۹ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۰
کد خبرنگار: 2158
کد خبر: 83890329
۰ نفر

برچسب‌ها

عرفه، روز گشودن درهای رحمت و مناجات های عاشقانه

بروجرد - ایرنا  - عرفه روز گشودن درهای رحمت و مناجات‌های عاشقانه است که انسان‌ها با کنار گذاشتن همه دغدغه های دنیا با پروردگار خود خلوت می‌کنند، این روز فرصتی مناسب برای مناجات‌های عاشقانه و طلب بخشش گناهان از درگاه معبود است.

نهم ذی الحجه روز عرفه است، روزی که امام حسین(ع) در صحرای عرفات با خالق هستی راز و نیاز کرد، هر بخش از دعای عرفه سرشار از کلماتی زیبا است.

عرفه روز صیقل دادن روح از گناه است، گناهانی که کوله بارسنگینی بر دوش انسانها شده و در این روز با مناجات برای بخشش تک تک گناهان تضرع و راز و نیاز می کند.

دلهای مومنان در این روز برای استجابت دعا و مناجاتهای عاشقانه میتپد، دست های بندگی و حاجت ها تا آسمان بلند می شوند و انسان خود را بار دیگر برای از نو زندگی کردن و دور شدن از گناهان آماده می کند.

عرفه، روزی است که مومنان سعی می کنند تا در این روز در مکان های مقدس مانند مسجد و امامزادگان حضور یابند و در این مکان ها دعای عرفه را قرائت کنند.

اشکهای بندگی در این روز از چهره عاشقان سرازیر می شود، می خواهند خود را از زنگار گناهان پاک کرده و ارتباطشان را با خداوند بیشتر کنند تا بار دیگر با بندگی در مسیر الهی حرکت کنند.

درهای رحمت الهی در این روز به روی بندگان گشوده می شود، بار دیگر شرایط برای بندگی و دور از شدن غبار گناهان فراهم شده تا انسانها با توبه و تضرع از رحمت الهی بهره مند شوند.

پیامبر(ص) می فرمایند: خداوند در هیچ روزی به اندازه عرفه، بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمی کند.

همچنین امام صادق(ع) فرمود: «اگر شخصی گناهکار نتواند در شب‌های با برکت ماه رمضان به ویژه شب‌های قدر، خود را معرض نسیم رحمت الهی قرار دهد و آمرزیده شود، او تا سال آینده بخشوده نمی‌شود مگر اینکه عرفه را درک کند و از امتیازات آن روز بهره‌ گیرد.»

دعای عرفه خودشناسی و خداشناسی را به انسان یاد می دهد که این شناختن نهفته در تامل دعای عرفه است، دعایی که هر سال در نهمین روز از ذی الحجه و یک روز قبل از عید قربان قرائت می شود.

هر ساله حاجیان این دعا را در صحرای عرفات قرائت می کردند اما امسال به دلیل شیوع کرونا اعزام حاجیان به مکه مکرمه میسر نشد اما به یاد امام حسین(ع) این دعا را در هر جایی که باشند زمزمه می کنند.

امروز فرصتی است که پرودگار دوباره بندگان را به سمت خویش فراخوانده است، امروز فرصتی برای توبه و استعفار و زدودن غبار غفلت و گناه از قلب هایی است که گاه گرفتار گناه می شوند و شرایط برای بهره مندی از لطف و کرم خداوند مهیا شده است.

کارشناس مذهبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روز عرفه یکی از بهترین و پرفضیلت ‌ترین روزها پس از شب‌های قدر است که در این روز بندگان با قرائت دعای عرفه و عبادات فرصتی دیگر برای بندگی را تمرین می کنند.

حجت الاسلام محمد معظمی اضافه کرد: در این روز بندگان به گناهان خود اعتراف کرده و از درگاه خداوند طلب بخشش می کنند و باید تلاش کرد تا از این فرصت به خوبی بهره برد.

وی با اشاره به قرائت دعای عرفه بیان کرد: مجموعه ای از عبادت ها برای راز و نیاز و شستشوی باطن از زنگارهای گناه و غفلت در این روز سفارش شده خصوصا قرائت دعای عرفه که در این روز  توسط سالار شهیدان که سراسر معرفت است، تاکید شده است.

کارشناس مذهبی شناخت بیشتر پرودگار را مهمترین ویژگی دعای عرفه برشمرد و افزود: قرائت این دعا شناخت پروردگار  از ابعاد مختلف و شناخت انسان را نیز به دنبال دارد.

وی افزود: عرفه روز آمرزش گناهان است و اهمیت این روز آنقدر بالا است که کسانی را که در شب قدر مورد رحمت الهی قرار نگرفتند، فرصتی فراهم شده تا با عبادت و بندگی بخشیده می شوند.

مراسم دعای عرفه روز نهم ذی الحجه همزمان با سراسر کشور ساعت 17 عصر در امامزاده جعفر(ع) بروجرد با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود که ضروری است تا افراد شرکت کننده در این مراسم حتما ماسک و کتاب های دعا داشته باشند و با رعایت فاصله این مراسم برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =