سوریه حضور آمریکا در این کشور را اشغالگری نامید

نیویورک- ایرنا- نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد مشکلات اقتصادی کشورش را ناشی از اقدامات قهریه یکجانبه آمریکا و اروپا دانست و تاکید کرد حضور نظامی آمریکا در شمال سوریه و منطقه التنف، اشغالگری غیرقانونی است.

بشار الجعفری روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع وضعیت انسانی سوریه برگزار شد، با تاکید بر اینکه مناطق تحت اشغال آمریکایی‌ها، جزو قلمرو سوریه هستند، افزود: این نیروها به یک هواپیمای مسافربری گذری از آسمان سوریه حمله می‌کنند.

وی ادامه داد: نیروهای آمریکایی به یک هواپیمای مسافربری تهران- بیروت در آسمان سوریه حمله کردند که نقض قوانین متعدد بین‌المللی است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: حمله هوایی اسرائیل به سوریه هم بدون در نظر گرفتن اینکه آیا موفق بوده‌اند یا خیر، نقض مکرر قوانین بین‌المللی و تجاوز به تمامیت ارضی سوریه است.

الجعفری یادآور شد: جنگنده‌های اسرائیل بارها از هواپیماهای مسافربری به عنوان سپر برای تجاوز به سوریه استفاده کردند.

نماینده دایم سوریه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: ادامه تحمیل اقدامات اقتصادی کشورهای غرب علیه سوریه و ممانعت این کشورها از اشاره به این اقدامات اجباری در قطعنامه اخیر شورای امنیت، ادعاهای این کشورها مبنی بر اینکه که اقدامات آنها شهروندان سوریه را هدف قرار نمی‌دهند، کاملا دروغ است.

در قطعنامه‌ای که پس از کش و قوس میان چین و روسیه از یک سو و کشورهای غربی در شورای امنیت برای وارد کردن کمک ها از طریق مرزها به تصویب رسید، درخواست چین و روسیه برای گنجاندن بندی به منظور بررسی آثار تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه مردم سوریه با مخالفت کشورهای غربی به ویژه آمریکا مواجه شد.

الجعفری تاکید کرد: انگیزه پشت سر همه اینها پیدا کردن بهانه ‌ای برای ادامه نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و حمایت از گروه‌های تروریستی و شبه نظامیان جدایی ‌طلب است.

وی یادآور شد: در این ماه شاهد تلاش‌های داغ غرب در شورای امنیت برای تمدید قطعنامه ۲۱۶۵ سال ۲۰۱۴ متعلق به وارد کردن کمک ها از طریق مرز ها  بودیم؛ انگیزه واقعی آن ادامه دادن به نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است که با قطعنامه شماره ۴۶/ ۱۸۲ مجمع عمومی سازمان ملل در تناقض دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =