ایران ۵۰۰ جلد قرآن کریم به مسلمانان بلغارستان اهدا کرد

بلگراد- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان روز چهارشنبه ضمن دیدار و گفت وگو با مفتی اعظم بلغارستان ۵۰۰ جلد قرآن کریم را به مسلمانان این کشور اهدا کرد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در بلغارستان، «سیدمحمد جواد رسولی» در این نشست که «حمیدرضا آزادی» رایزن فرهنگی ایران نیز حضور داشت، با اهدای ۵۰۰ جلد قرآن کریم اهدایی سفارت کشورمان به مسلمانان بلغارستان، عید سعید قربان را به مفتی اعظم و مسلمانان بلغارستان تبریک گفت.

سفیر ایران در این دیدار گفت: با توجه به محدودیت های ایجاد شده و تعطیلی مراسم حج در سال جاری، همه ما باید سعی کنیم شعائر مرتبط با حج را زنده نگه داریم و فلسفه اصلی حج را که در آن همه مسلمانان از اقصی نقاط جهان دور هم جمع می شوند و ضمن برگزاری با شکوه و عظمت مناسک حج ابراهیمی به تبادل نظر در خصوص مسائل مهم دنیا و مشکلات جهان اسلام می پردازند، برای مردم تبیین کنیم.

 رسولی ادامه داد: در مقطع حساسی از تاریخ قرار داریم که آمریکا و رژیم صهیونیستی قصد دارند با اجرای طرح "معامله قرن" و الحاق بخش دیگری از کرانه باختری به رژیم جعلی اسرائیل، همه سرزمین مسلمانان را ببلعند؛ اما به فضل الهی و با مجاهدت مسلمانان و طبق وعده الهی خداوند متعال، اجازه این اتفاق را نخواهد داد. در این شرایط وظیفه همه ماست که فریاد ملت مظلوم فلسطین را به گوش جهانیان برسانیم.

سفیر ایران با اشاره به اعتراف صریح مقامات آمریکایی در به وجود آوردن داعش و تجهیز آنها به همه امکانات و تأمین هزینه آنها از سوی برخی کشورها افزود: هدف اصلی آنها ارائه چهره خشن و ایجاد تنفر از اسلام و قرار دادن مسلمانان در برابر یکدیگر بود. آنان با قرار دادن شیعه در مقابل سنی و سپس اعراب در مقابل ایران و به راه انداختن موضوع موهوم ایران هراسی توجه مسلمانان از رژیم صهیونیستی را به سمت ایران جلب کرده و مسلمانان را مشغول مسائل داخلی کردند.

وی اضافه کرد: موضوع اصلی که رژیم صهیونیستی است، به حاشیه رانده شده و این رژیم جعلی سعی در بلعیدن سرزمین های مسلمانان دارد و متأسفانه برخی مسؤولان کشورهای اسلامی نیز مدعی شدند که دشمن درجه یک ما امروز اسرائیل نیست؛ بلکه ایران است! فلسفه حج در واقع  تقویت وحدت و همبستگی میان مسلمانان برای مقابله با توطئه های دشمنان است. امروز بر همه ما فرض است که با روشنگری، تلاش همه مسلمانان و یاری خداوند متعال این توطئه های را بشناسیم و خنثی کنیم.

مفتی اعظم بلغارستان نیز در این نشست، ضمن تبریک متقابل عید سعید قربان و تأیید مطالب مطروحه از سوی سفیر کشورمان از اهدای ۵۰۰ جلد مصحف شریف قرآن کریم از سوی سفارت ایران قدردانی کرد و از قصد مفتی برای توزیع آنها در میان نوجوانانی که دوره های آموزش قرآن را سپری می کنند، خبر داد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha