طرح پایش فضاهای دستکند روستای جهانی میمند آغاز شد

کرمان - ایرنا - سرپرست پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند از آغاز طرح پایش و آسیب شناسی ادواری فضاهای دستکند (کیچه) این روستای جهانی در شهرستان شهربابک خبر داد.

رضا ریاحیان روز پنشجنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح به منظور ساماندهی، حفظ اصالت و یکپارچگی و همچنین مرمت این فضاها در روستای میمند شهربابک انجام می شود.

وی تصریح کرد: در روستای جهانی میمند حدود ۴۱۰ کیچه به صورت ۲ طبقه وجود دارد که از ابتدای تشکیل پایگاه جهانی میمند ساماندهی این فضاهای معماری به صورت ادواری انجام گرفته و این طرح همچنان ادامه دارد.

سرپرست پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند تاکید کرد: رسیدن به شناخت کامل و جامع از وضعیت ظاهری، ایستایی معماری، اصالت، مالکیت و تعیین نوع کاربری فضاهای معماری روستای میمند یک امر ضروری است.

وی ادامه داد: این طرح که توسط کارشناسان پایگاه جهانی در حال انجام است و شامل عکس برداری وضعیت موجود، تعیین موقعیت برروی نقشه، تکمیل پلان و مقطع و بررسی نوع کاربری می شود.

ریاحیان با اشاره به فعالیت اماکن اقامتی در این روستای تاریخی گفت: در حال حاضر تعداد ۹ واحد اقامتگاه بوم گردی در روستای جهانی میمند راه اندازی شده که به گردشگران بازدید کننده از این روستا خدمات گردشگری ارائه می کند.

کیچه در گویش میمندی نامی است که برای این خانه‌های دستکند در دل کوه نهاده شده است که هرکدامشان شکل و ساختاری متفاوت دارند.

روستای صخره ای و دستکند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که در ۳۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان با وسعت ۴۲۰ کیلومتر مربع و در ارتفاع دو هزار و ۲۴۰ متر از سطح دریا واقع است.

چشم ­انداز فرهنگی میمند در تیرماه سال ۱۳۹۴ مصادف با چهارم ژوئیه ۲۰۱۵ در سی و نهمین اجلاس میراث فرهنگی یونسکو پرونده منظر فرهنگی میمند شهربابک مورد بررسی قرار گرفت و با کسب اکثریت آرا به عنوان نوزدهمین اثر جهانی ایران در فهرست یونسکو به ثبت رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha