طرح آمایش آب محور در استان قزوین با جدیت دنبال شود

قزوین- ایرنا- استاندار قزوین گفت: طرح آمایش آب محور در راستای توسعه بخش های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی استان با جدیت دنبال شود.

هدایت الله جمالی پور روز پنجشنبه در نشست شورای حفاظت منابع آبی استان که با حضور جمعی ازمسوولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استانداری قزوین برگزار شد، با بیان اینکه موضوع آب یک موضوع فراملی و فرا استانی است، افزود: در شرایطی که با کمبود و بحران آب مواجه هستیم باید بسرعت با عزم ملی و همگانی  برای رفع مشکلات تلاش کنیم .
جمالی پور حفاظت از منابع آب استان را کاری فرا بخشی عنوان و تاکید کرد: حفاظت از این نعمت خدادادی محدود به یک دستگاه یا بخش نیست و فرمانداران، ‌مسوولان اجرایی و مردم باید همت کنند.
وی با اشاره به سند آمایش سرزمینی  اظهار داشت : بر اساس این سند و اجرای آن مسیر توسعه‌ای استان مشخص و مزیت‌های نسبی، امکانات بالقوه و منابع موجود در هر نقطه‌ای شناسایی و بر اساس آن برنامه‌ریزی و تصمیم گیری می‌شود.
جمالی پور با بیان اینکه سند آمایش سرزمینی با محوریت آب قدرت مانور برای برنامه‌ریزی افزایش می‌دهد ، افزود: اگر سند دقیقی در رابطه با دشت قزوین تهیه شود می‌توان تصمیمات بهتری برای کشت محصولات کشاورزی گرفت.
وی فرونشست زمین  به‌ویژه زمین‌های کشاورزی در سطح استان را  تهدید جدی  دانست و افزود:  تا دیر نشده باید برای توقف این بحران چاره‌اندیشی کرد.
این مسوول با تاکید بر انسداد چاه‌های غیرمجاز  خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی استان در این زمینه فعال است و مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز باید با جدیت در این مهم  همراهی داشته باشند.
جمالی پور خواستار کاهش و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی  شد و افزود: بخش عمده مصرف آب در بخش کشاورزی به اصلاح الگوی مصرف نیاز دارد.
وی یاد آور شد : امیدواریم با  استفاده بهینه از منابع آبی در بخش کشاورزی و اجرای طرح های تعادل بخشی و توسعه آبیاری مدرن بتوانیم نیازهای آبی استان را برطرف کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =