تولید برنامه‌های امیدبخش در شرایط سخت جامعه

تهران- ایرنا- برنامه‌های دهه ولایت و امامت در «رادیو زیارت» با هدف تبیین اهمیت جایگاه امامت و ولایت در آموزه‌های شیعی و ایجاد بستری شاد و امیدبخش در شرایط سخت جامعه برگزار می شود.

برنامه های دهه ولایت و امامت در رادیو زیارت با تاکید بویژه برای نسل جوان و همچنین به منظور انعکاس جشن ها و کمک های مومنانه در راستای فرهنگ مواسات و فرهنگ سازی اطعام روز عید غدیر و سایر فعالیتهای عام المنفعه تدارک دیده شده است.

این برنامه ها که با مدت بالغ بر ۵۰۰۰ دقیقه تهیه، تولید و تامین می شود تلاش دارد تا ضمن انتقال فضایی شاد از حرم مطهر امام رضا علیه السلام و سایر اماکن مقدس و بقاع متبرک به جمع مخاطبان، روحیه ای شاد را در بین آنان ایجاد نماید.

این مهم با بهره گیری از تمامی امکانات رسانه ای اعم از برنامه های رادیویی، تامین محتوای فضای مجازی و همچنین ایجاد محتوای تصویری و نمای بصری زیبا از طریق طراحی های متنوع برای رادیونما انجام می شود. اهم برنامه های تولیدی شبکه زیارت در این ایام بدین شرح می باشد:
"نجوای عارفان"  عنوان ویژه برنامه زنده ای است که در روز عرفه از استودیوی امام رضا علیه السلام شبکه زیارت مستقر در حرم مطهر پخش خواهد شد.

این برنامه با طبقه "ب" و با ساختار ترکیبی نمایشی به تهیه کنندگی امیررضا رئوف تولید خواهد شد با هدف آشنایی مخاطبان با آداب و فلسفه روز عرفه، وجه تسمیه این روز، اعمال روز عرفه و دعوت به انجام اعمال این روز، آشنایی مخاطبان با اعمال غیر حجاج در روز عرفه تهیه و پخش می شود از ساعت ١٦:٣٠ تا ٢٠:٣٠ بمدت ۲۴۰ دقیقه پخش خواهد شد.

"نجوای عارفان" از بخش های متنوعی همچون موسیقی با کلام و بی کلام، گزارش از سطح شهر، مداحی، بهره گیری از کلام کارشناسان، کلام بزرگان، نمایش، بخش های متنوع ترکیبی، پخش مراسم روز عرفه، اطلاع رسانی از برنامه های حرم مطهر، انعکاس پیامک ها و دل نوشته ها و تلفن های مخاطبان برنامه خواهد بود که از کارشناسی حجج اسلام اسلامی فر و هوشنگی استفاده می شود.
"عید بندگی" نیز عنوان ویژه برنامه عید سعید قربان رادیوزیارت می باشد. این برنامه که به تهیه کنندگی امیر حسن روحانی تولید و پخش می شود در حقیقت مجله ترکیبی است که بمدت ١٢٠ دقیقه در روز عید سعید قربان از این شبکه پخش خواهد شد.

این برنامه نیز از بخش های مختلف و متنوعی همچون گزارش های شاد از سطح شهر، نمایش ، کلام بزرگان، لحظه ارادت،  سخن کارشناسان درباره موضوع عید قربان، قرائت قرآن، پخش زنده اذان از حرم مطهر، ادعیه، مداحی وسرود، بخش ویژه امام زمان عج تشکیل شده است.

این برنامه تلاش دارد تا با ارائه  تاریخچه قربانی و قربانی کردن در اسلام و سایر ادیان آسمانی، به معرفی چرایی عید قربان و جایگاه آن در اسلام پرداخته و بر آن اساس از  تلاش برای سربلندی از آزمونهای الهی و تبیین نمونه ها و مصادیق امروزی سخن گوید.

"عید ولایت" نیز عنوان ویژه برنامه ای است از گروه زیارت و فرهنگ رضوی رادیو زیارت. این برنامه که با ساختارترکیبی نمایشی و بصورت زنده پخش می شود تلاش می کند تابا بیان واقعه غدیر و فلسفه این روز،  اهمیت عید غدیر،  غدیر از نگاه ائمه معصومین بویژه امام علی (ع) و امام رضا (ع) را تشریح کند.

همچنین این برنامه می کوشد با پخش اعمال روز عید غدیر به  دهه ولایت پرداخته  و جایگاه غدیر را در آیات و احادیث پررنگ تر کرده و  فضایل این روز و وظایف مومنان در عید غدیر را تبیین کند.
این برنامه به مدت ۱۸۰ دقیقه در روز عید غدیر خم  و از ساعت ١٠ تا ١٣  از رادیوزیارت بصورت زنده پخش می شود. این برنامه از بخش های مختلفی همچون  موسیقی با کلام و بی کلام، گزارش متنوعی درباره درباره عروس و دامادهایی که مخارج ازدواجشان را هدیه کرده اند و سبک جدید دیدار از سادات، معرفی کتاب الغدیر، مداحی، سخن کارشناس، کلام بزرگان، نمایش، بخش های ترکیبی، اعلام برنامه های حرم مطهر،قرائت پیامک و خواندن تلفن مخاطبان قرائت کلام الله مجید و پخش اذان و ادعیه از نظرات کارشناسانی همچون حجج اسلام اسلامی فر و هوشنگی  بهره برده می شود.

شایان توجه است با توجه به حساسیت مسئله غدیر و اهمیت این واقعه مهم تاریخی،از منابع مهم تاریخی همچون: کتاب "الغدیر"، حدیث غدیر، آیات مربوط به ,واقعه غدیر همچون" آیه تبلیغ" ،آیه اکمال و آیه سأل سائل استفاده می شود. "عید ولایت" به تهیه کنندگی امیررضا رئوف تهیه و پخش خواهد شد.

شایان ذکر است علاوه بر این برنامه ها که بطور مشخص برای ایام فوق طراحی و تولید می شود، سایر برنامه های شاخص و خاص شبکه نیز رویکردی متناسب با دهه ولایت گرفته که اهم آن عبارت است از منای دل، پیشوای هدایت، سقاخانه،صبح زیارت،صحن زندگی،پرسش.
همچنین علاوه بر این برنامهها، واحد تامین و پخش شبکه رادیویی زیارت اقدام به برنامه ریزی برای پخش برنامه هایی تامینی با موضوع دهه ولایت کرده است که از این دست می توان به برنامه های این روزها همچون خورشید هدایت، دریا در غدیر، جام ولا، نغمه عشق، آینه حقیقت، منشور امیر، راه نام، عقیق، راه رستگاران، طریقت، غدیریه و عیدانه با مدت ۱۲۰۰ دقیقه اشاره کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha