رزمایش سپاه و محاسباتی که برهم خورد

تهران- ایرنا- روزنامه خراسان در یادداشتی به قلم هادی محمدی، ‌نوشته است: در ۴۸ ساعت گذشته منطقه حساس تنگه هرمز در خلیج فارس شاهد یکی از پیشرفته‌ترین و متنوع‌ترین رزمایش‌های نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است. از موشک بالستیکی که برای اولین بار در جهان از زیر زمین شلیک شد.

در ادامه این یادداشت، می خوانیم:  همچنین آزمایش موفق حجم انبوهی از موشک های سطح به دریا، سطح به سطح، سطح به هوا و هوا به سطح در این رزمایش فوق العاده از جمله نکات مهم رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ به شمار می روند. همه این ها در مقابل دیدگان نیروهای نظامی منطقه ای و فرامنطقه‌ای به ویژه آمریکایی هایی انجام شد که در چند ماه اخیر در محاسبات خود تصور می کردند جمهوری اسلامی ایران به خاطر قطعنامه ۲۲۳۱ و موضوع لغو تحریم های تسلیحاتی یا تعیین تکلیف حاکم بعدی کاخ سفید در مقابل هر توطئه و اذیت و آزار آن ها ساکت و بدون واکنش خواهد بود. البته محاسبات آن ها غلط بود ولی واکنش ایران به اقدامات ایذایی مثل حرکت تروریستی جنگنده‌های آمریکایی در اطراف هواپیمای مسافربری ماهان از موضع ضعف و حرکت با هدف ترساندن افراد غیرنظامی صورت نگرفت و سپاه پاسداران  در اقدامی حرفه ای و قانونی قدرت خود را در یک رزمایش گسترده و متفاوت به رخ آمریکایی ها و سایر قدرت های منطقه ای و جهانی کشید.جمهوری اسلامی ایران  با انجام رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ نشان داد اولا نیاز ویژه‌ای برای خرید تسلیحات خارجی نداشته و در حد بازدارندگی و حفظ امنیت خود توانسته با تلاش نیروهای متخصص بومی در صنعت دفاعی وزارت دفاع و جهاد خودکفایی سپاه به درجه‌ای از توان تولید تجهیزات و تسلیحات متنوع در بعد راهبردی دست یابد که از خرید سلاح از کشورهای دیگر بی‌نیاز باشد.

ثانیا قدرت نمایی ایران در تنگه هرمز بار دیگر بر اول بودن نقش و مسئولیت کشورمان  در این تنگه راهبردی صحه گذاشت و به همه نشان داد که ایران در ورای همه تهدیدها، تحریم ها و فشارها همچنان می تواند به خوبی از امنیت مرزهای خود صیانت کند و در مقابل اقدامات بچه‌گانه و غیر قانونی طرف مقابل با رفتاری حرفه‌ای واکنش متناسب و اثرگذار داشته باشد. ضمن این که پافشاری جمهوری اسلامی ایران بر عدم تمدید تحریم های تسلیحاتی یک خواسته به حق و قانونی است و نه ناشی از نیاز به خرید سلاح یا احساس کمبود در این حوزه. ایران به درستی تاکید دارد  که طرف های باقی مانده در برجام باید طبق تعهدات خود در توافق هسته ای و قطعنامه ۲۲۳۱ این حق را به رسمیت بشناسند و ورود  کشورمان به بازار خرید و فروش قانونی سلاح در جهان را تسهیل کنند. کشورهای ۱+۴ باید ضمن احترام به این حق تصریح شده در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱و برای عملی شدن حداقل دستاوردهای برجام برای تهران و حفظ آخرین رمق های این توافق جلوی زورگویی و حرف غیر قانونی آمریکا بایستند در این زمینه ایران طلبکار قطعی از ۱+۴ است. این رزمایش و بخشی از دستاوردهای آن که به نمایش در آمد، در مقایسه با هزاران دستاورد نشان داده نشده ایران در حوزه صنعت دفاعی به خوبی نشان می دهد تمدید یا لغو تحریم ها از نظر نیاز به تسلیحات نظامی برای ایران از درجه اهمیت بالایی برخوردار نیست و لذا نگرانی آن ها از تغییر معادله تسلیحاتی در منطقه با لغو تحریم ها محلی از اعراب ندارد. در واقع این کار تکلیف و وظیفه ای است برای ۱+۴و انجام این تکلیف می‌تواند تا حدی پایبندی لفظی آن ها به باقی مانده برجام را اثبات کند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =