۹ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۳۴
کد خبرنگار: 1375
کد خبر: 83890915
۳ نفر

برچسب‌ها

 ۶ هزار تُن سیب گلاب در سمیرم برداشت می‌شود

 اصفهان - ایرنا – افزون بر ۶ هزار تُن سیب گلاب بهاره از باغ‌های میوه چهار بخش وردشت، پادنا، مرکزی و پادنای بزرگ شهرستان سمیرم برداشت می‌شود.

کارشناس مسوول باغبانی و زراعت مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم روز پنجشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تولید و برداشت سیب گلاب بهاره امسال در مقایسه با سال قبل چهار تُن و ۳۰۰ کیلو بیشتر است.

کیارش سامی افزود: بیشترین حجم تولید و برداشت سیب گلاب از بخش مرکزی با بیش از ۲ هزار تُن سیب پیش‌بینی شده و بعد از آن باغ‌های گلاب بخش‌های پادنای بزرگ و وردشت، بیشترین میزان تولید را دارند.

به گفته وی، تا قبل از خشکسالی‌ها و در سال‌های عادی حدود ۳۰ هزار تُن سیب گلاب بهاره و پاییزه در این شهرستان تولید و برداشت می‌شد اما در چند سال اخیر شاهد کاهش تولید این نوع سیب بوده‌ایم.

کارشناس مسوول باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم با بیان‌اینکه امسال به نسبت سال‌های ۹۸ و ۹۷ شاهد افزایش تولید هستیم، تصریح کرد: هرچند تا رسیدن به تولید مطلوب فاصله داریم اما بارندگی‌های خوب بهار و زمستان گذشته عامل همین افزایش راندمان است.

سامی ادامه داد: در ۲ تا ۳ سال گذشته سرمازدگی تعداد زیادی از باغ‌ها و درختان را فرا می‌گرفت و تولید محصول را می‌کاست اما امسال شاهد سرمازدگی کمتری به نسبت سابق بودیم که همین عامل نیز باعث بیشتر شدن تولید سیب گلاب شد.

این کارشناس گفت: بازارهای میوه و تره‌بار تهران، اصفهان و قم مقصد اصلی سیب‌های گلاب سمیرم هستند.

وی سیب بویژه از نوع گلاب بهاره را یکی از بهترین انواع آن در فصل تابستان دانست  و ابراز امیدواری کرد: با بهتر شدن وضعیت بارش‌ها در سال‌های پیش‌رو شاهد تولید بیشتر این محصول کم نظیر باشیم.

وی قیمت هر کیلوگرم سیب گلاب درجه یک را در روزهای اول برداشت در یک ماه گذشته حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار ریال در باغ عنوان کرد و افزود: این قیمت در روزهای پایانی برداشت(اواخر مرداد) کمتر خواهد شد.

سیب‌های گلاب در جنوب، شرق و مرکز سمیرم زودتر رسیده و چیده می‌شود و سیب‌های روستاها و مناطق شمالی نیز در حال برچید شدن تا پایان مرداد جاری است.

خطه کوهستانی و سردسیر سمیرم دارای ۱۸ هزار هکتار باغ، ۱۵ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل طبیعی است.

سالانه افزون بر۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تُن انواع سیب گلاب، گلدن و رِد در سمیرم تولید و بخش زیادی از آن به کشورهای اروپایی و عرب حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

شهرستان سمیرم با اشتغال ۹۰ درصدی مردم در بخش کشاورزی دارای چهار بخش، شش شهر و ۱۵۰ آبادی و روستاست و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =