۸ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۷
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83890118
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چین خواستار لغو فوری تحریم سوریه شد

نیویورک- ایرنا- نماینده چین در سازمان ملل متحد گفت اگر آمریکا در نگرانی از مسایل انسانی صادق است، فوری تحریم‌های یکجانبه خود علیه سوریه را لغو کند.

به گزارش ایرنا، ژانگ جون روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای بررسی دوره‌ای وضعیت انسانی در سوریه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی عمیق از وضعیت انسانی در سوریه، از جامعه بین‌المللی خواست رویکرد جامعی برای برداشته شدن این بحران اتخاذ کنند و کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه را افزایش دهند.

جون اظهارات نماینده آمریکا را غیرمسئولانه دانست و درخواست کرد سیاسی کردن کمک‌های انسان‌دوستانه و نمایش سیاسی ریاکارانه را متوقف کنید.

وی با تاکید بر اینکه تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه متوقف شود، خاطرنشان کرد: به سیاست سلطه‌جویی، تغییر رژیم و اقدامات قلدرمآبانه که باعث آشفتگی و بی‌ثباتی شده است، پایان دهید.

نماینده دائم چین با بیان اینکه کشورش از نزدیک وضعیت اقتصادی و بشردوستانه در سوریه را دنبال می کند و از مشکلات اقتصادی که سوریه متحمل آن خواهد شد، بسیار نگران است، افزود: کاهش ارزش فعلی ارز سوریه، افزایش بیکاری، افزایش قیمت مواد غذایی و تأمین نشدن لوازم پزشکی، رنج مردم سوریه را تشدید کرده است.

جون ادامه داد: صرفه جویی در اقتصاد به معنای نجات جان انسان‌ها و جلوگیری از بروز بحران‌های جدی بشردوستانه است. سال‌ها محاصره اقتصادی و تحریم‌های غیرقانونی وضعیت اقتصادی، اجتماعی و بشردوستانه را در سوریه بدتر کرده و وضعیت معیشت غیرنظامیان بی گناه را نابود کرده است.

وی اضافه کرد: این یک واقعیت غیرقابل انکار است. در حال حاضر، تحریم‌های یک جانبه نیز به توانایی سوریه در پاسخگویی موثر به همه‌گیری جدید ویروس کرونا آسیب رسانده است. برداشته شدن تحریم‌های یکجانبه نباید به تاخیر افتد.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد ادامه داد: گوترش دبیرکل سازمان ملل و پدرسن فرستاده ویژه وی و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل بارها خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه شدهاند، که حمایت گسترده‌ای از کشورهای عضو را به دست آورده است.

جون اضافه کرد: باید به این درخواست‌ها پاسخ مثبت داده شود. چین از کشورهای ذیربط می‌خواهد تا همدردی و پشتیبانی از مردم سوریه را نشان دهند و رنج‌های تحمیل شده را برطرف کنند. شورای امنیت باید وظایف خود را انجام داده و اقدامات مشخصی در مورد رفع تحریم‌ها انجام دهد. ما همچنین از دبیرخانه سازمان ملل درخواست داریم گزارشی جامع درباره این موضوع ارائه دهد.

وی با تاکید بر اینکه دولت سوریه مسئولیت اصلی بهبود اوضاع بشردوستانه در سوریه را بر عهده دارد، تاکید کرد: جامعه جهانی باید بر اساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، کمک‌های بشردوستانه به سوریه را افزایش دهد.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما متوجه شده‌ایم که پس از تصویب قطعنامه ۲۵۳۳ شورای امنیت، سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد به طور کامل از نقطه مرزی الحوا برای حمل و نقل منابع بشردوستانه استفاده کردند. چین از همه طرف‌های ذیربط می‌خواهد که برای رفع موانع انجام اقدامات امدادی بشردوستانه و اولویت تامین منابع بشردوستانه از سوریه، سخت تلاش کنند.

جون خاطرنشان کرد: چین همیشه با در نظر گرفتن عواملی چون سیاست، ضد تروریسم، امنیت و مسایل انسان دوستانه از یک رویکرد جامع برای مقابله با بحران سوریه دفاع کرده است. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که به ابتکار آتش بس جهانی دبیرکل سازمان ملل متحد پاسخ دهند، گفت‌وگو و رایزنی را تقویت کنند و به طور جدی روند سیاسی با مشارکت و هدایت سوری را به پیش ببرند.

وی تصریح کرد: چین مایل است تا نقش مسوولانه و سازنده ای را در پیشبرد حل و فصل مسالمت آمیز، عادلانه و مناسب بحران سوریه ایفا کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha