ارسال حدود ۳ هزار واحد خون خراسان شمالی به خارج از استان

بجنورد- ایرنا- مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: ۲ هزار و ۹۸۰ واحد خون اهدایی شهروندان این استان در چهار ماه امسال به سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

دکتر حسین زارع روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود اینکه ۱۰۰ درصد نیاز خونی تمامی بیمارستان های این استان تامین شده است این میزان خون نیز برای رفع نیاز سیستان و بلوچستان به آن استان ارسال شده است.

وی افزود: برنامه ریزی شده است تا امسال هشت هزار واحد خون مازاد بر نیاز استان به دیگر استان ها ارسال شود.

وی اظهار داشت: پارسال نیز طبق برنامه ریزی باید ۶ هزار واحد خونی به سایر استان ها ارسال می شد اما در نهایت هشت هزار واحد خونی از این استان به دیگر استانها فرستاده شد.

زارع با بیان اینکه ذخایر خونی خراسان شمالی مطلوب است گفت: بیشتر فرآورده های خونی برای بیماران نیاز است که پلاکت تا سه روز و پلاسما تا ۲ سال قابل ذخیره سازی است، خون کامل نیز مشکلی برای ذخیره سازی ندارد اما بیشتر نیاز به فراورده های خونی داریم.

وی با بیان اینکه نیاز به خون همیشگی است، افزود: از اهدا کنندگان خون در استان انتظار داریم تا همچنان اهدای خون را در برنامه خود داشته باشند.

زارع اظهار داشت: هر فرد بین ۱۵ تا ۶۰ سال با وزن ۵۰ کیلوگرم که مشکل جسمی نداشته باشد، می تواند خون اهدا کند.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی در خصوص شاخص اهدای خون نسبت به جمعیت گفت: این شاخص در استان در سال گذشته به ازای هر هزار نفر ۲۲.۱۲ درصد بود که میانگین کشوری این شاخص ۲۵ درصد است.  

زارع افزود: شاخص اهدای خون به جمعیت در استان در سال ۹۷ رقمی در حدود ۱۹.۷ درصد بود که پارسال رشد یافت.

وی با بیان اینکه اهدای خون بانوان استان در شرایط کرونایی نسبت به پارسال ۷۰ درصد رشد یافته، گفت: این شاخص امسال حدود ۲ درصد افزایش داشته است.

زارع اظهار داشت: شاخص اهدای خون بانوان استان در سال گذشته ۴.۹۶ درصد بوده است در حالی که امسال به هفت درصد رسیده است.

وی افزود: در چهار ماه سال جاری هفت هزار و ۸۸۷ نفر داوطلب اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری استان مراجعه داشته اند که از این تعداد ۶ هزار و ۵۰۶ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی با بیان اینکه ۵۱۰ نفر از این تعداد خانم بودند، گفت: آمار هم‌سنجی در بازه زمانی مشابه سال گذشته ۷.۲۱ درصد رشد را در میزان اهدای خون نشان می دهد.

زارع، شاخص اهدای خون استان در سال جاری را ۸۲.۴۹ درصد عنوان کرد و افزود: این شاخص در مدت مشابه پارسال ۸۰.۳۶ درصد بوده است، ضمن اینکه شاخص اهدای مستمر خون استان امسال ۵۸ درصد و پارسال ۶۱ درصد بوده است.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی اظهار داشت: ۲۵ هزار و ۲۷۱ نفر، سال گذشته برای اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری استان مراجعه کرده بودند که ۱۹ هزار و ۹۷ نفر موفق به اهدای خون شدند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =