کرونا بر آیین‌های عید قربان در خلخال سایه انداخت

اردبیل _ ایرنا _ شیوع بیماری کرونا و افزایش قابل توجه مبتلایان به این ویروس بر برگزاری آیین‌های ویژه استقبال از عید سعید قربان خلخال سایه انداخت.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، در حالی که در سال‌های گذشته شهروندان خلخال بر اساس یک سنت دیرینه چند روز قبل از عید قربان برای اجرای آیین‌های عید آماده می‌شدند، امسال اعمال برخی از محدودیت، برگزاری مراسم عید قربان را در این منطقه کم‌رنگ کرده است.

رییس اداره دامپزشکی خلخال در گفت و گو با ایرنا از اعمال محدودیت‌های مربوط به خرید و ذبح قربانی در این شهرستان خبر داد و افزود: برخلاف سال‌های گذشته که گوسفند قربانی در میادین و سطح بازار شهر به فروش می‌رسید امسال با اعمال محدودیت از سوی این اداره و همکاری شهرداری خلخال خرید و فروش دام قربانی تنها در محل میدان دواب امکان‌پذیر است.

دکتر علی بهرو اظهارداشت: به مردم توصیه شده از ذبح قربانی در داخل منزل و یا معابر عمومی برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین پیشگیری از ابتلا به بیمارهای مشترک انسان و دام پرهیز کنند ضمن اینکه تا جایی که امکان دارد از انجام ذبح قربانی در معابر عمومی جلوگیری خواهد شد.

وی گفت: برای انتقال دام‌های قربانی به کشتارگاه خلخال برنامه‌ریزی شده و افرادی که قصد قربانی کردن دارند می‌توانند از صبح جمعه با مراجعه به این محل و پرداخت ۴۰۰ هزار ریال برای ذبح گوسفند و یک میلیون ریال برای ذبح گاو و گوساله  اقدام کنند.

وی اظهار کرد: نگهداری حداقل ۲۴ ساعت لاشه قبانی در سردخانه کشتارگاه برای اطمینان از مصرف گوشت قربانی ضرورت داشته و تنها در صورت اصرار صاحب قربانی متصدی کشتارگاه ملزم به تحویل لاشه به صورت گرم به صاحب قربانی است.

او گفت: به همه موسسات خیریه و همچنین نهادهای حمایتی، مراکز نگهداری معلولان و سالمندان خلخال توصیه شده از تحویل گوشت قربانی ذبح شده در خارج از کشتارگاه جدا پرهیز کنند.

دکتر بهرو گفت: معاینه دام زنده و لاشه  از سوی گروه‌های ثابت و سیار دامپزشکی خلخال درقالب سه گروه دامپزشکی در محل کشتارگاه، محل اداره دامپزشکی و سیار  صورت خواهد گرفت.

 اعمال محدودیت‌های کرونا و افزایش قابل توجه قیمت گوشت قرمز بویژه گوسفند زنده در بازار در آستانه عید قربان هرچند بر آیین‌های این روز سایه زده ولی بطور کامل مانع از برگزاری آن نشده و شهروندان با رعایت موارد بهداشتی به استقبال این عید رفته‌اند.

بر اساس یک سنت دیرینه یک یا چند روز قبل از عید اهالی خلخال قربانی خود را تهیه می‌کنند، خرید گوسفند قربانی با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد، برخی افراد گوشت قربانی را مستقیم به مراکز خیریه و یا خانواده‌های بی‌بضاعت اهدا می‌کنند.

بسیاری از خانواده‌های خلخالی نیز با تقسیم گوشت قربانی در بین همسایگان، خویشاوندان و فقرا خود را در این جشن بزرگ مسلمانان شریک می‌کنند.

همچنین بر اساس یک سنت دیرینه، گوسفند قربانی خریداری شده از سوی خانواده تازه داماد بصوت زنده به خانه پدری نوعروسان و دختران نامزد فرستاده می‌شود.

آیین فرستادن گوسفند قربانی به خانه پدری نوعروسان شامل مراسم دیگری از جمله تهیه هدایای جنسی و نقدی است که به همراه گوسفند قربانی راهی خانه نوعروسان می‌شود.

 همه ساله علاوه بر شرکت در نماز عید قربان و قربانی گوسفند یکی از مراسم ریشه‌دار در خلخال حضور حداکثری مردم این شهر در بارگاه مطهر امامزاده سید دانیال (ع) و عرض ارادت به پیشگاه خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در صحن مطهر این امامزاده بود  که امسال به علت شیوع بیماری کرونا  برگزار نخواهد شد.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =