دشت قزوین سالانه ۱۷سانتی متر فرونشست دارد

قزوین - ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ی استان قزوین گفت: دشت قزوین سالیانه ۱۷ سانتیمتر فرونشست دارد که این رقم نگران کننده است.

یدالله ملکی روز پنجشنبه در نشست شورای حفاظت منابع آبی استان  که در استانداری قزوین برگزار شد ، افزود: به دلیل تغییر اقلیم و تبدیل بارش‌ها از برف به باران و بر اثر خشکسالی‌ها از اوایل دهه ۸۰ تاکنون نه تنها آب‌های زیرزمین تغذیه نشده، بلکه با برداشت‌های بی رویه آب از دشت‌ها روز به روز، سطح ماندگاری آبی آن‌ها نیز  کاهش یافته است.
وی با اشاره به فرو نشست زمین در برخی مناطق جنوبی استان  و افت ۲۰ تا ۴۰ متری سطح آب‌های زیرزمینی در دهه گذشته علائم هشداردهنده‌ای در بروز بحران برای دشت قزوین دانست و اظهار داشت:  برای حل این معضل باید به سرعت چاره اندیشی کنیم.
ملکی با بیان اینکه سطح آب‌های زیرزمینی استان هر سال یک متر افت می‌کند ، افزود:بیشترین افت آب‌های زیر زمینی از شهر ارداق به سمت تاکستان گزارش شده است .
این مسوول میزان فرونشست را ۳ و نیم سانتی متر در سال اعلام کرد و گفت : البته ما تا ۱۷ سانتی متر هم در داخل دشت قزوین شاهد  فرونشست زمین بودیم  که  این شرایط به دلیل پایین رفتن سطح آب است.
وی بیشترین فرو نشست زمین را در محدوده روستای عصمت آباد،محدوده شرکت زرمرغ در ارداق، شمال غربی بویین زهرا، جنوب دشت ابی غربی و محدوده کوره‌های حیدر آباد شال عنوان کرد .
ملکی افزود: اگر شاهد اقدامات لازم برای پیشگیری از برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی نباشیم، با آسیب های مخاطره آمیزی در این حوزه روبرو خواهیم بود .
وی  ادامه داد: برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز باید از مصرف بی‌رویه خودداری و کنتورهای هوشمند را نصب کنیم که این امر در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارد و هر ساله تعدادی چاه غیرمجاز پلمب می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین افزود: به دستور دادستان، تمام چاه‌های فرم ۵ پلمب شده است و این فعالیت در حال حاضر نیز ادامه دارد.
وی در خصوص تصرف در حریم رودخانه‌های استان قزوین نیز گفت:  تا کنون ۵۰ هکتار از این مناطق آزادسازی شده است.
ملکی ادامه داد: تصرف در بستر و حریم رودخانه، عامل اصلی در تشدید مخطرات طبیعی به هنگام سیلاب است و اگر مورد بی‌توجهی قرار گیرد همواره آثار مخربی در حوزه اجتماعی و اقتصادی برجا می‌گذارد.
وی با اشاره به پاکسازی بستر رودخانه ها بعد از وقوع سیل سال گذشته افزود:  پاکسازی تصرفات در حریم و بستر رودخانه‌های قزوین نیازمند همکاری  از سوی دستگاه‌های اجرایی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =