۸ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۱۴
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 83890114
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آتش در منطقه حفاظت شده بمو شیراز مهار شد

شیراز-ایرنا-رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: آتشی که از ظهر امروز (هشتم امردادماه ۹۹) به جان منطقه حفاظت شده و رشته کوه‌های بمو افتاده بود، به طور کامل مهار شد.

محمدهادی قانع، چهارشنبه در این باره به خبرنگاران اظهار داشت: موضوع وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی منطقه بمو ساعت ۱۲ امروز به سازمان آتش‌نشانی شیراز اعلام شد و متعاقب آن از سوی ستاد فرماندهی این نهاد، ۳۵ نفر آتش نشان با هفت دستگاه خودرو آب رسان و پشتیبان به همراه تجهیزات تخصصی از چهار ایستگاه به محل این حادثه که بالاتر از پلیس راه شیراز- مرودشت، پشت پادگان چشمه‌ بیدی اتفاق افتاد، عزیمت کردند.

وی، با بیان اینکه، عدم دسترسی خودروهای آتش نشانی به کانون اصلی آتش، کار را برای مهار آن دشوار کرده بود، افزود: آتش نشانان متشکل از تیم‌های تخصصی کوهستان و تیم عملیات ویژه سازمان آتش نشانی شیراز به چند گروه تقسیم شده و با همکاری پرسنل نظامی، مشغول خاموش کردن آتش در این منطقه شدند.

قانع اضافه کرد: پس از چهار ساعت تلاش نیروهای امدادی و آتش نشانان، این حریق به طور کامل مهار شد و آتش نشانان هم اکنون در حال لکه‌گیری آتش در ارتفاعات بمو هستند.

رییس سازمان آتش نشانی شیراز با بیان اینکه هنوز علت و وسعت دقیق منطقه دچار آتش سوزی مشخص نیست، گفت: با توجه به قرار گرفتن در فصل گرما، وزش بادهای تابستانی و خشک بودن مراتع عملیات مهار این آتش سوزی به سختی انجام شد.

قانع، ادامه داد: کشاورزان، دامداران و اهالی روستاها باید از هرگونه بی‌احتیاطی و روشن کردن آتش در کنار مراتع خودداری کنند.

پارک ملی بمو که نامش را از کوه بمو گرفته، با وسعت ۴۸ هزار هکتار در جاده شیراز - مرودشت و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. این پارک حفاظت شده، ۳۲ گونه پستاندار، ۹۱ گونه پرنده، ۱۹ گونه خزنده و سه گونه دوزیست را در خود جای داده است.
پارک ملی بمو، همچنین زیستگاه گونه‌های شاخص جانوری از جمله پلنگ، گرگ، گراز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، روباه معمولی، تشی، سمور سنگی، قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی و آهو است.

این پارک که حدود ۴۰ سال است تحت حفاظت محیط زیست این استان است در چند سال گذشته شاهد آتش‌ سوزی‌های متعدد بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =