معاون استاندار فارس:‌ امکان برگزاری مراسم و اعیاد ذیحجه در ۳۴ شهرستان فارس وجود ندارد

شیراز-ایرنا- جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: برابر مصوبات کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا از ۳۶ شهرستان استان به جز شهرستان بختگان و رستم که دارای وضعیت سفید شیوع ویروس کرونا هستند، در مابقی شهرستان‌ها امکان برگزاری مراسم عرفه و اعیاد قربان و غدیر وجود ندارد.

عبدالرضا قاسم پور پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اولویت برگزاری مراسم دعای عرفه از طریق فضای مجازی است، افزود: مراسم عرفه فقط در مناطق سفید می تواند برگزار شود و از برگزاری مراسم عرفه در سایر مناطق جلوگیری می شود.
وی ادامه داد: در صورت برگزاری حضوری مراسم در مناطق سفید در تعدادی از مراکز مشخص شده(مراکز شهرستان‌ها) و در فضای باز با رعایت فاصله یک و نیم متر و استفاده از ماسک و جمعیت حداکثر ۵۰ نفر رعایت شود.
معاون استاندار فارس گفت: همچنین در صورت برگزاری مراسم در مناطق سفید در مکان های مسقف با ۲۵ درصد ظرفیت محل حداکثر ۵۰ نفر به ازای هر نفر ۴ متر مربع دارای تهویه مناسب و استفاده از ماسک رعایت شود و بدون توزیع نذری و پذیرایی باشد و در صورت توزیع مواد غذایی و توزیع آب باید به صورت بسته بندی یک نفره باشد.
قاسم پور افزود: برگزاری مراسم در فضای باز بیش از ۲ ساعت و در فضای مسقف و سرپوشیده بیش از یک ساعت نباشد.
وی ادامه داد: گندزدایی قبل و بعد از مراسم محل ضروری است و باید انجام شود و وجود مواد ضدعفونی دست در ورودی محل برگزاری مراسم ضروری است.
جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: کنترل تردد و ورود و خروج جهت جلوگیری از تجمعات توسط مسئولان برگزاری انجام شود و مراکز بهداشت با هماهنگی سازمان تبلیغات و مسئولان برگزاری هماهنگی لازم جهت نظارت و کنترل بهداشتی برنامه ریزی کنند.
قاسم پور افزود: مسئولان برگزار کننده، ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک هستند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل دهند.

جشن اعیاد غدیر و قربان تنها در مناطق سفید امکان پذیر است
وی همچنین درباره برگزاری مراسم اعیاد قربان و غدیر بیان کرد: برگزاری هرگونه مراسم و جشن و نماز عید غدیر و قربان تنها در مناطق سفید از نظر شیوع بیماری کرونا امکان پذیر است.
جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: از برگزاری مراسم و نماز اعیاد قربان و غدیر در مناطق زرد، نارنجی و قرمز پرهیز شود.
قاسم پور افزود: همچنین از برگزاری هر گونه مراسم جشن اعیاد با تجمع های بزرگ پرهیز شود و برگزاری مراسم به صورت مجازی و رسانه های ملی انجام شود.
وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از فعال شدن ایستگاه‌های صلواتی جهت توزیع شیرینی و شربت و موارد مشابه بیان کرد: اولویت برگزاری نماز اعیاد قربان و غدیر در مناطق سفید در فضای باز با رعایت فاصله یک و نیم متری و با استفاده از ماسک و همچنین مهر و سجاده شخصی است.
معاون استاندار فارس گفت: در صورت برگزاری نماز عید غدیر و قربان به صورت مساجد محله در مناطق سفید با حداکثر ۵۰ نفر نمازگزار و رعایت فاصله یک و نیم متری از هم ضروری است و حداکثر زمان جهت برگزاری نماز و غدیر قربان از یک ساعت بیشتر نشود.
قاسم پور افزود: همچنین استفاده از ماسک توسط نمازگزاران و همه افراد شرکت‌کننده در مراسم فریضه نماز الزامی و استفاده از سجاده و مهر شخصی توسط نمازگزاران ضروری است.
وی ادامه داد: در صورت برگزاری در فضای سرپوشیده و مسقف داشتن تهویه مناسب ضروری است به طوری که حداقل در و پنجره ها در مدت برگزاری نماز باز باشد.
وی اضافه کرد: سطوح مشترک محل های برگزاری مراسم باید قبل و بعد از مراسم توسط مسئولان برگزاری گندزدایی شود و در ورودی محل برگزاری امکانات ضد عفونی دست فراهم و تعبیه شده باشد.
معاون استاندار فارس گفت: مسئولان برگزار کننده ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک می باشند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل دهند.
مردم از دید و بازدید اعیاد قربان و غدیر پرهیز کنند
قاسم پور افزود: مردم از دید و بازدید اعیاد قربان و غدیر در همه مناطق پرهیز کنند و مراسم قربانی و ذبح آن طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی عمل شود و از ذبح قربانی در منازل پرهیز شود.

تنها ۲ شهرستان فارس در وضعیت سفید قرار دارند
معاون استاندار فارس گفت: در حال حاضر از ۳۶ شهرستان استان فارس، ۱۹ شهرستان دارای وضعیت قرمز و داشتن شرایط ویژه، ۱۵ شهرستان در وضعیت زرد یعنی شرایط هشدار و ۲ شهرستان یعنی بختگان و رستم در وضعیت سفید یعنی شرایط احتیاط قرار دارند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =