد: هنوز از این میزان مبلغی واریز نشده و در طرح جامع سال ۷۷ هم حدود ۱۴۶ هکتار زمین در شمال بیمارستان حکیم نیشابور در داخل محدوده شهری تعریف شد که طی بازنگری صورت گرفته در طرح جامع سال ۸۵ این زمین‌ها از محدوده خارج می‌شوند و این امر موجب شده کاربری‌های تعریف شده طی این مدت با مشکل مواجه گردد.
دولت تدبیر و امید طرح اقدام ملی مسکن را زمستان پارسال مطرح و وزارت راه و شهرسازی از شهریور ماه امسال اجرای آن را با ثبت‌نام  متقاضیان در استان کرمان آغاز کرد. ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در اجرای این طرح برنامه‌ریزی شده است.
در این چارچوب ساخت ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده توسط شرکت بازآفرینی شهری انجام می‌شود و ساخت ۱۰۰ هزار واحد نیز بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گذاشته شده است.
خراسان رضوی با وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومترمربع (۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار و ۶۵۹ هکتار) معادل هفت درصد مساحت کل کشور شامل ۲۸ شهرستان، ۷۰ بخش و ۲ هزار و ۵۴۰ روستا است.
این استان همچنین با ۸.۱ درصد جمعیت کشور ۶ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۰۱ نفر جمعیت در قالب ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار و ۹۱۶ خانوار دارد که یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر از جمعیت خراسان رضوی در روستاهای این استان سکونت دارند.
۵۲،۴ درصد جمعیت استان در شهرستان مشهد، ۱۹،۴ درصد در چهار شهرستان نیشابور، سبزوار، تربت‌جام و تربت‌حیدریه و ۲۸ ،۲ درصد از جمعیت خراسان رضوی نیز در ۲۳ شهرستان دیگر این استان سکونت دارند.
جمعیت بیشتر خانوارهای ساکن در خراسان رضوی چهار نفره است. پس از مشهد شهرستان‌های نیشابور، سبزوار، تربت‌حیدریه و تربت‌جام  به ترتیب بیشترین جمعیت، و داورزن، زاوه و فیروزه کمترین جمعیت را دارند.
یک میلیون ۸۶۳ هزار و ۷۶۳ واحد مسکونی در خراسان رضوی وجود دارد که ۶۸۳ هزار و ۴۰۰ واحد آن آپارتمانی و یک میلیون ۱۷۸ هزار و ۶۰۳ واحد غیرآپارتمانی است.
مرکز شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =