راهبرد ایران بر توسعه روابط با کشورهای منطقه بنا شده‌است

رشت-ایرنا-سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران بر حمایت و تقویت صلح و آرامش در داخل و توسعه روابط با کشورهای منطقه بنا شده، چرا که دارا بودن همسایگان امن، با ثبات و پیشرفته به نفع منطقه و خود ما خواهد بود.

به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، سید عباس موسوی در  نشست کارگروه توسعه روابط بین الملل و اوراسیا منطقه آزاد انزلی، فعال نگاه داشتن مسیرهای مراودات تجاری  کشور توسط منطقه آزاد انزلی را شایسته تقدیر عنوان کرد.

وی با اشاره به سابقه تاریخی و فرهنگی گیلان که آن را پیشرو در تمدن و تجدد قرار داده، اضافه کرد:به منظور بهره برداری حداکثری از توانمندی های بخش خصوصی و نهادهایی چون سازمان منطقه آزاد انزلی، در مسیر معرفی توانمندی ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و صادراتی موجود ارتباطات فی مابین افزایش پیدا خواهد کرد. 

وی ضمن ابراز خشنودی  از مباحث مطرح شده در ارتباط با روابط ایران و کشورهای همسایه به ویژه جمهوری آذربایجان ،توجه به بخش بازرگانی سفارت و توسعه روابط اقتصادی با توجه به تجربیات و توانمندی های موجود را از مهم ترین اولویت های کاری خود در مأموریت به باکو عنوان کرد .

صدور محصولات کشاورزی به اوراسیا راهبرد سازمان منطقه آزاد انزلی 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست تبیین موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومی کشورمان در مسیر مراودات تجاری آسیا و اروپا را چشم انداز تعیین شده برای منطقه متبوع خود جهت تبدیل به مرکز مبادلات اقتصادی کشورهای منطقه خواند.

محمد ولی روزبهان  اظهار داشت: ویژگی متمایز منطقه آزاد انزلی و استان گیلان دارا بودن زیرساخت های قوی و مناسب در حوزه بندری با دارا بودن دو بندرگاه انزلی و کاسپین،فرودگاه بین المللی سردار جنگل، بزرگراه و راه آهن و سایر امکانات مورد نیاز است که در کنار موقعیت جغرافیایی آن در ارتباط با کشورهای حوزه دریای خزر و اوراسیا و نزدیکی به پایتخت کشور و قطب های صنعتی و جمعیتی، توانمندی های این منطقه را مضاعف می کند. 

وی ظرفیت های متنوع گردشگری،فرهنگی و کیفیت نیروی انسانی استان را به عنوان تکمیل کننده و زینت بخش توانمندی های منطقه و گیلان در این عرصه ارزیابی و تصریح کرد:دورنمای ترسیم شده برای دستیابی به اهداف منطقه در آینده،مبتنی بر آینده پژوهی و ساختن آینده براساس توانمندی های موجود و این ظرفیت های جدید است. 

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با استناد به حجم بالغ بر ٩٠٠ میلیارد دلاری مراودات تجاری اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا توجه به ظرفیت‌هایی چون صدور محصولات کشاورزی را راهبرد این سازمان بیان و اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به غنای علمی پزشکان کشورمان و مزیت های این منطقه، تبدیل شدن به قطب گردشگری سلامت حوزه خزر و غرب آسیا  در دستور کار سازمان قرار گرفته است. 

وی با اشاره به برخی مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی و محدودیت های ارضی در بخش تولیدی-صنعتی این منطقه  گفت: در تحلیل روابط اقتصادی با جمهوری آذربایجان باید به بازار چند ده میلیاردی این کشور  اکتفا نکرد، بلکه این کشور را می توان معبری برای صدور کالاهای ایرانی به قفقاز و اوراسیا قلمداد کرد. 

در این نشست با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان، اعضای هیأت مدیره، معاونان و مدیران سازمان و نمایندگان بخش خصوصی ، فعالان اقتصادی منطقه فرصت ها و چالش‌های پیش روی توسعه مبادلات با کشورهای منطقه به ویژه جمهوری آذربایجان را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای پیشنهادی خود را برای گسترش همکاری های دو جانبه عنوان کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha